3 Aralık 2017 Pazar 13:49

SİNEMA TİYATRO

“Kaybolan Bir Dil, Kaybolan Bir Mutfak”

“Kaybolan Bir Dil, Kaybolan Bir Mutfak”
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34VOLT


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com
Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile gerçekleştirilen 20. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali’nin Gastronomi Randevusu’nun “Kaybolan Bir dil Kaybolan Bir Mutfak” belgeselinin gösterimi Salt Galata Oditoryum’da Yönetmen Deniz Alphan’ ın katılımıyla gerçekleşti.


1492'de İber Yarımadası'ndan Osmanlı topraklarına göç eden Yahudilerin asırlarca korudukları dillerinin ve mutfaklarının kaybolmasını konu eden belgesel, Sefarad ailelerin bu topraklardaki mutlu yaşamlarını ve zor zamanlarını anlatan fotoğraflar ile başlıyor. Akademisyenler, yazarlar ve bu kültürden kişilerin günümüzde Sefarad Yahudileri'in konuştuğu Ladino diline (Judeo Espanyol) paralel Sefarad mutfağının da yok olması ile ilgili görüşlerini anlattıkları filmin yönetmeni Deniz Alphan da gösterim sonrası seyirciyle sohbet etme imkanı buldu.


“Daha önce Sefarad yemekleri ile ilgili bir kitap yazmıştım annemin anısına. Sonradan bu konuyla ilgili bir kitap yazmak istedim ama dil ile ilgili olunca görsel anlatımın uygun olacağını düşündüm,” diye sözlerine başlayan Alphan, “Dolayısıyla bunu film yapmaya karar verdim iki genç arkadaşımla beraber: Gizem Elçi ve Nihan Işık.” Deniz Alphan sözlerine şöyle devam etti: “Süreç içerisinde bir modernleşme var. Mutfağa bir takım yeni teknikler girdi. Çocukluğumdan hatırlıyorum; bir süre sonra evde her zaman değil ama misafir geldiğinde mayonezli balıklar vesaire girdi hayatımıza. Dolayısıyla modern yaşam ve hayat şartları var bu işin içinde. Yemek modaları da var bildiğiniz gibi. Dolayısıyla yemek kültürü değişiyor.”

İlginizi Çekebilir

Hayatı Kolaylaştıran İnovasyon Yeni Supradyn Energy Fast Action Eczanelerde!

Hayatı kolaylaştıran inovasyon


İkonik New Balance 990 Hafiflik Ve Performansı Bir Arada Sunuyor

New Balance'ın efsanevi Made in USA 990 modeli, ikonik stiliyle bu sezon da fark yaratırken geliştirilmiş yeni özellikleriyle maksimum performans sağlıyor. Çift katmanlı özel tabanı ve Abzorb teknolojisi sayesinde gelişmiş darbe emilimi sağlarken, sıkıştırılmış yoğun taban bölümü ayağa ve ayak kemerine tam destek veriyor. Hem uzun kilometreler koşmak için, hem de gün boyu koşuşturmalar için mükemmel bir seçim olan 990, havalı spor görünümü ile şıklığı da tamamlıyor.


Egeli İhracatçı Kendi Evinde Eximbank Kredisine Kavuşacak

Türk ihracatçısının en büyük destekçisi, 2017 yılında Türk ihracatının 40 milyar dolarını tek başına destekleyen Türk Eximbank, Ege İhracatçı Birlikleri’nde irtibat ofisi açacak.


Tchibo Kadın Giyimde Bu Yazın Motto’Sunu Belirledi “Ne Giyersen Yeni Bir Sen”

TCHIBO, KADIN GİYİMDE BU YAZIN MOTTO'SUNU BELİRLEDİ:


Deloitte’Un “Türkiye’Nin En İyi Yönetilen Şirketleri” Programı Başladı!

Deloitte’un programı, uluslararası en iyi uygulamalar çerçevesinde yüksek standartlı yönetim performansı gösteren ‘Türkiye’nin En İyi Yönetilen Şirketleri’ni seçiyor. Koç Üniversitesi’nin desteği ile bu sene başlayacak programın bağımsız jüri takımında iş ve akademi dünyasının önemli liderlerinden Ali Koç, Ali Sabancı, Ebru Özdemir, Emre Zorlu, Hamdi Akın, Hanzade Doğan Boyner, Lucien Arkas, Umran İnan ve Ümit Boyner yer alıyor.


Etiketler: Kaybolan, Alphan, Sefarad, ilgili, Deniz

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.