14 Temmuz 2017 Cuma 02:02

SİNEMA TİYATRO

Kazan Direnişi için Yanık Buydağlar Belgeseli

15Temmuz gecesi Kahramankazan'daki direniş 'Yanık Buğdaylar' adıyla belgesel oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü'nün de desteklediği belgesel iki şehit çocuğu ve bir şehit kardeşinin gözünden 15 Temmuz gecesi Kahramankazan'da yaşananları anlatıyor. Belgeselin süresi 60 dakika.

Kazan Direnişi için Yanık Buydağlar Belgeseli
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34VOLT


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Türk siyasi hayatının en önemli kırılma noktalarından biri olarak tarihe geçen 15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden 1 yıl geçti. O karanlık gecede halkın üzerine ateş açıldı, Gazi Meclis bombalandı! Bilanço ağırdı: 249 şehit, 2 binden fazla yaralı.
15 Temmuz gecesi Türkiye’nin dört bir tarafında kahramanlık destanı yazıldı. Bu destanı yazanlar arasında 15 Temmuz sonrası ‘Kahraman’ unvanını alan Ankara’nın Kazan ilçesi de geliyordu. Özellikle darbecilerin merkez üs olarak belirlediği Akıncı 4. Ana Jet Üssü’nün bulunduğu Kahramankazan’dan kalkan uçaklar Ankara’yı bombalıyor; kuvvet komutanları yine bu üste tutuluyordu. Kahramankazan halkı ise uçakların kalkmasını engellemek için tarladaki biçilmiş ekinini, traktöründeki lastikleri yakmış; darbecilerle karşı kadın erkek genç yaşlı mücadele etmişti. İşte o direniş anlarında nizamiye önünde toplanan halk, darbeciler tarafından acımasızca taranmış; 9 şehit verilmiş, 92 kişi de yaralanmıştı.

ŞEHİT ÇOCUKLARININ GÖZÜNDEN 15 TEMMUZ


İşte Kahramankazan’da yazılan bu direniş destanı ‘Yanık Buğdaylar’ adıyla belgesel oldu. Belgeselde 15 Temmuz gecesi yaşananlar şehit Hasan Yılmaz’ın 16 yaşındaki kızı Birgül Yılmaz, şehit Ali Anar’ın 15 yaşındaki oğlu Hüseyin Anar ve şehit Samet Cantürk’ün 15 yaşındaki kardeşi Kazım Cantürk’ün gözünden anlatılıyor. Çekimleri 15 Temmuz darbe girişiminden hemen 3 gün sonra başlayan ve yaklaşık 1 yıl süren belgeselde ayrıca Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, 70 yaşındaki gazi Mustafa Zorova, şehit yakınları, Akıncı Üssü’nün elektriklerini kesen, ekinleri ve lastikleri yakan gizli kahramanların da etkileyici röportajları yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Mıckey Çocuklara Bayram Sürprizi Yaptı

- İstanbul’un 6 farklı bölgesindeki devlet okullarından 8-11 yaş aracılığında 100 öğrenci ile gerçekleştirilen #DisneyleKendineİyiBak projesi ile Disney, Türkiye’de ilk kez gönüllü şirket çalışanlarının aktif rol oynadığı bir Kurumsal Sosyal Sorumluluk projesi hayata geçirdi.


Üniversite Öğrencileri, Brandstorm’Da Kıyasıya Yarıştı.

Tüm üniversitelere açık olan Brandstorm, bu yıl Türkiye’den 1148 başvuru aldı. Türkiye, tüm ülkeler arasında başvuru sıralamasında 7. sırada yer alırken, 67 takımın katıldığı süreçte ön elemeler için seçilen 8 takım arasından 4 takım, ulusal finallere katıldı.


Kanal İstanbul’ Da Lojistik Üssü

Tüm nakliyecilerin bir araya geldiği ve güç birliği yaptığı Yurt İçi Nakliyeciler Derneği, Kanal İstanbul’ un hemen yayında Avrupa’ nın en büyük lojistik üssünü inşa ediyor.


Huawei Dijital Dönüşüme Değer Katıyor

Huawei Küresel Analist Zirvesi 2018’de, kurumsal zekayı bütünsel olarak geliştirmek ve dijital dönüşümü hızlandırmak için her kuruma ve işletmelerin her işlevsel modülüne yapay zekanın yayılması konusundaki anlayışını, yaklaşımını ve uygulamalarını paylaştı.


Ege Perla’Da

2 Gün Üst Üste 2 Büyük Konser


Etiketler: şehit, Temmuz, Kahramankazan, yaşındaki, destanı

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.