30 Ekim 2015 Cuma 12:32

GÜNDEM

"Kentsel Dönüşüm"De Tozkoparan Yüzü Gülen Mahalleli Oldu

Güngören ilçesinin 1950’lerde kurulan Tozkoparan mahallesi, kentsel dönüşümün yasal dayanağı olan ‘riskli alan’ kararının iptaline ilişkin karşı yürüttüğü mücadelede zafer kazandı.

x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

DHA » Ezgi ÇAPA


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu (DİDDK), Tozkoparan mahallesi için Bakanlar Kurulu tarafından verilen ‘riskli alan’ kararını "bilimsel değil, gözlemsel" diyerek iptal eden Danıştay 14. Daire’nin kararını haklı buldu. DİDDK, 15 üyeden 12’sini onayı ile Başbakanlık ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın temyiz istemini reddetti ve kararı onadı.


 


DANIŞTAY BAKANLAR KURULU KARARINI ‘BİLİMSEL DEĞİL GÖZLEMSEL’ BULARAK İPTAL ETMİŞTİ


5 bin 500 konutun yer aldığı ve yaklaşık 20 bin kişinin yaşadığı Tozkoparan mahallesinde örgütlenen Tozkoparan Derneği (TOZDER), 6306 sayılı Afet yasası kapsamında Bakanlar Kurulu’nun 1 Nisan 2013 tarihinde aldığı ‘riskli alan’ kararını iptal ettirmek için yargıya başvurdu. Danıştay 14. Daire 9 Nisan 2014 tarihinde, riskli alan kararını "bilimsel değil, gözlemsel" bulduğunu belirterek, kararın ‘hukuka uyarlık bulunmadığı’ gerekçesiyle iptaline karar vermişti.


 


SÜRECİ AVUKAT DEĞİL MAHALLELİNİN KURDUĞU TOZ-DER YÜRÜTTÜ


Başbakanlık ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Danıştay 14. Dairenin iptal kararını temyiz ederek bir üst yargı organına taşıdı. DİDDK, 15 üyeden 12’sinin onayı ile Başbakanlık ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın temyiz istemini reddetti ve 14. Daire’nin kararını onadı. Öte yandan DİDDK, davanın avukat kullanılmadan açıldığını ve sürecin dernek tarafından takip edildiğini belirterek, kaybeden tarafın ödemesi gereken 3 bin TL tutarındaki avukatlık ücretinin ödenmemesi yönünde verilen Danıştay kararını uygun buldu.


İlginizi Çekebilir

İmamoğlu, Sarıyer’De Boşaltılan Binada İncelemelerde Bulundu

İmamoğlu: Tereddütlerimizi toplumla paylaşıp çözüm bulmak zorundayız


Anıl Nural' Dan Yeni Single "Gel Hadi"!

Anıl Nural' dan Yeni Single "Gel Hadi"


İleri Teknoloji Çözümlerle Depolarda Üst Düzey Güvenlik

İleri teknoloji çözümlerle depolarda üst düzey güvenlik


Hyperx, Gamescom’Da Cloud Alpha S Oyuncu Kulaklığını Tanıttı

Kingston Technology Company Inc.’in oyunculara yönelik bölümü olan HyperX Gamescom’da HyperX Cloud AlphaTM S oyuncu kulaklığını tanıttı. HyperX oyuncu kulaklığı serisinin bu yeni üyesinde üç seviyeye sahip bas ayarı sürgüsü ve dinleyiciyi oyun atmosferinin içine sokan özel HyperX sanal 7.1 çevresel ses özelliği bulunuyor.


Worldfood İstanbul Fuarı’Nda Hedef Gıda Sektörü İhracatında Durağanlığı Aşmak

4-7 Eylül 2019 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde, 1.000’den fazla markanın katılımıyla gerçekleşecek olan 27. Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı -WorldFood İstanbul, gıda sektörünün tüm oyuncuları için bir buluşma noktası. Ulusal ve uluslararası birçok markanın yer alacağı Fuar’da, sektörün ekonomisi derinlemesine ele alınarak gıda ve gastronomi alanında yaşanan en yeni gelişmeler, uluslararası rekabetteki son durum ve sektöre dair veriler dört gün boyunca gerçekleşecek paneller ve konferanslar ile ele alınacak.


Etiketler: Kentsel, DönüşümDe, Tozkoparan, Yüzü, Gülen, Mahalleli, Oldu

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.