30 Ekim 2015 Cuma 12:32

GÜNDEM

"Kentsel Dönüşüm"De Tozkoparan Yüzü Gülen Mahalleli Oldu

Güngören ilçesinin 1950’lerde kurulan Tozkoparan mahallesi, kentsel dönüşümün yasal dayanağı olan ‘riskli alan’ kararının iptaline ilişkin karşı yürüttüğü mücadelede zafer kazandı.

x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

DHA » Ezgi ÇAPA


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu (DİDDK), Tozkoparan mahallesi için Bakanlar Kurulu tarafından verilen ‘riskli alan’ kararını "bilimsel değil, gözlemsel" diyerek iptal eden Danıştay 14. Daire’nin kararını haklı buldu. DİDDK, 15 üyeden 12’sini onayı ile Başbakanlık ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın temyiz istemini reddetti ve kararı onadı.


 


DANIŞTAY BAKANLAR KURULU KARARINI ‘BİLİMSEL DEĞİL GÖZLEMSEL’ BULARAK İPTAL ETMİŞTİ


5 bin 500 konutun yer aldığı ve yaklaşık 20 bin kişinin yaşadığı Tozkoparan mahallesinde örgütlenen Tozkoparan Derneği (TOZDER), 6306 sayılı Afet yasası kapsamında Bakanlar Kurulu’nun 1 Nisan 2013 tarihinde aldığı ‘riskli alan’ kararını iptal ettirmek için yargıya başvurdu. Danıştay 14. Daire 9 Nisan 2014 tarihinde, riskli alan kararını "bilimsel değil, gözlemsel" bulduğunu belirterek, kararın ‘hukuka uyarlık bulunmadığı’ gerekçesiyle iptaline karar vermişti.


 


SÜRECİ AVUKAT DEĞİL MAHALLELİNİN KURDUĞU TOZ-DER YÜRÜTTÜ


Başbakanlık ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Danıştay 14. Dairenin iptal kararını temyiz ederek bir üst yargı organına taşıdı. DİDDK, 15 üyeden 12’sinin onayı ile Başbakanlık ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın temyiz istemini reddetti ve 14. Daire’nin kararını onadı. Öte yandan DİDDK, davanın avukat kullanılmadan açıldığını ve sürecin dernek tarafından takip edildiğini belirterek, kaybeden tarafın ödemesi gereken 3 bin TL tutarındaki avukatlık ücretinin ödenmemesi yönünde verilen Danıştay kararını uygun buldu.


İlginizi Çekebilir

Babalar Baba Mesleğini Sevmiyor! Araştırma

Babaların bilinmeyen yönleri…


Hamileyseniz Uzak Durmanız Gereken 10 Şey

HAMİLEYSENİZ UZAK DURMANIZ GEREKEN 10 ŞEY


Wwe Raw Ve Smackdown Severlere Müjde!

WWE RAW VE WWE SMACKDOWN KARŞILAŞMALARI CANLI YAYINLA S SPORT2 VE S SPORT PLUS’TA İZLEYİCİYLE BULUŞUYOR


Global Somali Diaspora Konferansı’Nın 3'Üncüsü İstanbul’Da Düzenleniyor

Ülkemizin küresel insani kalkınma hedefleri kapsamında kamu diplomasisi desteği sağladığı Somali ile Türkiye arasındaki devletlerarası ilişkilerin ulaştığı düzeyden hareketle, GSD’nin 3'ncü uluslararası konferansı Yunus Emre Enstitüsü'nün desteğiyle İstanbul’da düzenleniyor.


Kızılay’Dan Flo’Ya Platin Madalya

FLO Mağazacılık, Türk Kızılay’ının kuruluşunun 151’inci yılında düzenlenen Kızılay Bağışçıları Madalya Töreni’nde Platin Madalya ile ödüllendirildi. FLO Mağazacılık adına madalyayı Kamu İlişkileri ve Sosyal Sorumluluk Direktörü Mehmet Tahir Bayraksoy teslim aldı.


Etiketler: Kentsel, DönüşümDe, Tozkoparan, Yüzü, Gülen, Mahalleli, Oldu

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.