14 Kasım 2019 Perşembe 09:28

GÜNDEM

Keyder Küçük Prens Akademi Koordinatörü Miray Sümer Herkesin Eşit Eğitim Fırsatına Sahip Olması İlkesinin Gönüllüsüyüz.

Kurulduğu günden bu güne yüzlerce özel gereksinimli bireyin toplum adaptasyonuna katkıda bulunan ve tamamen gönüllülük esaslı kurulan KEYDER Küçük Prens Akademi (Little Prince Academy -LPA ) ; Sivas Şifaiye Özel Eğitim Uygulama Öğrencilerini ağırladı.

Keyder Küçük Prens Akademi Koordinatörü Miray Sümer   Herkesin Eşit Eğitim Fırsatına Sahip Olması İlkesinin Gönüllüsüyüz.
Keyder Küçük Prens Akademi Koordinatörü Miray Sümer   Herkesin Eşit Eğitim Fırsatına Sahip Olması İlkesinin Gönüllüsüyüz.
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Türkiyenin dör bir köşesinden ve yabancı ülkelerden yüzlerce özel gereksinimli bireyi ağırladıklarının altını çizen KEYDER LPA Genel Koordinatörü Miray Sümer, Özel Eğitim okulunun yerleşke programına katılımına destek veren Sivas Belediyesi’nin örnek davranışının son dönemde toplumsal yankı uyandıran olaylara karşı örnek alınması gerektiğinin altını çizdi.

Sivas Şifaiye Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencileri, okul müdürü Zafer Çıtak ve velilerin eşliğinde Nevşehir Göremede bulunan Küçük Prens Akademiye gelerek gönüllü eğitim atölyelerine katıldı. Aileler ve okul yönetimine Türkiye de ilk ve tek olma özelliği taşıyan özel eğitim yerleşkesi, sürdürülen çalışmalar, başarı örnekleri, anne ve çocuğun birlikte katıldığı “Çocuğunu Keşfet” projesi hakkında bilgi verildi. Gün boyu müzikten, dramaya, el işi atölyelerinden oyun atölyesine, at binme gibi çeşitli atölyelere katılan anne ve çocuk gruplara; çocukların yeteneklerinin keşfedilmesi ve bu doğrultuda rehabilitasyon sürecine destek olunması gerekliliği aktarıldı.

Otizm, down sendromlu, Serbaral Palsi gibi zihinsel ve bedensel olarak özel eğitim gereksinimi olan bütün bireylere gönüllü olarak ücretsiz hizmet verdiklerini aktaran Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nde Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Öğretmenliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Keyder Genel Koordinatörü Miray Sümer Aksaray da yaşanan otizmli bireylere gösterilen tavırla ilgili öncelikle ailelerin bilinçlendirilmesi gerektiğinin altını çizerek,

“Herkese eşit eğitim fırsatı sağlanması” düşüncesinin ve normalleştirme ilkesinin eğitsel bir sonucu olarak ülkemizde kaynaştırma uygulamaları yaygınlaşmıştır. 2000 yılında yürürlüğe giren Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği madde 68 “Özel eğitim gerektiren her bireyin akranları ile birlikte aynı kurumda eğitim görme hakkı vardır.”5378 Sayılı Engelliler Hakkındaki Kanun’un (2005) Madde 15- (Değişik:6/2/2014-6518/73 md.) “Hiçbir gerekçeyle engellilerin eğitim alması engellenemez. Engelliler, özel durumları ve farklılıkları dikkate alınarak, yaşadıkları çevrede bütünleştirilmiş ortamlarda, eşitlik temelinde, hayat boyu eğitim imkânından ayrımcılık yapılmaksızın yararlandırılır.”Peki başarılı bir kaynaştırma için neler gereklidir?Öncelikle başta okul müdürü olmak üzere tüm okul çalışanları, sınıf öğretmenleri, sınıftaki normal gelişim gösteren öğrenciler ve onların ailelerinin kaynaştırmaya hazırlanması ve özel gereksinimli öğrencilere karşı kabul edici ve destekleyici tutumlar sergilemesi gerekmektedir. Daha sonra kaynaştırma uygulaması için fiziksel ortam (derslik, okulun yapısı gibi) uyarlanmalıdır. Bizler dernek olarak “Herkesin Eşit Eğitim Fırsatına Sahip Olması”ilkesinin gönüllüsüyüz.

Bugün burada Türkiyenin dört bir yanından yüzlerce aileyi ve özel gereksinimli bireyi ağırladığımız Nevşehir Göreme de bulunan yerleşkemizde, Sivas Belediyesinin yönlendirmesi ve desteği ile Sivastan gelen okulumuzu ağırlıyoruz. Bir hayli kalabalık grubumuzun atölye etkinlikleri eğitimine kendi akademisyen gönüllü ekibimize Nevşehir PDR Topluluğu da gönüllü olarak destek verdi. Sivastan gelen öğrencilerimizin bizlere gelmesini Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve Başkan Yardımcısı Ahmet Duman öncülük etti ve desteklediler. Son günlerde büyük yankı uyandıran otizmli bireylerimizin eğitim hakkına gösterilen tepki karşısında bugün burada tekrar gözlemlediğimiz iyi örneklerin artmasını diliyoruz. Yüzlerce kilometre hatta yurtdışından binlerce kilometre uzaktan özel gereksinimli çocuklarımız geliyor. Bu bize bir kez daha gösteriyor ki, bu çocuklarımızın eğitimine iki kat daha hassasiyet göstermeliyiz. Bu anlamda normal eğitim gören çocuklarımız ve ailelerininde bilinçlendirilmesi en az özel gereksinim gerektirenler kadar önemli. Bizler ilke edindiğimiz özgürlükçü yaklaşım modelinin yaygınlaşması için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Destek veren, katılan bütün ailelerimize kamu kurum ve kuruluşlara bu vesile ile teşekkür etmek isterim.

Günlük atölyelere serbest katılımın yanısıra, KEYDER Little Prince Academy bünyesinde başlatılan Discover Your Child ( Çocuğunu Keşfet) projesi ile anne ve engelli ( zihinsel , bedensel ) bireyler, akademi bünyesinde bulunan ve özel tasarlanan peri bacası evlerde kalıyor. 4 gece 5 gün boyunca anne ve çocuk doğa ile başbaşa sadece anne çocuk olarak vakit geçiriyor. Her şeyden önce anne çocuğu ile doğru zaman kullanımını ve birlkte vakit geçirmeyi öğreniyor. Anne ve çocuk, şimdiye kadar keşfetmedikleri bir çok yeteneği, bilgiyi eğilimi bizlerle birlikte öğreniyor.

İlginizi Çekebilir

Babalar Tatilde Çocuklarına Daha Çok Vakit Ayırmalı

Babalar tatilde çocuklarına daha çok vakit ayırmalı


Mediamarkt Tatil Kampanyası Başladı

MediaMarkt Türkiye, okulların yarıyıl tatiline girmesiyle birlikte yoğun bir dönem geçiren öğrenciler için çok özel indirimler başlatıyor. Bugün başlayan ve 19 Ocak tarihine kadar da devam edecek kampanya kapsamında tabletlerden dizüstü bilgisayarlara, oyun konsollarından akıllı çocuk saatlerine ve telefonlara kadar binlerce ürün karne indirimine giriyor. MediaMarkt’ın kampanyasında indirimli ürünlere ek olarak seçili ürünlerde hediye de bulunuyor.


İbb’Den Çocuklara Özel “Ormanda Bilim Akademisi”

İBB’DEN ÇOCUKLARA ÖZEL “ORMANDA BİLİM AKADEMİSİ”


Mcgregor Ufc’Ye S Sport Plus’La Dönüyor

DÜNYACA ÜNLÜ MMA YILDIZI CONOR MCGREGOR KAFESE GERİ DÖNÜYOR


Isıtmada 8 Ülkenin Pazar Lideri Demirdöküm Oldu

Küresel pazardaki iddiasını artırıyor


Etiketler: eğitim, özel, Eğitim, anne, olarak

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.