1 Haziran 2019 Cumartesi 14:01

GÜNDEM

Kolay Değil Sınav Anne Babası Olmak

LGS TAMAM, ANNE BABALARIN ‘SINAV’ MESAİSİ DEVAM

Kolay Değil Sınav Anne Babası Olmak
Kolay Değil Sınav Anne Babası Olmak
Kolay Değil Sınav Anne Babası Olmak
Kolay Değil Sınav Anne Babası Olmak
Kolay Değil Sınav Anne Babası Olmak
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

8. Sınıf öğrencileri için testler ve deneme sınavları ile geçen LGS süreci tamamlandı. Bir yıl boyunca sınava hazırlanan öğrenciler, iki oturumda çoktan seçmeli 90 soruya yanıt verdi. Sınavın tamamlanmasının ardından adaylar derin bir nefes aldı ancak ailelerin sınav mesaisi bitmedi. Zira puanların açıklanmasının ardından bu kez de temmuz ayı başında tercih dönemi başlayacak. Peki uzun ve yorucu geçen sınav sürecinin sonunda çocuklarının iyi bir lisenin yolunu tutmasını isteyen aileler sınav sonrasında ne yapmalı? Ya LGS kötü geçtiyse? Habertürk’te yayınlanan Dr Görkemİldaş’ın hazırlayıp sunduğu eğitim ve gençlik programı Yolun Başındayken’ de uzmanlar uyardı: Sınav sonrası tutumunuz, çocuğunuzda travmatik etkilere yol açabilir.

SUÇLULUK DUYGUSU TRAVMATİK ETKİ YARATABİLİR

Dr. Görkem İldaş’ın sorularını yanıtlayan Marmara Eğitim Kurumlarıpsikolojik danışmanıSerra Kordel, LGS’ nin bilgiyi ölçen bir sınav olduğunun altını çizdi, sınavı başarılı geçmeyen öğrencilerin suçluluk duygusu yaşamaması gerektiğine dikkat çekti. ‘ Veli ile öğrenci şunu iyi ayırmalı bu sınav sadece bilgiyi ölçüyor, bilgiyi sınıyor. Öğrencinin kişiliğine olumlu veya olumsuz bir atıfta bulunmuyor. Aileler sınav sonrası kullandığı dile dikkat etmeli, aksi taktirde bu durum travmatik etkilerbırakabilir’ dedi.

LGS’NİN ARDINDANEBEVEYNLERİN TUTUMLARI NASIL OLMALI?

Anne, baba ve çocuk üçgenini koruyarak sürecin değerlendirilmesini öneren Kordel, başarısızlıkta " neden " sorusuna odaklanılması gerektiğini söyledi. " Ben sana demiştim " demek yerine, ‘ sen nasıl değerlendiriyorsun bu süreci? Neyi yapmasaydın ya da neyi daha fazla yapsaydın daha iyi olurdu, biz nerede hata yapmış olabiliriz?’ diye sorulması gerektiğini söyledi.

YARGILAMAYIN, KIYASLAMAYIN

Ailelerin yaptığı en büyük hatalardan birinin de kıyaslama olduğunu belirten Kordel, çocuğun yalnızca kendisiyle kıyaslanması gerektiğinin altını çizdi, anne babalara ‘hatalı mesaj’ uyarısı yaptı. ‘ Kıyaslama yaparak bazen ebeveynler çocuklara şöyle bir mesaj veriyorlar. Sen de beni kıyaslayabilirsin. Halbuki kıyaslama sadece öğrencinin daha önceki davranışı ve şu an var olan durumla yapılabilir’ diye konuştu. Kordel ‘in ailelere bir de tavsiyesi vardı: sınav başarısı yerine çocuğun güçlü yanlarına odaklanın!

LGS TAMAM, ANNE BABALARIN ‘SINAV’ MESAİSİ DEVAM

Yolun Başındayken’ de Liselere Giriş Sınavının ardından merak edilen yol haritasını ise Mektebim Okulları İş geliştirme ve Proje Koordinatörü Serdar Şeker ve rehberlik uzmanı Ebru Tanrıkulu anlattı. Sınavda alınacak puana göre öğrencilerin kaybettiğiniveya kazanamadığını söylemenin doğru olmadığının altını çizen Şeker, LGS sürecinin liseye hazırlık süreci olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. ‘ Aslında iyi bir lise hazırlığı gerçekleştirdilerve bu da akademik anlamda öğretim süreçlerine hazırlık noktasında onlara iyi bir süreç yaşattı. Artık hazır oldukları lise süreciyle üniversite sınavında elde edebilecekleri başarıyı düşünmeliler’ diye konuştu.

LGS BİTTİ. PEKİ YA ŞİMDİ?

Mektebim Okulları Rehberlik Uzmanı Ebru Tanrıkulu ise 24 Haziran’ da açıklanması beklenen puanların ardından yerleştirme takvimi konusunda merak edilen sorulara yanıt verdi. Tanrıkulu, Temmuz ayında başlayacak tercih sürecine dikkat çekti, ’ bu süreçte öğrencilerimizin akademik başarısı, devamsızlık süreci kadar her şey çok önemli. Aldıkları puan üstünlüğüne dayalı olarak yerleştirilecekleri için, öncelikle yapacağımız işlem, bunu yüzdelik dilimleriyle değerlendirmek olacak. Doğru kararlar vermek çok önemli, soğukkanlı olmak gerekiyor’ diye konuştu.

-----

İlginizi Çekebilir

Nude’Un Ödüllü Hepburn Koleksiyonu Kokteyllerinize Kusursuz Bir Şıklık Katıyor

NUDE’UN ÖDÜLLÜ HEPBURN KOLEKSİYONU KOKTEYLLERİNİZE


Denizlide Kur Riski Tartışılacak!

Denizli’de Kur Riski Tartışılacak!


Hediyenizle Yeni Yılda Bir Çocuğa Umut Olun

Maddi sorunları nedeniyle kanser tedavileri aksama riski taşıyan çocuklara ve ailelerine destek sağlamak amacıyla kurulan Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV), herkesi KAÇUV Umut Dükkanı’ndan seçeceğiniz bir hediyeyle yeni yılda sevdiklerinize sürpriz yaparken çocuklara da umut olmaya çağırıyor.


Yağmur Tanrısevsin Ustalarla Baba Parası’Nda Buluştu!

Ustalarla Baba Parası’nda buluştu!


İbb’Den Bm’Nin Aktivizm Kampanyasına Destek

8 ARALIK 2019


Etiketler: sınav, süreci, ardından, Kordel, diye

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.