22 Mayıs 2020 Cuma 14:35

GÜNDEM

Korona 21. Yüzyıl İnsanına Olumlu Etki Edecek

Türkiye’de hayat, tüketim ve algılar dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüs salgınından nasıl etkilendi?” sorusuna cevap arayan araştırma, öncelikli olarak günlük yaşantımızdaki rutinlerimizi yeniden şekillendirdiğimizi ve davranış değişiklikleri gösterdiğimizi tespit etti.

Korona 21. Yüzyıl İnsanına Olumlu Etki Edecek
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Vatandaşların %74’ü, ilk önlem olarak sosyal izolasyon uyguladı. Alınan ilk önlemlerde stoklama, kişisel temizlik vs. yerine %74 oranında sosyal izolasyonla ile ilgili önlemler dikkat çekiyor. Araştırmada eve kapanma %27, kalabalık alanlara gitmeme %19, kişilerle teması kesme %16 olarak verilendi.

Erkekler kişisel temizliklerine daha çok dikkat eder hale geldi

Kadınlar genel olarak önlem alma konusunda erkeklere kıyasla daha hassas davranıyor. Eve kapanma ve ev işlerinde yoğunluk kadınlarda daha çok öne çıkarken, kişisel temizliğe daha çok dikkat eder olma durumu erkeklerde daha yüksek. Bu da salgın öncesi kişisel temizlik konusunda erkeklerin, kadınlar kadar dikkatli olmadığını, ancak salgınla birlikte erkeklerin de bu hassasiyete kavuşup kişisel temizliklerine daha çok dikkat eder hale geldiğini gösteriyor.

35 yaş altı online TV izliyor

Evde daha çok vakit geçirilen bu salgın günlerinde en çok ekran karşısında (online/TV) vakit geçiriliyor ve el yıkama daha yoğunlukla yapılıyor.

Kadınlarda yemek pişirme/yeme; erkeklerde ise TV dizi/haber izleme davranışı daha fazla görülüyor.

Online TV izleme 35 yaş altında; TV’de haber izleme ise 45 üstü yaşta daha çok görülüyor.

Araştırma, bu dönemde, günlük hayatın koşturmacasında gözden kaçırılan şeylere daha çok odaklanılabildiğini gösteriyor. Biraz daha kendine dönme, yaşamı sorgulama ve kendi için bir şeyler yapma çabası göze çarpıyor.

Araştırma verileri büyük çoğunluğun, virüsün 21. yy insanına olumlu etkileri olacağına inandığını gösteriyor. En çok da kişisel hijyen (%74), sağlığa önem verme (%69) ve bilime önem verme (%65) noktalarında. Pozitif etkisi olmaz diye düşünenler ise sadece %2 oranında.

Her 10 vatandaştan 8’i Korona virüsün ülke ekonomisini olumsuz etkileyeceğini düşünüyor

Konu ekonomiye gelince olumlu etkilerle ilgili inancın tersine döndüğü görülüyor. Her 10 vatandaştan 8’i Korona virüsün ülke ekonomisini olumsuz etkileyeceğini düşünüyor. Bu da önümüzdeki dönemde hükümetin alacağı önlemler konusunda vatandaşların ne kadar hassas bir noktada olduğunun işaretlerini veriyor.

İlginizi Çekebilir

Türkiye Kalkınma Ve Yatırım Bankası'ndan Tkyb İşletmelere 316 Milyon Avroluk Destek

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası (TKYB), Dünya Bankası’ndan işlerini büyütmek ve geliştirmek isteyen işletmelere kayıtlı istihdamın artırılmasına yönelik 316 milyon avroluk destek sağladı.


Hollywood Starlarının Tercihi Prive Revaux, Son Moda Güneş Gözlüğü Modelleriyle Atasun Optik'te!

ABD merkezli Prive Revaux, dünyanın dört bir yanındaki ünlülerin tercih ettiği ulaşılabilir fiyatlı, yeni ve özel tasarım modellerini Türkiye’de sadece Atasun Optik’te satışa açıyor.


Zorluteks ‘Temiz Üretim Yazılımı’ İle Kaynakları Verimli Kullanıyor

Doğa dostu uygulamalarının yanı sıra teknoloji ve inovasyona yaptığı yatırımlarla, dünyanın sayılı ev tekstili üreticilerinden olan Zorluteks, üretim tesisinde ‘temiz üretim yazılımı’ kullanmaya başladı. Yazılım sayesinde tesisteki makinelerin üretim esnasında kullandıkları elektrik, su, doğalgaz ve buhar tüketimleri anlık olarak takip edilerek raporlanabiliyor.


Saran Medya’Nın Düzenlediği Kadınlar Tenis Turnuvası 3 Haziran’Da, Prag’Ta Başlıyor

Küresel salgın sebebiyle birçok spor etkinliği gibi tenis turnuvaları da askıya alındı. Saran Medya ise bu süreçte çok önemli bir tenis turnuvası düzenleyerek tenis severleri sevindirdi. Saran Medya’nın düzenlediği kadınlar tenis turnuvası 3-6 Haziran 2020 tarihleri arasında Prag’ta gerçekleşecek.


Alerjik Rinit Büyük Şehirlerde Yaşayanları Vuruyor

Alerjik Rinit Büyük Şehirlerde Yaşayanları Vuruyor


Etiketler: daha, kişisel, dikkat, olarak, eder

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.