9 Aralık 2019 Pazartesi 12:04

GÜNDEM

‘Kotunda İyilik Var’ Geleceğe Nefes, Çocuklara Sevinç Oldu

Forum Çamlık öncülük etti, tüm Denizli sahiplendi

‘Kotunda İyilik Var’ Geleceğe Nefes, Çocuklara Sevinç Oldu
‘Kotunda İyilik Var’ Geleceğe Nefes, Çocuklara Sevinç Oldu
‘Kotunda İyilik Var’ Geleceğe Nefes, Çocuklara Sevinç Oldu
‘Kotunda İyilik Var’ Geleceğe Nefes, Çocuklara Sevinç Oldu
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Türkiye’nin yenilikçi ve duyarlı şehri Denizli’de, Forum Çamlık Alışveriş Merkezi ve Pamukkale Üniversitesi iş birliğiyle başlatılan “Kotunda İyilik Var!” projesi, kent çapında çevreye yönelik hatırı sayılır bir farkındalık yarattı. Proje kapsamında 11 bin fidan dikildi, dezavantajlı okullardaki 5 bin çocuğa kırtasiye desteği sağlandı, 1000 kişi de kullanılmayan kot ve kanvas pantolonlarını Forum Çamlık’a getirerek dönüşüm çanta sahibi oldu.

“Kotunda iyilik var” projesi çıkış noktası, 01.01.2019 tarihli, “plastik poşet kullanımına karşı” yasanın yürürlüğe girmesi oldu. “Eski kotunu getir, çantanı götür” sloganıyla start alan proje kapsamında, Forum Çamlık ziyaretçilerinin getirdiği kullanılmayan kot ve kanvas pantolonlar, bez alışveriş çantalarına dönüştürülmeye başlandı.

Forum Çamlık’ın önderlik ettiği bu anlamlı projeye, Tema Vakfı Denizli İl Temsilciliği, Orman Bölge Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Babadağ Belediyesi, Babadağlı İş Adamları Derneği, Denizli Organize Sanayi Bölgesi, Denizlili iş adamları ve sanayiciler, sanayici eşleri, TedX Denizli Çamlık Blv organizasyonu, medya ajansları, gönüllüler ve Pamukkale Üniversite El Sanatları bölümü gibi her kesimden kişi ve kuruluşlar yoğun destek verdi.

14 günde eski kotlardan 2000 bin çanta

Pamukkale Üniversitesi el sanatları bölümü öğrencileri tarafından da kullanılmayan kotlardan dönüştürülen figürler ile Forum Çamlık AVM’nin ortak alanında, bir dikiş atölyesi ve sergi alanı oluşturuldu. Projenin ilk aşamasında, 14 günde 2000 adet kullanılmayan kot pantolon alışveriş çantasına dönüştürüldü.

Zaman içinde büyük ilgi gören ve etkisi dalga dalga yayılan projenin kapsamı daha da genişleyerek, eski kotlardan çanta yapımının çok ötesine geçti. İkinci aşamada, sıfır atık sloganı ile yola çıkılarak, kalan parçalardan dezavantajlı okullara, içi dolu kalemlik hazırlanması hedeflendi. 2000 adet dönüşüm çantadan kalan ve Denizli Sanayisi’nden alınan atıklarla 6000 adet kalemlik hazırlandı ve içi kalem, silgi, kalemtıraş ile doldurularak, Millî Eğitim Bakanlığı ile belirlenen okullardaki öğrencilere dağıtıldı.

11 Kasım saat 11’de, 11 bin fidan dikimi

Proje bununla sınırlı kalmadı. Şehrin önde gelen hayırseverleri ile düzenlenen “İyilik Çantası Atölyesi” ile Tema Vakfı için 2100 adet fidan bağışı toplandı. Kadın hayırseverler yaptıkları tasarım çanta atölyesine katılıp projenin yaygınlaşmasına katkı sağladılar. Çantalar, Denizli’nin ilk “TedX” organizasyonunda sergilendi, organizasyona katılan herkes bir bilet ile bir fidan dikilmesine vesile oldu. Bu yolla da 450 adet fidan Tema Vakfı’na bağışlandı.

Yapılan bağışlarla birlikte proje kapsamında toplanan fidan sayısı 11 bini buldu. Bu 11 bin fidanın dikimi ise Tarım Bakanlığı’nın “Geleceğe Nefes Ol” projesi kapsamında, 11.11.2019 günü gerçekleşti. Fidanlardan 8900’ü, şehrin önemli STK’larından Basiad’ın da desteği ile Babadağ İlçesi heyelan bölgesine, 2100’ü ise Çanakkale Doğan Dere Hatıra Ormanı’na dikildi.

İyilik sanatla da bütünleşti

Çok kısa sürede bütün Denizli tarafından sahiplenilen “Kotunda İyilik Var” projesi, birbirinden renkli etkinliklere de ev sahipliği yaptı. 16-17 Kasım tarihlerinde, uluslararası üne sahip sanatçı Deniz Sağdıç’ın “sıfır atık” mantığı ile kot parçalarını birleştirerek hazırladığı şaheser tabloları şehrin AVM’sinde sergilendi, halk etkileşimi ile atölyeler düzenlendi.

Etkinlik boyunca kullanılan kot kumaşlarının son atıkları ise AVM ziyaretçilerinin katılımı ile dev bir kot çanta yapımında kullanıldı. Her ziyaretçi, çevreci dileklerini ve isimlerini yazıp artık kumaşları dev çanta iskeletine monte ederek, projeye olan desteklerini ve çevre duyarlılıklarını ortaya koydu.

Rakamlarla “Kotunda İyilik Var”

İlginizi Çekebilir

Ali Poyrazoğlu ‘Tak Tak Takıntı’ İle 25 Ocak Cumartesi Trump Sahne’De

Ali Poyrazoğlu'nun oyunculuğunun yanında yönetmenliğini de üstlendiği, Laurent Baffie imzalı ‘Tak Tak Takıntı’ adlı oyun, 25 Ocak Cumartesi günü saat 20:30’da Trump Sahne’de tiyatro severlerle buluşuyor.


Viyana’Nın Gerçek Kahve Temsilcisi İstanbul’Da Helmut Sachers Roastery Açıldı

---


Lineage 2 Revolution’A Efsane Oyun ‘Ni No Kuni’ Temalı İçerikler Geliyor

Lineage 2: Revolution güncellemesinde iki efsane RPG oyunu buluşuyor


Netflıx Yeni Belgesel Dizisi Rıse Of Empıres Ottoman’In Özel Gösterimi Gerçekleşti

Netflix’in başrollerini Tuba Büyüküstün, Cem Yiğit Üzümoğlu, Selim Bayraktar, Birkan Sokullu, Osman Sonant, Tolga Tekin, Ushan Çakır ve Damla Sönmez’in paylaştığı belgesel dizisi Rise of Empires: Ottoman’ın özel gösterimi, tüm oyuncu kadrosu ve yönetmen Emre Şahin’in katılımıyla Pera Müzesi’nde gerçekleşti.


İstanbullu "Ihlamur" Dedi

İSTANBULLU "IHLAMUR" DEDİ


Etiketler: Denizli, Çamlık, fidan, çanta, Forum

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.