19 Ekim 2019 Cumartesi 11:56

GÜNDEM

Küçük Mucitten İstanbul’Un Alt Yapısına Yenilikçi Çözüm Önerisi Sil Süpür

KÜÇÜK MUCİTTEN İSTANBUL’UN ALT YAPISINA

Küçük Mucitten İstanbul’Un Alt Yapısına  Yenilikçi Çözüm Önerisi  Sil Süpür
Küçük Mucitten İstanbul’Un Alt Yapısına  Yenilikçi Çözüm Önerisi  Sil Süpür
Küçük Mucitten İstanbul’Un Alt Yapısına  Yenilikçi Çözüm Önerisi  Sil Süpür
Küçük Mucitten İstanbul’Un Alt Yapısına  Yenilikçi Çözüm Önerisi  Sil Süpür
Küçük Mucitten İstanbul’Un Alt Yapısına  Yenilikçi Çözüm Önerisi  Sil Süpür
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

YENİLİKÇİ ÇÖZÜM ÖNERİSİ: SİL-SÜPÜR

İstanbul’u toplumun her kesiminden paydaşlarla yönetmeyi kendisine amaç edinen İBB, SİL-SÜPÜR adında ultrasonik cihaz tasarlayarak mazgalların su seviyesini ölçebilen öğrenci Ayçin Güzey’i AKOM’da konuk etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB) AKOM’da gerçekleştirilen toplantıda geliştirdiği ultrasonik sensör okuma yapan aleti tanıtan 6. sınıf öğrencisi Ayçin Güzey, bu projeyi hayata geçirirken daha önce Tayland’da dünyanın gündemini meşgul eden bir mağarada mahsur kalan öğretmen ve öğrencileri ile Soma’daki 301 kişinin ölümüyle sonuçlanan maden faciasından etkilendiğini söyledi.

“İstanbul Büyükşehir Belediyesine projemle ilgili bir mail attım. Şu an buradayım ve çok mutluyum” diyen Ayçin, projenin amacının doğal afet sonucu meydana gelen sel baskınları sebebiyle ortaya çıkan can ve mal kaybını minimize etmek olduğunu vurguladı.

Projeyi iki buçuk ay gibi kısa bir sürede hazırladığını belirten Ayçin, SİL-SÜPÜR’ün nasıl çalıştığını kısaca şöyle anlattı:

Sil-süpür ismini verdiğim aletle, sokaklardaki mazgalların düzenli bir şekilde temizlenmesini hedefliyorum. Cihazdaki ultrasonik sensör okuma yapıyor. Okumayı yaparken belirtilen mesafedeki cisim algılanınca o mazgalın GPS'i alınıyor merkeze gönderiyor ve böylece mazgal temizleniyor. Mazgallardaki tıkanıklıkların ölçümü yapılıp düzenli bir şekilde temizlendiği için olası sel baskınlarında önceden tedbir alınmış oluyor. Temizliği belediye personeli yaptığından cihaza sil-süpür ismini verdim. Yağmur sularının yer altına girmesiyle kuraklıkla mücadelede de SİL-SÜPÜR’ün faydası olacak.”

SİL-SÜPÜR’ün işlevinin yalnızca mazgallardaki su seviyesi ölçümüyle sınırlı olmadığını belirten Küçük mucit Ayçin, cihazın aynı zamanda metro istasyonları ve kuyular için de kullanıma elverişli olduğunu ifade etti.

Ayçin Güzey, SİL-SÜPÜR’ün test ve uygulama aşamalarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Avrupa Yakası Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü ile ortak bir çalışma yürütecek.

İlginizi Çekebilir

3M’Den Türkiye’Nin En Büyük Girişim Etkinliklerinden Big Bang’E Tam Destek

Bilim ve inovasyonu odağına koyan 3M Türkiye, Türkiye’nin girişimcilik ve inovasyon üssü İTÜ ARI Teknokent ile gerçekleştirdiği iş birliği çerçevesinde ödül ve yatırım kazanan girişimcilerin belirlendiği Big Bang Start-up Challenge’ı bu yıl da desteklemeye devam ediyor. Erken aşama girişimleri iş dünyası ile buluşturan Big Bang Start-up Challenge 28 Kasım 2019’da Uniq İstanbul’da gerçekleştirilecek.


Tüm Çocuklarımızın ‘Dünya Çocuk Hakları Günü’Nü Kutlarız!

Türkiye’nin dört bir yanında her yıl yüzbinlerce çocuğa eğitim desteği veren Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), 20 Kasım "Dünya Çocuk Hakları Günü"nü etkinlik noktalarında sadece bir gün değil, her gün kutluyor. Çünkü TEGV, her çocuğun eğitim hakkının olduğu bilinciyle faaliyetlerini sürdürüyor ve eğitimde fırsat eşitliği inancıyla Türkiye’deki 71 etkinlik noktasında çocukları nitelikli eğitimle buluşturuyor.


Dedeman Palandöken'den Erken Rezervasyon İndirimi

Dedeman Palandöken, kayağa gönül vermiş misafirleri için 27. sezonunu açmaya hazırlanırken, tatilini Palandöken’de geçirmek isteyenler için erken rezervasyonda yüzde 50’ye varan indirim olanağı sunuyor.


Finansal Kurumlar Birliği, Bankacılık Dışı Finans Sektörü’ Nün 3. Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı

Finansal Kurumlar Birliği (FKB), Faktoring, Finansal Kiralama ve Finansman Şirketlerinin 2019 yılı 9 aylık konsolide verilerini açıkladı.


Bel Ağrınızın Geçmesini Günlerce Beklemeyin

Alışveriş poşetlerini kaldırırken, koltuğu iterken veya yüz yıkama sırasında bile bel ağrıları yaşanabiliyor. Tek sebebi fıtık olmayan ve hayatı olumsuz yönde etkileyen bel ağrılarından ameliyat olmadan girişimsel tedavi yöntemleri ile kurtulmak mümkün olabiliyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Prof. Dr. Mehmet Ali Taşkaynatan, bel ağrılarında uygulanan tedaviler hakkında bilgi verdi.


Etiketler: SİL-SÜPÜR, Ayçin, İstanbul, ultrasonik, Güzey

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.