17 Haziran 2019 Pazartesi 15:47

GÜNDEM

Kültür Turizmin İstikrarlı Artışı Ne İfade Ediyor

Ramazan Bayramı turizm sektörü için oldukça yoğun geçti. Her şey dahil konseptinin dışında kültür turizm açısından da benzersiz bir dönem yaşıyoruz. Hem Bayramı hem de Kültür Turizmini FEST Travel Ortağı ve Genel Müdürü Zekeriya Şen ile konuştuk.

Kültür Turizmin İstikrarlı Artışı Ne İfade Ediyor
Kültür Turizmin İstikrarlı Artışı Ne İfade Ediyor
Kültür Turizmin İstikrarlı Artışı Ne İfade Ediyor
Kültür Turizmin İstikrarlı Artışı Ne İfade Ediyor
Kültür Turizmin İstikrarlı Artışı Ne İfade Ediyor
Kültür Turizmin İstikrarlı Artışı Ne İfade Ediyor
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Ramazan Bayramı tatili geçti. Tatil yerlerinin yoğunluğuna, havaalanlarının trafiğine baktığımızda bu sene de hem yurtiçinde tatil yapan hem de yurtdışına giden kişi sayısında oldukça yüksekti. Uzun tatilleri çalışan kesim dinlenmek için bir fırsat olarak görüyor ve deniz kenarında her şey dahil otellere olan talebin yanında son yıllarda artan bir Kültür Turizmi ivmesini de görmezden gelmek mümkün değil. Mardin, Göbeklitepe, Kemaliye, Tunceli gibi yerlerde tatil dönemlerinde otellerde yer bulmak imkânsız hale geldi.

Hem bu konuyu hem de bayram yoğunluğunu yıllardır Kültür Turizminde öncü olan FEST Travel’ın Ortağı ve Genel Müdürü Zekeriya Şen ile konuştuk.

Kültür Turizmine her sene talep artıyor bu sene yoğunluk nasıldı?

Dediğiniz gibi Kültür Turizmine ilgi gittikçe artıyor. Bu sene de bu yoğunluğu neredeyse zirvede yaşadık. 16'sı yurtdışı, 8'i yurtiçi, 6'sı kişiye özel olmak üzere toplam 35'ten fazla ülkede 30 gezi 515’ten fazla gezgin ile Uganda'dan Çin'e, Güney Afrika'dan Japonya'ya, Sivas'tan Isparta'ya dünyanın her köşesinde çok yoğun operasyonlar geçirdik. Tabii ki bu kadar talebin olması bizi çok mutlu ediyor.

Özellikle kültürel meselesi ve motivasyonu olan bir kurum olan FEST Travel için bu oldukça önemli. Çünkü kültür her şey. FEST Travel kurulduğu günden beri deniz-güneş-kum turizmine ağırlık vermez, kültür turizmini öne çıkarır. Türkiye’deki kültürel zenginliğin coğrafi dağılımından dolayı elde edilen soyut ve somut gelir sürdürülebilirliğin zirvesi ve şu an fark yaratacak en önemli dal kültür. Kültür derken sadece ölü kültürden yani somut kültürden bahsetmiyorum. Soyut kültürden de bahsediyorum.

Bayramda yurtiçi mi yoksa yurtdışı mı daha fazla talep gördü?

Aslında böyle bir ayrım yok. Kültür gezisi yapmak isteyen kişiler hem yurtiçini hem yurtdışını keşfetmek istiyor. Kültür gezisi yapmak isteyenlerin artması için FEST Travel olarak bizim de çabamız çok fazla olduğu için rahatlıkla söyleyebiliyorum. Yılardır yapılan geziler ile ilgiliyi yurtiçine yönelik çok fazla arttırdık. Örneğin geçen sene Tunceli gezileri yaparak gözleri oraya çevirdik ve şimdi o bölgede otel bile bulmak zorlaştı. Hiç unutmuyorum bölgeden birisinin söylediği şu cümleyi: “Önce bir FEST girsin sonrası akıp gelecek.” Ramazan Bayramında da 8 adet yurtiçi gezisi ile birçok insanın kendi ülkelerini keşfetmelerini sağladık. Odağımızda her zaman yüreğimizde yanan heyecan var, bunu FEST Travel’ın her kolunda her cümlesinde yansıtmaya çalışıyoruz.

Peki, Kültür Turizmine olan bu ilginin sebebi ne?

Talebin en büyük nedeni gezen kişilerin algılarını açmak istemeleri; görmüş olmak için değil sindirmek için gezmek istemeleri. Bunu kurum felsefesi, memnuniyet yüksekliği, operasyonel titizliği ve bilgili rehberler takip edince formül oluşuyor. Örneğin FEST’in mantığı ile örtüşen bir gezgin bunu aramaya başlıyor, bu mantığı özlüyor ve sorguluyor. Çünkü onun için gezinin her detayını düşünen, şeytanın gör dediğini gören, satır aralarını okuyan profesyonel turizmciler var. Geziye gidecek kişi için bu büyük bir rahatlık oluyor. Bu durumda gezginlerimiz memnuniyetlerini paylaştıkça daha çok kişi geliyor ve talep her geçen gün artmış oluyor. En kuvvetli reklamımız gezginlerimizin birbirleri arasında paylaştıkları cümleler. Bunun ne kadar değerli olduğunu turizmciler çok iyi bilirler. Satın alınamayacak bir pazarlama unsuru zira yürekten çıkan en samimi sözler. Biz hiçbir zaman gezginlerimize sadece kültürel miras anlatmadık, aynı zamanda bir farkındalık ve sahiplenme bilincini de yavaş yavaş aşılamaya çalıştık. Türk gezgininin gezmeyi bilmediği algılardan biz buralara geldik ve bu çok fazla insanda farklı bir seyahat etme bilinci yarattı.

Önümüzde Kurban Bayramı var. Bunun için de yoğun bir talep bekliyor musunuz?

Önümüzdeki bayramda da FEST Travel olarak her şey yolunda giderse 27’ye yakın gezi çıkaracağız. Tüm geziler şu an satışta ve dolmak üzere. Yine yüzlerce gezginin hayalini gerçekleştireceğiz, Endonezya’da da grubumuz olacak İzlanda’da da, Karadeniz yaylalarında da, birlikte dünyanın gizli kalmış köşelerini aynı coşku ve sorumlulukla keşfedeceğiz.

İlginizi Çekebilir

Mykonos Glow By Müge Arnas & Tuba Peksayar The Glowıngs By Tuçe Peksayar Tuba Ergin

MYKONOS GLOW BY MÜGE ARNAS & TUBA PEKSAYAR - THE GLOWINGS BY TUÇE PEKSAYAR - TUBA ERGİN


Sunglass Hut, Bodrum'da Da Fark Yarattı.

“House Of Sun” konseptiyle güneş gözlüğü severlere “Her tarza ve karaktere uygun güneş gözlüğü” modellerinin mağazalarında bulunduğu mesajını veren Sunglass Hut; yaz sezonunun en yeni modellerini Mert Vidinli ve Ceylan Çapa ev sahipliğinde The Bodrum Edition’da gerçekleşen özel bir davetle tanıttı.


İngiliz Kraliyet Ailesinin Gözdesi Taze Siyah İncirin İhracatı 29 Temmuz'da Başlıyor

İngiliz Kraliyet ailesinin dünya genelinde büyük bir popülerlik kazandırdığı taze siyah incirin ihracat yolculuğu 29 Temmuz'da başlıyor. Sarılop çeşidi taze incirin ihracatı ise; 23 Temmuz 2019 tarihinde start alacak.


Üniversite Öğrencisi Kendi Elektrikli Kaykayını Üretti

Özyeğin Üniversitesi Makine Mühendisliği birinci sınıf öğrencisi Kerem Yıldırım, çocukluğundan beri hayalini kurduğu elektrikli kaykayı, yurt odasında tasarladı ve üç boyutlu yazıcılar aracılığıyla üniversite laboratuvarlarında üretti. Yurt dışındaki benzer kaykayların yüksek maliyeti nedeniyle kendi elektrikli kaykayını üretmeye karar veren Kerem Yıldırım’ın hayali, bir yatırımcı bulup bu ve benzer projelerin piyasaya sürülmesini sağlamak ve yeni projeler hayata geçirmek.


Kenan Doğulu İle Alaçatı’Da Muhteşem Plaj Partisi

Kenan Doğulu, “Ken on the Beach” projesiyle Alaçatı'nın gözde plajı Spiaggia Grande’de performans sergiledi. Akşam güneşi ve deniz manzarası eşliğinde kumsalda çıplak ayak, şortlar, mayolarla izlenen konserde Doğulu, hareketli ve romantik şarkılarıyla izleyicilere müzik ziyafeti sundu.


Etiketler: için, Kültür, FEST, Travel, fazla

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.