26 Eylül 2019 Perşembe 09:34

GÜNDEM

Kuyruk Sokumu Ağrılarına Nokta Atışı Tedavi

Aşırı kilo ya da zayıflık, travmalar, uzun süre sert bir zeminde oturmak, hamileliğin son 3 ayında veya doğum sırasında meydana gelen basınçlar kuyruk sokumu kemiğinde yaralanmalara neden olabiliyor. Kuyruk sokumundaki rahatsızlıklar dayanılmaz ağrılara neden olarak kişinin yaşam konforunu olumsuz etkiliyor. Kadınlarda erkeklere göre 5 kat daha fazla görülen kuyruk sokumu ağrılarından genel anestezi olmadan, tek seansta yapılan CRT enjeksiyonu ile kurtulmak mümkün. Memorial Hizmet Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Uz. Dr. Mehmet Serhan Kurtulmuş, kuyruk sokumu ağrılarının nedenleri ve modern tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Kuyruk Sokumu Ağrılarına Nokta Atışı Tedavi
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Kuyruk sokumu ağrısı toplumda sık görülse de, özellikle kadınlarda daha çok ortaya çıkmaktadır. Bu durum kadın pelvisinin yapısından dolayı, kuyruk sokumunun daha korunmasız kalmasından kaynaklanmaktadır. Sürekli oturarak çalışmak, düşme ve çarpma gibi travmalara maruz kalmak, uzun süre seyahat etmek, doğum yapmak ve sürekli olarak oturmak zorunda olmak bu ağrılara davetiye çıkarmaktadır.

Kuyruk sokumunda şiddetli ağrı varsa dikkat

Oturur durumda du¨s¸me sonucu kuyruk sokumunda kırık, c¸ıkık oluşabilir ya da dogˆum zorlamasıyla veya kireçlenme sonucu kuyruk sokumunun ucu o¨ne veya yana dogˆru yer degˆis¸tirebilmektedir. Kuyruk sokumu bo¨lgesinde go¨ru¨len rahatsız edici bu agˆrılı klinik tabloya “Koksidinia” adı verilmektedir. Hasta oturdugˆu zaman kuyruk sokumunun ucunun hareketi sonucu s¸iddetli agˆrı ortaya c¸ıkar. Tanı genellikle o¨yku¨ ile ve ano-rektoskopi muayenesinin negatif olması ile konmaktadır. Rektal muayene sırasında kuyruk sokumunda agˆrı oldugˆu saptanırsa “koksidinia” tanısı kuvvetlenmektedir.

Özellikle doğum yapan kadınlarda ortaya çıkabiliyor

Travma, koksidinia yani kuyruk sokumu ağrısında en sık rastlanan fakto¨rdu¨r. Du¨s¸me veya travma sonrası meydana gelebilmektedir. O¨zellikle dogˆuma yakın son 3 ayda kuyruk sokumu as¸ırı mobil hale gelerek ileri derecede bükülebilir ve gerilebilir. Bu dönemde o bölgedeki dokularda yaralanmaya sebep olabilmektedir. Bu duruma inflamatuar yanıt da es¸lik ederek ağrının artmasına neden olabilmektedir. Dogˆum sırasında olus¸an basınc¸ ve gerginlik, sert yu¨zeylerde uzun su¨relioturma da yine kuyruk sokumu ağrısı nedenleri arasındadır. Spinal kist veya tu¨mo¨rler, anorektal orjinli pelvik bir tu¨mo¨r de kendini kuyruk sokumu ağrısı olarak belli edebilir. I·natc¸ı kuyruk sokumu ağrılı hastalarda altta yatan bas¸ka bir hastalıktan da s¸u¨phelenilmelidir. Kuyruk sokumu bölgesindeki yaralanma, c¸ıkık veya as¸ırı kilo nedeniyle meydana gelen yaralanmalar da kuyruk sokumu ağrısına neden olabilmektedir.

Bel ağrısı olanlarda da sık görülür

Kırılgan kemiklere sahip olanlar (osteoporoz, artrit gibihastalıklar bu duruma yol açabişşr) kuyruk sokumu ağrısına daha c¸ok maruz kalmaktadır. Bel agˆrısı olanlarda kuyruk sokumu ağrısı daha c¸ok go¨ru¨lebilir. Temas sporları veya belirli etkinliklere katılım (binicilik) ve enfeksiyonlar (o¨rnegˆin; tüberküloz, osteomyelit) buna zemin hazırlayabilmektedir. Obezitede bu sorun ic¸in risk fakto¨ru kabul edilmekledir. Vücut kitle indeksi yüksek olan kişilerde bu sorunun artış gösterdiğine dair çalışmalar bulunmaktadır. Bu hastalardaki en bu¨yu¨k s¸ikayet, özellikle geriye dönük eğilimli oturur pozisyonda, kuyruk sokumu çevresinde hissedilen ağrı olmaktadır. Kadınlar cinsel ilis¸ki sırasında agˆrı hissedebilmektedir. Tuvalete gidildiğinde kuyruk sokumunda agˆrı olması sık go¨ru¨len bir s¸ikayettir.

Ameliyatsız kuyruk sokumu ağrısı tedavisi

Cerrahi dışı tedavilerin, bu sorunda başarı şansı yüksektir. Hastaya önce sıcak oturma banyoları o¨nerilir. Kriyoterapi, termoterapi, TENS gibi fiziksel yo¨ntemler de kullanılır. Hastalar sert zeminlere oturmamalı ve ve su¨nger simit s¸eklinde yastık u¨zerine oturmalıdır. Agˆrıyı azaltmak ic¸in çeşitli ilac¸lar verilmelidir. Kuyruk sokumu u¨zerine enjeksiyonlar ile agˆrı tedavisi denenebilir. Cerrahi dışı tedavi ile istenilen sonucun elde edilemediği ve hastanın gu¨nlu¨k yas¸amında zorlandığı durumlarda koksektomi adı verilen cerrahi işlem yapılmaktadır.

CRT yöntemiyle tek seansta ağrınızdan kurtulabilirsiniz

Kuyruk sokumu ile ilgili ağrılarda CRT (COCCYX RELEASE THERAPHY ) yöntemi olarak adlandırılan bir tedavi uygulanmaktadır. CRT, içeriği özel olan bir enjeksiyon yöntemidir. Tek seans uygulanan ve yüksek başarı oranına sahip bir işlemdir. İnatçı ağrılarda 2 kez yapılabilir. Bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmayan CRT yöntemi, 5 yaşından itibaren her yaş grubundan insana uygulanabilir. Tek seansta kuyruk sokumu ağrısından kurtaran CRT yönteminin özellikleri şöyle sıralanabilir:

İlginizi Çekebilir

Asco Genitoüriner Sempozyumu’Na İmmüno Onkolojik Kombinasyon Tedaviler Damgasını Vurdu

Tüm dünyadan onkoloji uzmanları ve kanser tedavisi sürecine dahil olan diğer branşlardan doktorların katıldığı, birçok kanser klinik çalışmalarının ilk kez açıklandığı ASCO GU Sempozyumu San Francisco’da gerçekleştirildi. 13-15 Şubat 2020 tarihleri arasında düzenlenen ve 4500’ün üzerinde hekimin katıldığı kongrede, böbrek kanseri başta olmak üzere genitoüriner kanserlerde uygulanan yenilikçi yaklaşımlar, yaşam verileri ve tedavi olanakları ile ilgili 700’den fazla çalışma sunuldu.


Yüksek Potansiyele Sahip Şirketler İçin Eıt Innoenergy Powerup! Challenge Yarışması’Na Son Başvuru Tarihi Yaklaşıyor

EIT InnoEnergy PowerUp! Challenge yarışması için son başvuru tarihi yaklaşıyor. Bu inisiyatif, tüm geliştirme aşamalarındaki yenilikçi işletmelere InnoEnergy’nin benzersiz tekliflerinden faydalanmaları için kapı açıyor. InnoEnergy bir ortak yaratıcı, akıllı yatırımcı ve endüstri hızlandırıcı olarak benzersiz fikirlerini gerçekleştirmeleri için girişimcilerin ve girişimlerin pazar desteği almalarına, genişlemelerine veya şirketlerin varlıklarını küresel çapta büyütmelerine yardımcı oluyor.


Boehringer Ingelheim, Technology And Innovation Summit Etkinliği İle Çalışanlarını Sektörün İnovatif Çözümleriyle Buluşturdu

Boehringer Ingelheim Türkiye tarafından düzenlenen Technology and Innovation Summit etkinliğiyle sağlıkta dijital dönüşüme ışık tutuldu. Etkinliğe Boehringer Ingelheim Türkiye merkez ofis çalışanlarının yanı sıra; uluslararası rollerde yer alan teknoloji ekipleri, saha ekiplerindeki dijital elçiler ve teknoloji firmaları katıldı. Boehringer Ingelheim Türkiye Genel Müdürü Evren Özlü’nün açılış konuşmasının ardından, Sertaç Doğanay’ın güncel teknoloji trendlerini anlattığı oturumla devam eden etkinlikte; katılımcılar, gün boyunca inovatif gelişmeleri deneyimledi.


Gyoder Çözüm Platformu'nun Gündemi 'Turizmde Dönüşüm' Oldu

GYODER ÇÖZÜM PLATFORMUNUN GÜNDEMİ ‘TURİZM’DE DÖNÜŞÜM’ OLDU


4’Üncü E Safe Siber Güvenlik Zirvesi’Nde, Kritik Altyapılar Konuşulacak

• Kritik alt yapılarda siber güvenlik konusu, 4’üncü e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi’nde masaya yatırılacak.


Etiketler: kuyruk, sokumu, Kuyruk, ağrısı, veya

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.