14 Kasım 2019 Perşembe 10:46

GÜNDEM

Lojistiğin Yıldızı Startup’Larla Parlıyor

Lojistik sektörü dijitalleşmeyi sevdi. İhtiyaçları görerek sektöre giren birçok startup, manuel ve kağıt üzerinden yapılan işleri dijitale taşıdı. Startup’lar hem taşımacılıkta şu ana kadar verilmeyen hizmetleri sunuyor hem de dijital yürütülen işlemler müşterilere yüzde 40’a varan oranlarda maliyet avantajı sağlıyor

Lojistiğin Yıldızı Startup’Larla Parlıyor
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

KPMG Türkiye Taşımacılık Sektör Lideri Yavuz Öner, lojistik sektörünün yüzünün teknolojiyle değiştiğini söyledi. Son yıllarda sektördeki sorunları çözecek fikirlerle lojistikte hizmet vermeye başlayan startup’ların, başarılı olduğunu belirten Öner, “Manuel yürütülen taşıma organizatörlüğü, işleri dijitale taşıyarak ciddi verim, zaman ve maliyet avantajı sağladı. Taşıma organizatörlüğünün dijitalleşmesi sektörde yıkıcı bir değişim” dedi. Öner, lojistikte yükselen startup’larla ilgili şu bilgileri verdi:

Denizciliğe örnek oluyor

KPMG Türkiye’den Yavuz Öner, karadaki bu değişimi denizcilik sektörünün de ilgiyle izlediğini kaydetti. Öner, “Önde gelen denizcilik şirketleri de bu trende uyum sağlayarak kendi platformlarını geliştirebilir. Daha önce benzer iş birliği Maersk ve IBM arasında gerçekleşmişti. Bu işbirliğinin sonucunda küresel blokzinciri platformu TradeLens ortaya çıkmıştı. Önümüzdeki yıllarda, ‘Hizmet olarak yazılım’ modeli denizcilik sektöründe temel rekabet kriteri olarak karşımıza çıkabilir” diye konuştu.

Denizcilik sektöründeki IMO 2020 düzenlemesine göre gemilerin kullandığı yakıtın sülfür oranına sınırlama getirildiğini ifade eden Öner, bunun da startup’lara başka bir fırsat yarattığını kaydetti. Öner, “Bu durum gemicilik şirketleri arasında yakıtın daha tasarruflu kullanımı için talep doğurdu. Startup’lar taşıma sırasında optimal düzeyde yakıt kullanımı için hangi rotanın izlenmesi gerektiğine yönelik net analizler sunmaya başladı. Searoutes.com yeni standartlara uygun yakıt tasarrufu sağlayacak rotalar belirlenmesi ve sürdürülebilirlik sağlanması için hizmet sunuyor,yakıt maliyetinde yüzde 10 düşüş vaat ediyor” dedi.

Sensörlerle demirbaş takibi

Yavuz Öner taşımacılık sektöründe demirbaş takibinin de gündemdeki önemli konulardan biri olduğunu vurguladı. Öner, şunları söyledi:

“Eskiden müşterilerin yüklemelerini takip etmesi mümkün olmuyordu. Startup’lar bu sorunu çözmek için de hamle yaptı. Örneğin hava, kara ve deniz yollarındaki hareketleri gözlemlemek için radyo frekansını kullanan Hawkeye360 ABD’de 16,3 milyon dolar yatırım aldı. Makine öğrenimini kullanarak taşıma zamanını öngören ve yükleme takibine imkan sunan Clearmetal da ABD’de 12 milyon dolar yatırım elde etti. Bu startup’ların yalnızca takip imkanı sunarak büyümeyi sürdürüp sürdüremeyeceği şimdilik belirsiz. Takip teknolojisinin dijital taşıma organizatörlüğüyle entegre şekilde varlığını sürdürmesi senaryosu üzerinde duruluyor. Şimdilik ContainerXChange isimli bir platform, yüklemenin eş zamanlı olarak izlenmesine imkan sunuyor.”

KPMG Hakkında

Denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri sunan ve sektöründeki en büyük dört uluslararası şirketten biri olan KPMG, geçmişi 1867 yılına dayanan, üye firmalar ağı sistemiyle 153 ülkede 207 binin üzerinde çalışanıyla finansal hizmetler, tüketici ürünleri, otomotiv, endüstriyel sektörlerden, gıda, perakende, enerji, telekomünikasyon, kimya gibi pek çok sektöre danışmanlık hizmeti veriyor. KPMG Türkiye ise İstanbul merkez ofisinin yanı sıra Ankara ve İzmir ofisleriyle, 1982 yılından beri 1700 çalışanıyla her sektörden 4000’in üzerinde firmaya sektörler özelinde hizmet verirken, rekabette ihtiyaç duydukları endüstriyel trendler hakkında değer yaratan çözümler sunuyor. Detaylı bilgi için www.kpmg.com.tr adresine başvurabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Pegasus’Un İkinci “A321 Neo”Su Filoya Katıldı

Pegasus Hava Yolları’nın 100 uçaklık Airbus siparişinin ikinci A321 Neo tipi uçağı filoya katıldı. Pegasus’un yeni A321 Neo’suna “Özden Ece” adı verildi.


İbb’Den Bm’Nin Aktivizm Kampanyasına Destek

8 ARALIK 2019


“İstanbul’U Koşuyorum”Da Bebek Etabı Vodafone Sponsorluğunda Koşuldu

“İstanbul’u Koşuyorum” etkinliklerinin bu yılki son yarışı olan Bebek Etabı, Vodafone’un ana sponsorluğunda koşuldu. Yaklaşık bin kişinin katıldığı yarış, renkli görüntülere sahne oldu. Vodafone standına gelen sporseverlere, Vodafone 41. İstanbul Maratonu’nun tanıtım ve markalama çalışmaları için kullanılan malzemelerin geri dönüşümünden elde edilen çantalar hediye edildi.


‘Büyük Gözaltı’ 10 Aralık’Ta!

Taner Barlas’ın kurguladığı, Rutkay Aziz’in yönettiği ve iki usta tiyatrocunun aynı zamanda rol da aldıkları ‘Büyük Gözaltı’ (1984) oyunu, 10 Aralık Salı saat 20:30’da Trump Kültür ve Gösteri Merkezi’nde tiyatroseverlerle buluşuyor.


Ankara Zülfü Livaneli’Ye Koştu

ANKARA ZÜLFÜ LİVANELİ’YE KOŞTU


Etiketler: Öner, için, KPMG, startup, taşıma

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.