12 Eylül 2019 Perşembe 17:01

GÜNDEM

“Merkez Bankası’Nın İkinci Önemli Adımından Sonra Sıra Özel Bankalarda”

Z. Altan Elmas

“Merkez Bankası’Nın İkinci Önemli Adımından Sonra Sıra Özel Bankalarda”
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Konutder Yönetim Kurulu Başkanı

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı

Merkez Bankası’nın ilkini Temmuz ayında yaptığı 425 baz puan faiz indirimini bugün 325 baz puanla devam ettirmesini gayrimenkul sektörü olarak gayet olumlu buluyoruz. Zaten enflasyon rakamları ortada. Eylül ve Ekim ayında da büyük oranda baz etkisiyle de herhalde yüzde 10’un biraz daha altına düşecek gibi gözüküyor. Dolayısıyla 325 baz puan temkinli bir duruş bence. Tabi mevduatta yüksek faiz olması geçtiğimiz son 1 yıl içerisinde tabi ki enflasyonla da paralel bir şekilde ticari hayatı çok olumsuz etkiledi. Yatırımları, inşaat sektörünü ve ülke ekonomisini çok olumsuz etkiledi. İnsanlar doğal olarak konut kredisi alamadılar. Yıllık yüzde 25 -30 aralığına çıkan konut kredi faizleri oldu. Bu rakamlarla da kimsenin konut kredisi kullanma ihtimali zaten yoktu. Faiz yüksekliğinin son 1 yılda ciddi anlamda ülke ekonomisini de üretimi de geri çeken bir etkisi olmuş oldu. Son birkaç aydır da yavaş yavaş bir sürece girdik. Bu da yeni bir dönem… Kamu bankaları Ağustos başında hükümetimizin desteğiyle konut kredilerini 0,99 a çektiler. Bu piyasada hemen karşılık buldu. Ciddi anlamda kamu bankalarına konut kredi talebi oluştu. Ağustos ayının rakamlarında toplam konut kredi portföyü bankalarımızda son 20 aydır ilk defa artı yazmış oldu. 2,6 milyar TL artı bir kredi kullanılmış oldu ama özel bankalarımız aynı şekilde yürüyemiyor maalesef.

Ben bu faiz indirimiyle beraber özel bankalarımızın da kamu bankalarına yaklaşacağını düşünüyorum. 0,99 seviyesini kamu bankaları şu anda daha aşağıya çekmezler. Çünkü inen faiz rakamı 16,50’ye inmiş oldu. Yüzde 12 yıllık faizle kamu bankaları konut kredisi kullandırıyor. Çok cazip bir oran. Özel sektör de yavaş yavaş buraya gelecektir. Ben yılbaşına kadar kredi faizlerinde özel sektörün de kamu bankalarını yakalayacağını düşünüyorum.

İlginizi Çekebilir

Zorlu Psm ’De Bu Hafta 30 Eylül 6 Ekim

Zorlu PSM bu hafta sezonun merakla beklenen gösterilerinden biri olan ve biletleri hızla tükenen, dünyanın dört bir yanında 5.000’in üzerinde stand-up gösterisi gerçekleştiren Cem Yılmaz’ın CMYLMZ - DIAMOND ELITE PLATINUM PLUS gösterisine ev sahipliği yapıyor.


Ekrem Eray Arda Gezegenimizin Çöküşüne Dur Demek İçin İklim Grevinde

EKREM ERAY ARDA GEZEGENİMİZİN ÇÖKÜŞÜNE DUR DEMEK İÇİN İKLİM GREVİNDE


Kaçuv Umut Koşusu İle Gönüllüler Çocuklar İçin Umuda Koştu

Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV), Avrupa Birliği tarafından desteklenen “Sürdürülebilir Fon Yönetimi ve Sistemleri Projesi” çerçevesinde 22 Eylül 2019 Pazar günü Büyükada’da KAÇUV Umut Koşusu’nu gerçekleştirdi. KAÇUV Umut Koşusu ile her yaştan gönüllü çocukluk çağı kanserine farkındalık için koştu.


Atasun Optik’Ten I Block Koruyucu Gözlükler

Atasun Optik, I-Block koruyucu gözlükleri* ile gün boyunca maruz kaldığımız telefon, bilgisayar ve tablet gibi cihazların, olumsuz etkileri bulunan mavi ışığından korumayı amaçlıyor.


Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Teknofest'i Tragger T Car İle Gezdi

Teknofest 2019'u ziyaret eden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay, alanı TRAGGER T-Car ile gezdi. Araçla ilgili bilgi alan Sayın Oktay, aracın yerli ve milli olmasının gurur verici olduğunu belirtti.


Etiketler: konut, kredi, oldu, kamu, faiz

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.