16 Mayıs 2019 Perşembe 12:39

GÜNDEM

Metro Türkiye’De Mantar Zamanı!

Yaz sofralarında hafif lezzetler tercih edenlerin vazgeçilmezi mantar, yüksek protein değeri, düşük kalorisi, zengin vitamin - mineral içeriği ve eşsiz tadıyla sofraları süslüyor. Raflarında yıl boyunca mevsimine özel, taze ve doğal mantarların yanı sıra kuru mantar çeşitleri de sunan Metro Türkiye, lezzet tutkunları için Gastronometro’nun spesiyallerinden ‘Yabani Mantarlı Risotto’nun tarifini paylaştı.

Metro Türkiye’De Mantar Zamanı!
Metro Türkiye’De Mantar Zamanı!
Metro Türkiye’De Mantar Zamanı!
Metro Türkiye’De Mantar Zamanı!
Metro Türkiye’De Mantar Zamanı!
Metro Türkiye’De Mantar Zamanı!
Metro Türkiye’De Mantar Zamanı!
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Türkiye, mantar yönünden zengin bir ülke. Öyle ki, Karadeniz’den Ege’ye, Akdeniz’den Doğu Anadolu’ya uzanan coğrafyada yılın on iki ayında birbirinden leziz yabani mantarlar yetişiyor. Metro Türkiye, yıl boyunca raflarında yer alan kültür mantarlarının yanı sıra, dağlık ve ormanlık bölgelerde yetişen yabani mantarları, taze veya kuru olarak tüketicileri ile buluşturuyor.

Metro Türkiye’de yaz aylarında satışa sunulan yabani mantarlar arasında siyah trüf çeşitleri, kuzu göbeği, sarıkız, bolet gibi zengin çeşitler yer alıyor. Protein değeri yüksek, vitamin ve mineral yönünden zengin yabani mantarlar; tek başına tüketilebildiği gibi çorbalardan salatalara, et yemeklerinden sandviçlere kadar içine girdiği pek çok lezzetin de tadını artırıyor.

Metro Türkiye tarafından kurulan ve Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu olan Gastronometro, yabani mantarlar ile özel bir spesiyal hazırladı. İçeriğindeki mantarların mevsime özel yabani mantarlar ile değiştirilebileceği bu özel tarif, yaz sofralarına lezzet katacak.

Yabani Mantarlı Risotto

Malzemeler (4 Kişilik)

Kuru mantarlı iç

25 g Kuru kuzu göbeği mantarı

35 g Kuru sarıkız mantarı

35 g Kuru borazan mantarı

35 g Kuru bolet mantarı

50 g Fındık mantar

60 g Brunoise soğan

10 ml Zeytinyağı

100 ml Krema

2 g Tuz

2 g Karabiber

Risotto

150 g Brunoise shallot soğan

250 g Arborio pirinç

75 ml Krema

1 l Tavuk suyu

200 g Parmesan peyniri

300 g Tereyağı

3 g Tuz

2 g Karabiber

Yapılışı

Kuru mantar ve taze mantar iç: Bütün kuru mantarlar bir saat ılık su ile ıslatılır. Süzüp kurutulduktan sonra mire poix stilinde doğranır. Sırasıyla zeytinyağında soğan, sarımsak ve mantarlar sotelenerek lezzetlendirilir.

Rissotto yapımı: Zeytinyağında soğanlar karamelize oluncaya kadar sotelenir. Arborio pirinci ilave edilerek hafif renk alması sağlanır. Daha sonra tavuk suyu aşamalı bir şekilde ilave edilir ve tavuk suyu çektirilip pirinçler pişirilir. Ardından pişirilen pirinçler parmesan peyniri ile bağlanır, tereyağı ve krema ile kıvam verilip tatlandırılır.

Servisi: Rissotto tabağın ortasına konulur ve üstüne mantarlar yerleştirilir. Dilim parmesan ve mikro filizlerle dekore edilip servise sunulur.

İlginizi Çekebilir

Hangi Yaşta Hangi Estetik Yapılmalı

Hangi Yaş Estetik Ameliyat İçin Çok Geç Sayılır?


Burs Bulma Ve Vermede Teknolojik Yeni Bir Dönem Başlıyor Bursverenler.Org

Yücel Kültür Vakfı, 50 yıllık köklü geçmişinde uzmanlaştığı burs alanında bugünlerde yepyeni bir açılım sunuyor. Burs arayan gençler ile burs veren sivil toplum kuruluşlarını tek çatı altında birleştiren bir platform yaratan Vakıf, bu platform ile daha fazla gencin burs olanaklarına kolayca ulaşmasını sağlarken, diğer yandan bireysel bağışçılara ve burs vermeyi planlayan köklü kurumlara da çok büyük kolaylıklar getiriyor.


E Ticarette Karar Mercii Çocuklar

TOBB E-ticaret Meclisi Üyesi, Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucusu Cenk Çiğdemli, çocuk dostu online mağaza konseptinin dünyada yükselen trend haline gelmeye başladığını ifade ederek, “Yaz tatili boyunca çocuklarda internet kullanımının artması e-ticaret sitelerine de yansıyor. Alışverişi yapan yetişkinler olsa da, ne alınacağı konusunda karar mercii çoğu zaman çocuklar ” dedi.


Prontotour’Da Artık Fiyatlar Türk Lirası!

Prontotour’da artık fiyatlar Türk Lirası!


Intercem 100 Konferansı’Nda Çimsa Yoğun İlgi Gördü

Çimsa, 24-26 Haziran tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşen, Intercem 100 Konferansı’na katılarak, Türkiye ve dünya pazarında yoğun ilgi gören ve fark yaratan gri çimento, beyaz çimento ve özel ürünlerini tanıtırken, Türkiye’nin ilk ve tek tescilli çimento Ar-Ge Merkezi Formülhane hakkında bilgi verdi.


Etiketler: mantarlar, yabani, Kuru, Türkiye, mantar

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.