13 Şubat 2019 Çarşamba 15:36

GÜNDEM

Mıchelın Yıldızlı Şef Dıego Muñoz, Mutfağını Pop Up Seyahatlerle Londra Moskova Ve Istanbul’A Taşıyor

MART 2019

Mıchelın Yıldızlı Şef Dıego Muñoz, Mutfağını Pop Up Seyahatlerle Londra Moskova Ve Istanbul’A Taşıyor
Mıchelın Yıldızlı Şef Dıego Muñoz, Mutfağını Pop Up Seyahatlerle Londra Moskova Ve Istanbul’A Taşıyor
Mıchelın Yıldızlı Şef Dıego Muñoz, Mutfağını Pop Up Seyahatlerle Londra Moskova Ve Istanbul’A Taşıyor
Mıchelın Yıldızlı Şef Dıego Muñoz, Mutfağını Pop Up Seyahatlerle Londra Moskova Ve Istanbul’A Taşıyor
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Londra, 4 Mart –Jason Atherton ile The London EDITION’da

Moskova, 7 Mart–Ivan & Sergey Berezutskiy ile Twins’de

Istanbul, 16 Mart –Maksut Aşkar ile Neolokal’de

Michelin yıldızlı şef Diego Muñoz öncülüğünde 4 Mart’ta başlayacak olan Avrupa turuna, Londra, Moskova ve İstanbul’dan uluslararası üne sahip şefler eşlik edecek. The Bodrum EDITION’ın Mayıs 2019’daki sezon açılışından önce gerçekleşecek olan Pop-Up’larda otelin baş şefi, ödüllü şefler Jason Atherton, Ivan & Sergey Berezutskiy ve Maksut Aşkar ile yalnızca bir gece sunulacak menüler hazırlayacak.

Muñoz, Pop-Up seyahatlerle ilgili duygularını şu sözlerle ifade etti; “The Bodrum EDITION ve arkasındaki muhteşem ekip ile birlikteliğimiz bir yılı geçti. Bu iş birliği boyunca Türk mirası ile ilgiili oldukça fazla şey öğrendim ama en önemlisi, yemek etrafında şekillenen hayat şekli ile ilgili geniş bilgiye sahip oldum. Şimdi takım olarak Peru'nun mirasından ve Akdeniz sahillerinin olağan üstü veriminden ilham alarak birlikte yarattığımız tatları sunmak istiyoruz."

Daha önce “Dünyanın En İyi Restoranları” listesinde 14. sırada ve Latin Amerika’nın En İyi 50 Restoranı listesinde 1. sırada yer alan Astrid & Gastón’un baş şefi olan Muñoz, şu anda Lima’daki deneyimsel ATMAN projesinde başı çekiyor. Kopenhag ve Lizbon’dan Bali’ye kadar dünyanın birçok yerinde restoranlar açan, BRAVA’nın ve The Bodrum EDITION mutfağının baş şefi olan Muñoz, uluslararası mutfak bilgisini ve uzmanlığını 4 Mart Pazartesi günü Londra’ya taşıyacak. Muñoz, yalnızca bir gece için EDITION Hotel’lerin Michelin yıldızlı şefi Jason Atherton’ın iş birliği ile bir menü hazırlayacak.

Pop-Up Seyahatler; The New York Times tarafından takip edilmesi gereken 4 göçebe şeften biri seçilen Muñoz’u, turun bir sonraki durağı Moskova’ya götürecek. Muñoz Moskova’da Twins’in arkasındaki, tek yumurta ikizi şefler Ivan ve Sergey Berezutskiy ile 7 Mart’ta güçlerini birleştirecek. Rus mutfağına modern bir yaklaşım getiren Twins’in gastronomik duruşu, dünyanın en iyi 50 restoranı arasında yer alıyor. Restoran aynı zamanda kendilerine ait 50 dönümlük çiftliklerinde yetişen, 150 çeşit sebze, meyve ve bitkiyi servis ettiği için birçok ödüle de sahip.

Muñoz turunu, İstanbul’da katılacağı Global Gastro Ekonomi Zirvesi ve 16 Mart akşamı Neolokal restoranının şefi Maksut Aşkar ile iş birliği halinde hazırlayacağı yemek ile tamamlıyor. Şehrin tarihsel bölgesinde bulunan SALT Galata Müzesi’nde yer alan restorandaki menü, Muñoz’un uluslararası gastronomi ustalığını Aşkar’ın doğadan ilham alarak yerel dokunuşlar sunan kreasyonlarıyla birleştirecek.

******

NOT: Menü ve rezervasyon detayları ilerleyen süreçte paylaşılacaktır.

Ecem Telatar & Zeynep Atmaca

DIEGO MUÑOZ HAKKINDA

Adından dünyanın en yetenekli ve kreatif şeflerinden biri olarak söz ettiren Perulu şef Diego Muñoz, Güney Amerika kültürünün dünyadaki temsilcilerinden biri olmakla birlikte, yenilikçi bakış açısına sahip özgürlükçü bir şef. Avrupa, Asya ve Güney Amerika’da yarattığı geniş yelpazeli ve yöreselliğe odaklı kendine has mutfağıyla, dünyanın dört bir yanında benzersiz deneyimler yaratıyor.

El Bulli’nin emektarlarından Muñoz, 2016 yılında Avrupa, Orta Doğu ve Güney ile Kuzey Amerika bölgelerindeki 20 farklı ülkede yaptığı mutfak ve kültürel alandaki global keşiflerden sonra New York Times Gazetesi tarafından takip edilmesi gereken 4 göçebe şeften biri olarak tanımlandı. Bu uzun keşif seyahatinde birçok iş birliği, festival, konferans, hayırseverlik etkinliği ve gastronomi buluşmalarına katılarak mutfaktaki yaratıcılığını güçlendirdi. Kanada ve Paris’te Le Cordon Bleu’de eğitim aldıktan sonra, “Le Grande Diplome” ödülüne layık görülen Diego’nun, Mugaritz ve El Bulli gibi mistik İspanyol restoranlarında Andoni Luis Aduriz ve Ferran Adria gibi önemli isimlerle geçirdiği vakit ve edindiği bilgiler şefliğine farklı bir boyut kazandırdı. Bilson’s restoranın menüsüne yeni bir hayat vermek için Avustralya’ya taşınan Muñoz, aynı zamanda 2011 yılında “Yılın Şefi” ödülüne layık görüldü. Yurtdışında geçirdiği 15 yıldan sonra kendi anavatanının mutfak kültürüne el atıp, Peru gastronomisinin en önemli projelerinden birini yönetmek üzere Lima, Peru’ya geri döndü. Astrid & Gaston’un baş şefi olarak geçirdiği 4 yıl boyunca, burayı “Dünya’nın En İyi 50 Restoranı” listesinde 14 numaraya, “Latin Amerika’nın En İyi 50 Restoranı” listesinde ise 1 numaraya taşımayı başardı.

Değişim arzusu ve kendine yeni bir perspektif katma isteği Muñoz‘un kariyerinin en üst noktasında olmasına rağmen Astrid & Gaston’u bırakmaya, ilhamını bulma peşinde, mutfak kültürleri arasında etkileşimlerde bulunacağı ve lokal üretim ve sürdürülebilirlik üzerine araştırmalar yaparken birçok farklı geçmişe sahip şef ve ekiple çalışmak üzere dünyayı dolaşmaya itti. Mütevazı ve özgürlükçü ruhuyla, Diego, kreatif dengesini yalınlık ve keşfetmenin uyumunda bulurken, her zaman yerel kültürler, gelenekler ve geniş bir mutfak yelpazesini göz önünde bulunduruyor ve bu doğrultuda kendi yolunu çiziyor. Hali hazırda birçok projenin liderliğini yapan Diego, Güney Amerika’nın ilk konaklamalı lüks treni olan ve Peru, Ant Dağları’nı geçen Belmond Andean Explorer’ı yöneterek 2018’e giriş yaptı. Bunun yanı sıra Lizbon’un popüler restoranlarından Cantina Peruana’nın şefliğini Portekizli Yıldız Şef Jose Avillez ile beraber yürütüyor. Karlos Ponte ve Emilio Macias ile birlikte Kopenhag’daki PMY, PapaMaizYuca isimli bistronun yanı sıra Bali Endonezya’daki UluCliffhouse da Diego’nun dokunuşunun olduğu yerlerden birkaçı.

Ian Schrager ve Mariott Hotels partnerliğindeki yepyeni The EDITION projesi Diego’yu Ege kıyılarına sürükledi. Munoz şimdi de Türkiye’de adından sıkça söz ettireceğe benziyor. Bunun yanı sıra anavatanı Peru’da da bir kaç sürprizi olacağından bahsediyor.

JASON ATHERTON HAKKINDA

Jason Atherton, 2001 yılında Gordon Ramsay Holdings bünyesinde çalışmaya başlamadan ve ilk olarak Londra’da, sonrasında dünyanın beş farklı yerinde “Maze” restoranını açmadan önce, Pierre Koffmann, Marco Pierre White, Nico Ladenis ve Ferran Adria at el Bulli gibi efsane şeflerin yanında çalıştı.

Jason, Gordon Ramsay Holdings’den 2010 yılında kendi firması olan Jason Atherton Ltd.’yi kurmak için ayrıldı. En önemli restoranı “Pollen Street Social”ı Nisan 2011’de Mayfair’de açtı ve restoran açıldıktan yalnızca altı ay sonra Michelin yıldızının yanı sıra beş tane AA Rosette ödülüne layık görüldü. Bununla birlikte “The Food Guide” tarafından İngiltere’nin en iyi üçüncü restoranı seçildi.

Ödülleri takiben, “The Social Company” portfolyosunda Michelin yıldızlı Social Eating House,City Social, Hai Cenato, Social Wine ve Tapas and Berners Tavern gibi restoranların bulunduğu, uluslararası ödüllü bir restoran grubuna dönüşerek son on yılın en iyi restoranlarının sahibi oldu. Londra’daki restoranlarının yanında Jason, Hong Kong, Shanghai, Dubai, Doha ve St Moritz gibi yerlerde oldukça övülen restoranlar açtı. En son olarak da New York’ta The Clocktower restoranını açarak bir Michelin yıldızının daha sahibi oldu.

The London EDITION, 10 Berners Street, W1T 3NP

TWINS GARDEN AND IVAN & SERGEY BEREZUTSKIY HAKKINDA

Twins Garden; Rus mutfağını yeni bir seviyeye getirmek için Rusya’da tasarlanmış, başka bir benzerinin daha olmadığı bir proje. Malaya Bronnaya Caddesinden Strastnoy Bulvarına taşınan The Garden, 2017 yılının Kasım ayında dünyaya geldi ve ikizlerin beden bulmuş hali oldu.

Restoranın içinde geçen “garden” kelimesinin stratejik bir önemi var çünkü mutfağa giren her üç üründen ikisi ikizlerin özel çiftliğinden geliyor. The Twins Garden çiftliği Kalugu bölgesinde yer alan 50 dönüm bir arazide yer alıyor ve uluslararası deneyim için tasarlanmış gelişmiş bir teknolojiye sahip. Ivan ve Sergei’nin süpervizörlüğünde 150 çeşit bitki, meyve ve sebze bu çiftlikte yetiştiriliyor. İkizler doğal ortamlarında yaşayan balık, tavuk ve inekleri de besliyorlar. Bunun yanı sıra kendi özel üretimleri peynir için nadir bulunan Nubian keçileri de bulunmakta. K. A. Timiryazev Moscow Agricultural Academy’den bilim adamları da çiftliğin geliştirilmesinde önemli role sahipler.

8A, Strastnoy Boulevard, Moscow

MAKSUT AŞKAR VE NEOLOKAL HAKKINDA

Lisans eğitimini turizm ve otelcilik bölümünün, yiyecek ve içecek yöneticiliği alanlarında tamamlayan Maksut Aşkar, öğrenimi süresinde ve sonrasında yiyecek ve içecek endüstrisinde farklı alanlarda sorumluluklar aldı. Sektörde değişik markalar ve mekanlarda edindiği 22 yıllık deneyim ve birikimle, 2014 yılında SALT Galata’da neolokal’i açtı.

Aşkar, neolokal’de konuklarını kalplerine ve anılarına uzanan bir gastronomi yolculuğuna çıkarıyor. Anadolu topraklarının coğrafyası, kökleri, gelenekleri ve rafine ev mutfağı anlayışını, çocukluk anıları ve duygularıyla birleştirerek hazırladığı tatlarla buluşturuyor. Anadolu mutfağının lezzetlerini, çağdaş bir anlayışla, bir tasarım eserine dönüştürdüğü tabaklarla sunuyor.

Time Out dergisi okuyucuları tarafından 2014 yılında “Yılın Şefi” seçilen , ve Omnivore’un onuncu yılı olan 2015 yılında "Le Proche" ödülünü alan Maksut Aşkar, bugüne kadar Anadolu’yu temsil eden farklı lezzetlerle tasarladığı özgün projelerle, dünyada farklı sanat etkinliklerinde rol aldı. Son 3 yılda katıldığı Filipinler’den Ekvator’a Avustralya’dan Kanada’ya kadar dünyanın farklı ülkelerinde birçok saygın uluslararası gastronomi etkinliğinde, dünyaca ünlü şeflerinin 20’yi aşkın restoranında misafir şef olarak pişirdiği yemeklerle, neolokal’de ağırladığı aralarında Ana Ros, Anatoly Kazakov, El Celler De Can Roca, Philip Raichinger, Manu Buffara, Paul Ivic gibi isimlerin bulunduğu 25 uluslararası tanınmış şef aracılığıyla, Anadolu kültürü ve mutfağını dünyaya tanıttı.

Maksut Aşkar, Anadolu mutfağı macerasını, artan bir tutku ve heyecanla, farklı platformlarda sürdürmeye ve Anadolu mutfağının zenginliğini dünyaya yaymaya devam ediyor.

neolokal ekibi, dürüst yemeği toprak anadan ilham, geleneklerinden örnek alarak tasarlayıp misafirlerine sunmayı amaçlıyor. Bunu yaparken de geleneksel tarifleri ince ayrıntıları ile inceleyerek, tüketilmediği için yok olmaya yüz tutmuş, bu yüzden “nuh’un ambarı” listesinde yer alan ürünlerle harmanlıyor. Genç ve meraklı ekibin başındaki şef, Maksut Aşkar, “biz sahip çıkmazsak, gelecek nesilin sahip olacağı bir şey kalmayacak ellerinde” diyor. Lokal mutfağı çağdaş teknikler ve yenilikçi bakış açısı ile birleştirerek ortaya rafine ve yeni bir algı çıkarıyor.

neolokal konuklarının, bu lezzetlerin her birinde hayattan bir parça bulmak veya bu toprakların sundukları hakkında fikir sahibi olması amaçlanıyor. Her malzemeyi, kaynağını bilerek, dürüst, gerçek birer yemek haline getirmek için uğraşılıyor. Bu uğraşı konuklarıyla, iyiyi, doğruyu, gerçeği en lezzetli haliyle paylaşabilmek için çalışılıyor.

Neolokal, SALT Galata, Bankalar Avenue, Karaköy 34420 İstanbul, Turkey

THE BODRUM EDITION HAKKINDA

Bodrum yarımadasının Batı tarafında, Yalıkavak Marina’ya yalnızca üç kilometre mesafede konumlanan The Bodrum EDITION, pek çoğu Ege Denizi’ne bakan ve kendi balkonu, bahçesi veya özel havuzuna sahip olan 108 misafir odası, suit ve villalardan oluşuyor. Otelin tasarımında infinity havuz ve bahçe lounge’larının yanı sıra içerisinde Türk Hamamı, spor salonu ve özel bungalovlara sahip olan ve benzersiz bir beach club sunan sanat eseri niteliğinde bir spa deneyimi de bulunuyor. Otelin eşsiz yemek ve içki deneyimi kapsamında, 2 adet bar, koya bakan gurme bir barbekü, gece kulubü ve günlük lezzetler sunan alternatifler bulunuyor. Otelde yer alan 1200 metrekarelik açık ve kapalı etkinlik alanları ise toplantı stüdyoları, toplantı odaları ve bir adet balo salonundan oluşuyor.

The Bodrum EDITION, Dirmil Mahallesi, Balyek Caddesi, No.5a, 48400 Yalikavak Bodrum/Muğla, Turkey

İlginizi Çekebilir

Garanti Bbva Bir Kez Daha Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi’Nde

Garanti BBVA bir kez daha Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi’nde


Paribu Mobil Uygulaması, Kısa Sürede Hızlı Bir Yükseliş Gösterdi

Paribu Mobil Uygulamasında Dikkat Çeken Yükseliş


Unac Group’Tan Amerika Yatırımı

Faaliyetlerine 2015 yılında başlayan, İhracatçılar Birliği’nin yıllık rakamlarına göre En Çok İhracat Yapan Kozmetik Firmaları listesinde ilk 60’ta bulunan UNAC Group, Amerika pazarında daha etkin bir rol alabilmek için Miami, Florida’da ofis açıyor. Şimdiye kadar 65 ülkeden, 200’e yakın firma ile iş birliği yapan UNAC Group’un yeni hedefi Kuzey ve Güney Amerika’ya yaptığı ihracatı artırmak. Bu hedef doğrultusunda, şirketin Miami’deki yapılanmasını Yönetim Kurulu Üyesi, Amerika Satış Direktörü Derya ASLAN yönetecek.


Hastane Tedarik Yöneticileri 3M’Le Neuss’Ta Bir Araya Geldi

Hastanelerden ve önde gelen satın alma kuruluşlarından tedarik zinciri yöneticileri, tıbbi hedeflere ulaşmak ve finansal kaynakları en üst düzeye çıkarmak için yeni yollar arıyor. Konusunda uzman bu yöneticiler, yeni ve ümit verici bir yaklaşım olan değer bazlı tedarik yönetimi üzerine uluslararası çalışmalar yapmak amacıyla 3M’in Düsseldorf’a bağlı Neuss kentindeki merkezinde bir araya geldiler.


Teknosa’Dan Adana’Ya 6’Ncı Mağaza Yatırımı

Türkiye’nin en yaygın ve öncü teknoloji perakendecisi Teknosa, Türkiye’nin her köşesine son teknoloji ürünlerini ulaştırmak için yatırımlarına hızla devam ediyor. Bu kapsamda 01 Burda AVM’de yeni mağaza açan Teknosa, Adana’da 6’ıncı, Türkiye’de 201’inci mağazasını teknoloji severlerle buluşturdu.


Etiketler: Muñoz, EDITION, sahip, için, Aşkar

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.