24 Ekim 2019 Perşembe 14:26

GÜNDEM

Mını Electric Fren Pedalına Basmadan Nürburgring'de Bir Turu Tamamladı

Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörü olduğu MINI, tamamen elektrikli modeli MINI Electric ile Almanya’daki efsanevi Nürburgring pistini fren pedalını kullanmadan tamamlayan ilk elektrikli otomobil olarak tarihe geçti. Motorsporları dünyasında ‘Yeşil Cehennem’ lakabıyla alınan 20.8 km uzunluğundaki pist, eski Formula 1 şampiyonu Jackie Stewart pilotajında sıra dışı bir rekora ev sahipliği yaptı. MINI, pek çok üreticinin en hızlı tur zamanına erişmek için mücadele ettiği Nürburgring’de MINI Electric modeli ile Enerji Geri Kazanım özelliğini kullanarak sadece gaz pedalı ile pisti tamamladı.

Mını Electric Fren Pedalına Basmadan Nürburgring'de Bir Turu Tamamladı
Mını Electric Fren Pedalına Basmadan Nürburgring'de Bir Turu Tamamladı
Mını Electric Fren Pedalına Basmadan Nürburgring'de Bir Turu Tamamladı
Mını Electric Fren Pedalına Basmadan Nürburgring'de Bir Turu Tamamladı
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Enerjisini geri kazanıyor

BMW Group bünyesinde seviyesi ayarlanabilen rejeneratif fren özelliğine sahip ilk ve tek model olan MINI Electric bu sayede şehir içerisinde dahi fren pedalına ihtiyaç duymadan sadece gaz pedalı ile kullanılabiliyor. Ayak gazdan çekildiğinde elektrik motor otomobilin sürücüsü tarafından tercih edilen ayara göre otomobili yavaşlatabiliyor. Bu özellik yoğun trafikte de otomobilin sahip olduğu elektrik enerjisinin büyük bir kısmını geri kazanmasına yardımcı oluyor. Pistte olduğu kadar şehir içinde de büyük bir kullanım kolaylığı sağlayan enerji geri kazanım özelliği sayesinde sürücü otomobili tek pedal ile idare edebiliyor. MINI Electric’e özel olarak geliştirilen tamamen dijital yeni göstergelerden de otomobilin kullandığı ve kazandığı enerji takip edilebiliyor.

Seviyesi ayarlanabiliyor

Yeşil Mod’da, Yeşil Cehennemi fren pedalına hiç dokunmadan tamamlayan MINI Electric, yavaşlama esnasında sahip olduğu kinetik enerjiyi pillerine elektrik enerjisi olarak geri kazandırıyor. Sürücünün MINI Sürüş Modları üzerinden sürüş tarzını seçmesine imkan tanıyan MINI Electric, Yeşil Mod ile konfor odaklı bir karakteristiğe sahip direksiyon sisteminin yanı sıra gaz pedalına gelen komutlara daha yumuşak veren bir modda hareket ediyor. Ayrıca Yeşil+ modu tercih edildiğinde ise daha fazla enerjinin saklanabilmesi için klima sistemi ve koltuk ısıtma özelliği kapatılıyor. Enerji geri kazanım modunun seviyesi de orta konsoldaki bir düğme ile ayarlanabiliyor. Bu sayede pistte sportif kullanım esnasında bile fren pedalına ihtiyaç duymadan hem performanslı hem de verimli bir sürüş gerçekleştirebiliyor. Enerji geri kazanımının seviyesinin ayarlanabilmesi sayesinde otomobilin pistin genel yapısına en uygun ayarı seçebilmesi sağlanıyor.

İlginizi Çekebilir

Moda Endüstrisinde Sürdürülebilirlik Elçileri Belli Oldu

Moda endüstrisinde sürdürülebilirliğin tasarımdan başladığına inan Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, 15. Moda Tasarım Yarışması'nı sürdürülebilirlik eksenli tespit etti. EİB Moda Tasarım Yarışmasında, Moda endüstrisinde sürdürülebilirlik elçileri olacak olan 10 finalist iki aşamalı eleme sonrasında belirlendi.


Başkan İmamoğlu, Deprem Felaketini Yaşayan Elazığ’Da “Deprem Bölgesinde Bulunan Şehirlerimizin Başka Hiçbir Önceliği Yok”

BAŞKAN İMAMOĞLU, DEPREM FELAKETİNİ YAŞAYAN ELAZIĞ’DA:“DEPREM BÖLGESİNDE BULUNAN ŞEHİRLERİMİZİN BAŞKA HİÇBİR ÖNCELİĞİ YOK”


Türk Telekom Elazığ İçin Seferber Oldu

Sabit ve ankesörlü telefonlar ücretsiz kullanıma açıldı


Türkiye İmsad “Türkiye’De Riski Deprem Değil Güvensiz Yapılar Oluşturuyor”

TÜRKİYE İMSAD’DAN DEPREM AÇIKLAMASI:


Aston Martin Lagonda Finansman Desteği İle 36 Ay Vadeye Yüzde Sıfır Faiz

ASTON MARTIN LAGONDA FİNANSMAN DESTEĞİ İLE


Etiketler: geri, MINI, fren, sahip, Electric

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.