28 Mayıs 2019 Salı 09:55

GÜNDEM

“Ms” Tedavisi 3 Başlık Altında Toplanıyor

Kadınlarda erkeklerden iki ila üç kat daha yaygın olan, 20 – 50 yaş arasında görülen MS, dünyada yaklaşık 3 milyon, Türkiye’de ise 35 bin kişiyi etkiliyor. Multipl skleroz yani MS’in nedeni tam olarak bilinmiyor, bağışıklık sisteminde bir bozukluk sonucunda beyin ve omurilikte çok sayıda plak oluşumu ile ortaya çıkıyor. Hafif semptomlar arasında karıncalanma ve uyuşma bulunsa da şiddetli vakalarda görme kaybı ve felç gibi daha ağır sonuçlara neden olabiliyor. Memorial Antalya Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Yılmaz Niyazi Yazman 29 Mayıs Dünya MS Günü nedeniyle hastalık hakkında bilgi verdi.

“Ms” Tedavisi 3 Başlık Altında Toplanıyor
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Gençler daha çok risk altında

MS genellikle genç ve orta yaşta ortaya çıkmaktadır. 10 yaş altı ve 50 yaş üstü nadir olarak görülmektedir. Beyin ve omuriliğin herhangi bir yerinde plakların ortaya çıkmasıyla tutulan bölgeye ait şikayet ve belirtiler oluşur. Tutulan bölge hastadan hastaya değişir dolayısıyla her hastanın şikayetleri de farklıdır. MS’te plakların oluşma nedeni vücudu savunmakla görevli hücrelerin sinir hücrelerinin etrafında bulunan miyelin kılıfına saldırması ve hasar oluşmasıdır. Yapılan araştırmalar D vitamini eksikliğinin MS’e yakalanma riskini artırdığı göstermiştir.

Her hastada farklı şikayetler görülebilir

MS hastalığında; yorgunluk, bacak ve kollarda kuvvet kaybı, uyuşma, karıncalanma, his kaybı ya da ağırlık hissi, tek bacak, tek kol, sağ ya da sol kol ve bacak, her iki bacakta ağrı, uyuşma ya da kuvvetsizlik görülebilir. Ayrıca konuşma bozukluğu, görme bulanıklığı, çift görme şikayetler arasındadır. Hastalarda yürürken dengesizlik, baş dönmesi, ellerde titreme, konuşma bozukluğu, idrar kaçırma ya da yapamama, başın öne doğu eğilmesi ile kollar ve bacaklara yayılan elektriklenme hissi yüzde eğilme, asimetri oluşabilir.

MS 4 farklı tipte görülüyor

Yorgun hissediyorsanız dikkat!

Bulanık görmeye neden olan optik nörit MS’ın en sık belirtilerinden biridir. %14-23 oranında hastada görülür. Genellikle tek taraflı görme kaybı, göz hareketlerinde ağrı oluşmaktadır. Serebellar sisteme yani beyincik fonksiyonlarında bozulma sıktır. Yürürken dengesizlik, el hareketlerinde beceriksizlik-hedefi bulmada zorlanma başlangıç şikayetleridir. Yorgunluk hastalığın en sık görülen 3 belirtisinden biridir.

Tedavi, şikayetleri yönetmeye odaklanır

Hastalığın teşhisinde beyin ve omurilikte oluşan plaklar ilaçlı olarak çekilen MR’larda gözlenebilmektedir. Ayrıca tanıda hastanın belinden alınan beyin omurilik sıvısı incelemeleri, VEP, SEP ve BAEP incelemeleri ile tanı konulmaktadır. MS tedavisi ataktan kurtulmayı hızlandırmaya, hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaya ve MS şikayetlerini yönetmeye odaklanır.

MS tedavisi 3 aşamada yapılır

D vitamini eksikliğine dikkat!

Hastalar beden yoran işlerden kaçınmalı, düzenli ve sağlıklı beslenmelidir. Alkol ve sigara gibi zararlı maddeleri kullanılmamalı, mümkün oldukça çok hareket edilmelidir.

MS şikayetlerini artırabilecek olan hamam, sauna gibi sıcak ortamlar yerine ılık su tercih edilmeli, üzüntülü ortamlardan uzak durulmalıdır. Ayrıca D vitamini eksikliği kontrol edilmeli, gerekirse takviye alınmalıdır.

İlginizi Çekebilir

Ey Türkiye Start Up’Ların Büyüme Yolculuğunu Eynovation İle Destekliyor

Uluslararası danışmanlık ve denetim şirketi EY Türkiye’nin (Ernst & Young), işini büyütmek isteyen start-up’lara birebir görüşmelerle ihtiyaçlarına özel hizmetler ve mentorluk desteği verdiği, EYnovation Start-Up programı başladı. Türkiye’de en az bir yıldır faaliyet gösteren 500 bin TL’nin üzerinde cirolu start-up’lar, programa başvuruda bulunabilecek.


Video 250 Bin Tl'lik Taşla Kaplı Otomobil Fespa'da

Yapımı 3 ay sürdü, 1 milyon taş kullanıldı


İmamoğlu “Bu Şehrin Tüm Değerlerini Bütün Dünyayla Paylaşmak İstiyoruz”

İMAMOĞLU: “BU ŞEHRİN TÜM DEĞERLERİNİ BÜTÜN DÜNYAYLA PAYLAŞMAK İSTİYORUZ”


Taklit Ürünler Kaos Yaratıyor…

Bu yıl 04- 05 Aralık tarihlerinde 19’uncusu düzenlenen Perakende Günleri, ikinci gününde de sektör takipçilerine ışık tutmayı sürdürüyor. Etkinliğin ikinci günü Şule Zeybek’in moderatörlüğündeki, ‘Başkanla 5 Dakika’ oturumlarıyla başladı.


İtfaiyenin ‘Yangın Tırı’ Yollara Düştü

İTFAİYENİN ‘YANGIN TIRI’ YOLLARA DÜŞTÜ


Etiketler: vitamini, bacak, kaybı, Ayrıca, görme

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.