17 Nisan 2019 Çarşamba 12:18

GÜNDEM

Mustafa Altunbilek "Hükümetimizden 4 Konuda Destek Bekliyoruz"

YZB 2019, gıda ve perakende sektörüne değer katan binlerce ismiyle kapılarını açtı

Mustafa Altunbilek
Mustafa Altunbilek
Mustafa Altunbilek
Mustafa Altunbilek
Mustafa Altunbilek
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Organize gıda perakende sektörünün en büyük organizasyonu olan Uluslararası Yerel Zincirler Buluşuyor Konferansı ve Fuarı (YZB) 2019 coşkulu bir katılımla kapılarını açtı. Bu yıl "Değer" temasıyla düzenlenen zirvenin açılışında konuşan TPF Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek; "Hükümetimizin titizlikle üzerinde çalıştığı Perakende Yasası ve Hal Yasası'nın ivedilikle tamamlanmasını rica ediyoruz. Yerel işletmecilerin artan maliyetler karşısında rahat nefes alabilmeleri için 4 konuda destek bekliyoruz." dedi.

Altunbilek, hükümetten destek beklentisi konusunda, "Marketlerde manav, kırmızı et, bakliyat, unlu mamuller, zeytin ve zeytinyağı ürünlerinde KDV'nin yüzde 8'den yüzde 1'e düşürülmesi vatandaşımıza yarar. Yan yana ve indirim mağazalarının yeni market açılışları konusunda yapılacak düzenleme ile yerli ve küçük işletmeciler nefes alacak, rekabette avantaj kazanacak. Ayrıca çalışanlarımızın hayat kalitesi ile iş performansını yükseltebilmemiz için haftanın bir gününün tatil olmasını talep ediyoruz" açıklamasını yaptı.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) tarafından düzenlenen Yerel Zincirler Buluşuyor (YZB) 2019, "Değer" teması ile kapılarını açtı. İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen zirvenin açılışında konuşan TPF Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek; “2018 ülkemiz ve sektörümüz adına zor bir yıldı. Ekonomik anlamda önemli sınavlar verdik. Mevcut ekonomik ortam nedeniyle sektörümüz özelinde hiçbir zaman yaşanmasını istemediğimiz gündemler ortaya çıktı, bizden kaynaklanmadığı halde vatandaşlarımızla zaman zaman fiyat artışları nedeniyle karşı karşıya geldik.” dedi.

“SEBZE-MEYVE KONUSUNDA EN ÇOK ZARARI BİZ GÖRDÜK”

Maliyetlerin her yıl yüzde 15 arttığını ve operasyonel karlılıkların düştüğüne dikkat çeken Altunbilek; “Büyük bir rekabet girdabında kürek çekiyoruz. Köylere kadar ulaşan indirim mağazaları yerel zincirlere büyük zarar vermeye devam ediyor. Et ve kıymadan sonra yereller olarak sebze-meyve konusunda da yine en çok zararı bizler gördük. Biz isterdik ki, halkımızın meyve-sebze tedarik kanalında biz de olalım. Tanzim satış koşulları sadece 5 zincir marketin 16 bin şubesine sunulmasın” açıklamasını yaptı.

Sektördeki sıkıntılı günlerin aşılacağına dair yerel zincirlerin inancının tam olduğunu belirten Mustafa Altunbilek, "Bizim önceliğimiz vatandaşlarımız, müşterilerimiz. 4 bine yakın mağazamızda 70 bine yakın çalışanımızla hizmet vermeye devam edeceğiz. Biz yatırımlarımızı hep Türkiye'ye yaptık. Yerel perakendeciler yeterince kar edemiyor diye yatırımlarını başka ülkeye taşımaz. Biz işimizi yapmaya, ülkemize değer yaratmaya devam edeceğiz. Bu nedenle Türkiye ve vatandaşlarımız için faydalı olacak her kararın yanında olduk, olacağız" dedi.

“KDV’NİN YÜZDE 8’DEN 1’E İNDİRİLMESİ VATANDAŞIMIZA YARAR”

Konuşmasında artan rekabette yerel işletmecilerin rahat nefes alabilmeleri için hükümetten 4 konuda destek beklediklerini söyleyen Altunbilek şöyle konuştu:

"Hükümetimizin titizlikle üzerinde çalıştığı Perakende Yasası ve Hal Yasası'nın ivedilikle tamamlanmasını rica ediyoruz. Yerel işletmecilerin artan maliyetler karşısında rahat nefes alabilmeleri için 4 konuda destek bekliyoruz. İlk talebimiz market açılışları. Yan yana marketler açılmaz ve market sayılarına düzenleme getirilip indirim mağazaları konusunda önlem alınırsa, rekabette avantaj kazanacağız. İkinci talebimiz çalışma saatleri. Yapılacak düzenleme ile bizler ertesi güne daha iyi hazırlanacağız. Biz mesaimizi bitirip marketlerimizi kapatınca, küçük esnaf daha rahat nefes alacak. Üçüncü destek talebimiz ise haftanın bir gününün tatil olması. Bu düzenleme çalışanlarımızın hayat kalitesini yükseltecek. Aileleriyle vakit geçirip, dinlenebilecek, sosyalleşebilecekler. Eğitimlerine zaman ayırabildikleri için verimlilikleri artacak. Çalışan sirkülasyonuna bu düzenleme ile çare bulacağımızı düşünüyoruz. Son talebimiz ise vergi indirimi. Yerel zincir marketlerimizde manav, kırmızı et, bakliyat, unlu mamuller, zeytin ve zeytinyağı ürünlerinde KDV'nin yüzde 8'den 1'e düşürülmesi vatandaşımıza yarar. Sağlanacak indirim ile sepetler daha ucuza dolar. Bu ürünler tüketicilerin en çok ihtiyaç duyduğu, geri dönüşün en hızlı alınacağı ürünler. Hükümetimizin sağlayacağı değerli destek, yapılacak düzenlemeler tüm perakende ticaretini kapsayacak. Sektördeki binlerce yerli yatırımcı nefes aldıracak."

"YERLİ ÜRETİM, YEREL MARKETTEN ALINIR KAMPANYAMIZ DEVAM EDİYOR"

Yerli üretimi, yöresel ürünleri desteklemek için geçen yıl başlatılan "Yerli Üretim, Yerel Marketten Alınır" kampanyası hakkında da bilgi paylaşan Altunbilek; "Sektörde yeni başarı hikayeleri, yeni markalar ortaya çıkarmak için 8 aydır raflarımızda yerli üretime, yerel ve yöresel ürünlere daha fazla yer açıyoruz. Bugün uluslararası standartlarda üretim gerçekleştiren, ürünleriyle uluslararası şirketlerle rekabet eden üreticilerimiz var. Projemiz ile vatandaşlarımızın kullandıkları ürünler için yerli alternatif bulabilmelerini, yöresel ürünlere daha kolay ulaşmalarını sağlıyoruz. Gerek YZB'de gerek Yerli Market Haftası'nda yerel ve yöresel üreticilerimizi tedarikçilerimiz ile buluşturuyoruz. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, tüketicilerin yerli ve yöresel ürün tercihleri giderek artıyor. TPF olarak 14 Perakendeci Derneğimiz (PERDER) ve 4 bine yakın mağazamız ile bu projeyi devam ettireceğiz." dedi.

"İSTİHDAMIMIZI YÜZDE 5 ARTIRMAYI HEDEFLİYORUZ"

Konuşmasında TPF'nin 2019 yılı istihdam hedefleri üzerine de bilgi paylaşan TPF Başkanı Mustafa Altunbilek; "Yerel zincirler olarak biz market sayıları ile rekabet etmiyoruz. Ülkemize daha fazla nasıl değer katabiliriz diye geliştirdiğimiz projeleri hayata geçiriyoruz. Öte yandan her yıl istihdamı artırma sözü veriyoruz. Bugüne kadar mahcup olmadık. Yıl sonuna kadar istihdamda yüzde 5 büyümeyi hedefliyoruz. Sektörümüzün en büyük problemleri arasında yer alan çalışan sirkülasyonunun önüne geçmek için son 4 yıldır olduğu gibi, Türkiye'yi karış karış dolaşmaya ve eğitim vermeye devam edeceğiz." açıklamasını yaptı.

İlginizi Çekebilir

World Of Warcraft'ın Yeni Macerası Battle For Azeroth Rise Of Azshara Sizlerle

26.06.2019 - Blizzard Entertainment'ın dünyaca ünlü çevirimiçi oyunu World of Warcraft'ın genişleme paketi Battle for Azeroth'a gelen yepyeni macera Rise of Azshara, bugün itibariyle yayında. Hikayenin bu bölümünde Dalgaların Kraliçesi, kaynayan bir lanet eşliğinde denizlerin derinliklerinden geliyor!


Skolyoz Tedavisi Hastaya Özel Olmalı

Sağlıklı bir omurganın arkadan bakıldığında ‘düz’ olarak görünmesi gerekiyor. Omurganın yana doğru eğriliklerine skolyoz adı veriliyor. Skolyozu olan bir kişinin röntgeninde omurgası ise "S" veya "C" şeklinde görünüyor. Duruş bozuklukları ile karıştırılabilen skolyoz doğru bir şekilde teşhis edilerek uygun tedavi planlandığında başarılı sonuçlar alınabiliyor. Memorial Antalya Hastanesi Omurga Sağlığı Merkezi’nden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Yetkin Söyüncü, skolyoz hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.


Türkiye Dünya Askeri Güç Sıralamasında İlk 10 İçerisinde

BASIN BİLDİRİSİ


Sıcak Nemli Hava Ve Kirli Havuzlar Kulak Sağlığınızdan Edebilir

Okulların kapanması ve yaz tatilinin başlaması ile birlikte görülme sıklığı artan dış kulak yolu enfeksiyonları, her yaştan bireyi olumsuz etkiliyor. Özellikle sıcak, nemli hava ve temiz olmayan deniz ile havuz suları bu hastalığın oluşmasında başrol oynuyor. Hastalığın en önemli etkenlerinden biri de kulak çubukları olarak gösteriliyor. Kulak çubuğu kullananlar kulak kirini çıkaramadıkları gibi, aynı zamanda dış kulak enfeksiyonuna da yol açabiliyor. Memorial Ankara Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Prof. Dr. Mustafa Cem Özbek, dış kulak yolu enfeksiyonları ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.


E Spor Araştırması E Spor Geleceğin Futbolu Olacak

Sanal dünyanın yeni fenomeni: E-spor


Etiketler: için, Yerel, Altunbilek, nefes, destek

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.