16 Nisan 2017 Pazar 13:11

AİLE

Mutlu Bebekler İçin Uyku Eğitiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Mutlu Bebekler İçin Uyku Eğitiminde Nelere Dikkat Edilmeli?
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34VOLT


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Ebeveyn ve aile danışmanı olan, aynı zamanda Molfix danışmanlığını yürüten Pedagog Tansu Oskay uyku eğitimi hakkında önemli noktalara değiniyor. Eğitimin, uyku düzenini kendi kendisine yakalayamayan bebekler için gerekli olduğunu belirten Oskay, diş çıkarma dönemi, hastalık veya büyüme atakları gibi bazı gelişim dönemleri sonrası da bebeklerde uykuya geçme güçlüğü gözlendiğini söylüyor.


Anne & bebek ilişkisi ön planda olmalı

Bebeklere verilen uyku eğitiminde, sağlıklı olanın; anne & bebek ilişkisini ön planda tutmak olduğunu belirten Oskay, ten temasının bu noktada çok büyük önemi olduğunu vurguluyor. Tansu Oskay’a göre; bebeğin duygusal anlamda hazır olduğuna emin olunduğunda odasından çıkılması iyi bir eğitimin başlangıcı. Bebeklerin, annesi tarafından ağlamalarına karşılık alamadığını ya da alamayacağını hissetmemesi gerektiğini, güven bağı oluşturulması gerektiğini de ekliyor Tansu Oskay. Bu süreçte annenin stres kontrolünü sağlaması ve bebeğine hissettirmemesi de önemli bir faktör.


Anneler güven verici beden dilini öğrenmeli

Tansu Oskay, kucakta, memede ya da sallayarak uyutma alışkanlıklarının doğru adımlarla bir veya iki gün içinde ortadan kalkacağına değiniyor. Gece uyanmalarında annelerin güven verici beden dilini nasıl kullanacaklarını öğrenmelerinin büyük önemi olduğunu söyleyerek, bunun tüm uyku eğitimi metotları için bilinmesi ve uygulanması gereken önemli bir püf nokta olduğunu belirtiyor.

Her bebek farklıdır…

Tansu Oskay, her bebeğin nörolojik ve duygusal yapısının farklı olduğunu, kendi kendilerini sakinleştirme yapısına sahip değilken, zorlanıyorken atılacak adımlarda ısrarcı ve radikal olmamak gerektiğini söylüyor.


Kazanan - kaybeden felsefesi günümüz bebekleri için uygun değil

Yatakta uzun süre ağlatmaya bırakılan bebeklerle ilgili bazı araştırmalar, vücudunda yoğun stres oluştuğunu ve uykuya geçtiklerinde de bu stresi bünyelerinde taşıdıklarını göstermektedir. Stres hormonu olan kortizol düzeyinin uykuya daldıklarında dahi azalmadığını göstermektedir. Tansu Oskay; “Bu bilimsel verilerin yanı sıra, uyku eğitiminde, kazanan - kaybeden felsefesiyle uygulanan ebeveynlik yaklaşımı günümüz bebekleri için uygun değildir. Gelecekte, empati kuran, kendine güvenen, mutlu, yakınlarıyla sağlıklı ilişkiler kuran bireyler yetiştirmek isteyen ebeveynler, bu anlayışla uyku eğitimlerini planlamalıdırlar. Anne ve babalar pek çok konuda olduğu gibi uyku eğitimi sürecinde de inatlaşmaya girdiklerinde sonucun daha kötü olduğunu görürler” diyor.

İlginizi Çekebilir

İlhan Şeşen Tüm Dinleyicilerini “Ciddi Eğlence”Ye Davet Ediyor!

İLHAN ŞEŞEN TÜM DİNLEYİCİLERİNİ “CİDDİ EĞLENCE”YE DAVET EDİYOR!


1.Uluslararası Siirt Kısa Film Festivali, 7 11 Mayıs Tarihlerinde Sinemaseverler İle Buluşacak!

“Siirt Kısa Film Festivali” 7 Mayıs’ta başlıyor


Koçtaş’In Dijital Dönüşümüne Ödül

Uğur Serkan Taşkın: “Günümüz koşullarında sürdürülebilir büyüme performansını yakalayabilmek için öncelikli hedef dijital dönüşüm olmalı.”


İto'nun Yeni Meclis Başkanı Öztürk Oran

İTO’nun yeni


Basin Bulteni: Endustriyel Solar Catilarda Dijital Donusum Nasilolacak

Yakın gelecekte, elektrik üreten ve tüketen çatıların blockchain altyapılı uygulamalarla bağlantı kurup, kendi aralarında güneş elektriği alışverişi yapacak.


Etiketler: Oskay, uyku, olduğunu, Tansu, için

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.