29 Ağustos 2019 Perşembe 15:16

GÜNDEM

Narenciye İhracatında Beklenti 900 Milyon Dolar

Narenciye üretimi ile ünlü İzmir’in Selçuk ilçesi katma değerli tarımsal ürün ihracatına hazırlanıyor. Bölgenin geleneksel tarım ürünleri nar, mandalin, nektarin, şeftali, ayvanın yanısıra pitaya (ejder meyvesi), avokado ve muz gibi alternatif ürünler de bölgenin ihraç ürünleri arasına girmesi hedefleniyor.

Narenciye İhracatında Beklenti 900 Milyon Dolar
Narenciye İhracatında Beklenti 900 Milyon Dolar
Narenciye İhracatında Beklenti 900 Milyon Dolar
Narenciye İhracatında Beklenti 900 Milyon Dolar
Narenciye İhracatında Beklenti 900 Milyon Dolar
Narenciye İhracatında Beklenti 900 Milyon Dolar
Narenciye İhracatında Beklenti 900 Milyon Dolar
Narenciye İhracatında Beklenti 900 Milyon Dolar
Narenciye İhracatında Beklenti 900 Milyon Dolar
Narenciye İhracatında Beklenti 900 Milyon Dolar
Narenciye İhracatında Beklenti 900 Milyon Dolar
Narenciye İhracatında Beklenti 900 Milyon Dolar
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (EYMSİB) Sektörel Değerlendirme Toplantıları üreticilerin yoğun olduğu bölgelerde devam ediyor. Bu kapsamda gerçekleştirilen son toplantı 28 Ağustos Çarşamba günü narenciye üretimi ile öne çıkan İzmir’in Selçuk ilçesinde yapıldı.

Selçuk Kaymakamlığı Konferans salonunda EYMSİB Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin UÇAK moderatörlüğünde gerçekleşen toplantıya, Selçuk Kaymakamı Ekrem İNCİ, İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Musa BAKAN, Selçuk Ziraat Odası Başkanı İbrahim ERDALLI, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Şen, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı, Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü Mühendisi Selim Kaplan, bölgesel üreticiler, ihracatçılar, depocular ve sektörel tüm paylaşlar katıldı.

Narenciye ürünlerinin Ege Bölgesi’ndeki rekoltesi 2019/20 sezonunda 442 bin 349 ton olarak tahmin edildiğini belirten Hayrettin UÇAK, bu yıl ürün kalitesinin iyi olduğunu ve 900 milyon dolar ihracat beklentileri olduklarını ifade etti. Narenciye ürünlerinde Selçuk bölgesinin çok önemli olduğuna vurgu yapan Uçak, “Üreticilerimizin ayağına giderek onların sorunlarını, taleplerini dinlemeye devam ediyoruz. Bugün de Selçuk’ta tüm paydaşlar ile bir aradayız. Yönetim kurulumuz burada, arkadaşlarımız sürekli sahada. Bu çalışmalarımız ürün kalitesine ve dolayısıyla ihracata olumlu katkı sağlıyor.” şeklinde konuştu.

Uçak: “Üreticiyi bilinçlendirme kaliteyi getiriyor.”

Ürün kalitesinin önemine dikkat çeken Uçak, kaliteyi yakalamanın, hem bölgesel hem de uluslararası alanda marka olmanın bilimsel yöntemle, ortak akılla atılacak adımlar ile mümkün olduğuna dikkat çekti. Bu nedenle üretici bilgilendirme toplantılarının, uygun dönemlerde tüm bölgelerde devam edeceğinin müjdesini verdi.

Bölgenin geleneksel ürünlerinin yanı sıra, katma değeri yüksek ürünlere yönelen üreticileri de gördüklerini ifade eden Uçak, “Bugün burada bazı üreticilerimiz Selçuk’ta ejder meyvesi üretimi yaptığından bahsetti. Sayın Kaymakamımız Muz ve Avokado konusundaki çalışmaları belirtti. Bu tür alternatif ürünlere yönelmek de ihracatımıza olumlu katkı sağlayacaktır.” dedi.

Selçuk’ta Muz ve Avokado Üretimi Hedefi

Toplantıya ev sahipliği yapan Selçuk Kaymakamı Ekrem İnci, Selçuk ilçesinin tarımsal alanda oldukça birikimli olduğunu ifade etti ve bu bölgede alternatif ürün üretimine yönelik hedefler hakkında bilgi verdi. İnci, “Antalya Valiliği’nin Tarım ve Orman Bakanlığı ile organize ettiği tarımsal teknik bilgilerin paylaşımını kapsayan bir proje kapsamında Antalya’da gittik. Tarımsal alanda ilçe olarak bilgi ve tecrübelerimizi aktardık, onların bilgi ve tecrübelerinden faydalandık. Şimdi Selçuk’ta Muz ve Avokado üretimine yakında başlayabilir miyiz konusu üzerine çalışıyoruz. Deneme üretimlerine yakında başlanacak.” şeklinde konuştu.

İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Musa Bakan ise üreticiye her zaman destek olduklarını belirterek, “İl ve ilçe tarım müdürlüklerimizin teknik elemanları üretim alanlarımızı kontrol ediyor ve hastalık ve zararlıların denetimini sağlıyor. Mücadele zamanlarında kitlesel bilgilendirme, kısa mesaj gönderimi yoluyla üreticilerimize ulaşıp gerekli bilgileri veriyoruz. Bununla birlikte isteyen tüm üreticiler bana istediği zaman ulaşabilir, bizler her zaman üreticinin yanındayız.” şeklinde konuştu.

Ürün kalitesine vurgu yapan Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Şen, “Bu işi iyi yapan ülkelere baktığımızda üreticiden ihracatçıya kadar tüm paydaşların birlikte hareket ettiğini görüyoruz. Bizim de hem üreticinin hem ihracatçının kazanacağı bir sistem ile çalışmamız gerekiyor.” şeklinde konuştu. Şen, “Artık neyi ve ne miktarda ürettiğiniz değil ne kadar kaliteli ürettiğiniz önem kazandı. Bu toplantılar ile bunları sağlayacağız.” dedi

İlginizi Çekebilir

Saran S Sport Plus Haftalık Yayın Akış 19 25 Kasım Haftası

S SPORT PLUS HAFTALIK YAYIN AKIŞI


Emirates, Cruise Yolcuları İçin, Dubai’Deki İlk Uzaktan Check İn Terminalini Açtı

Emirates’in havaalanı dışındaki ilk uzaktan check-in terminali, cruise yolcularına kusursuz bağlantı imkanları sağlamak üzere açıldı.


Kitap Karşılaştırmalı Siyasal Ekonomi Devletler, Piyasalar Ve Küresel Kapitalizm

Koç Üniversitesi Yayınları’nın (KÜY) politik ekonomi kategorisinde yayımladığı “Karşılaştırmalı Siyasal Ekonomi: Devletler, Piyasalar ve Küresel Kapitalizm” isimli kitap raflardaki yerini aldı. Warwick Üniversitesi Siyaset ve Uluslararası Araştırmalar Bölümü Profesörü Ben Clift’in kaleme aldığı kitap, Esin Soğancılar tarafından Türkçeye kazandırıldı.


Odeabank, Dış Ticarette Fırsat Ve Riskleri Masaya Yatırdı Bb 18.11.2019

Türkiye’nin genç ve dinamik bankası Odeabank tarafından düzenlenen “Odeabank Dış Ticaret Buluşması” toplantısında, dış ticaretin finansmanı ve riskleri konuşuldu. Odeabank Genel Müdürü Mert Öncü “Nakit yönetimi, dış ticaret ve ödeme sistemlerindeki uzmanlığımız ile ihracat yapan firmalara en kaliteli hizmeti sunuyoruz. İhracat alanındaki uzman kadromuz ve güçlü sermaye yapımızla, dış ticaret firmalarına kaynak sağlamaya devam edeceğiz” dedi.


“Vodafone Busıness Dijitalleşme Tırı” Ankara’Da

“VODAFONE BUSINESS DİJİTALLEŞME TIRI” ANKARA’DA


Etiketler: Selçuk, Tarım, Orman, yapan, şeklinde

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.