28 Ekim 2019 Pazartesi 11:59

GÜNDEM

Nasa’Nın Ames Araştırma Merkezi’Nde Bulunan Hpe’Nin Süper Bilgisayarı İle Aya Yolculuk Başlıyor

Hewlett Packard Enterprise (HPE) NASA’nın atmosfere giriş, gezegen yüzeyine alçalma ve iniş görevleri yanında 2024 yılına kadar Ay’ın Güney Kutbuna insan indirme görevi olan Artemis programının modelleme ve simülasyonlarını desteklemek amacıyla Ames Araştırma Merkezi’ne özel yeni bir süper bilgisayar tasarladı.

Nasa’Nın Ames Araştırma Merkezi’Nde Bulunan Hpe’Nin Süper Bilgisayarı İle Aya Yolculuk Başlıyor
Nasa’Nın Ames Araştırma Merkezi’Nde Bulunan Hpe’Nin Süper Bilgisayarı İle Aya Yolculuk Başlıyor
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

İstanbul, 28 Ekim 2019 – Adını, çift yıldız sistemlerinde uzmanlaşan Amerikalı astronom Robert Grant Aitken’den alan süper bilgisayar, Ay yüzeyine doğru ve güvenli inişler yapılmasını sağlamak için 3,69 PetaFLOP teorik performansıyla binlerce karmaşık simülasyonu daha hızlı bir şekilde çalıştıracak.

Nasıl bir bilgisayar?

Aitken, özel bir amaç için geliştirilen, uçtan uca yüksek başarımlı bilgi işlem (HPC) platformu olan ve optimum enerji verimliliği sağlamak için özel sıvı soğutma özelliğiyle donatılmış HPE SGI 8600 sistemini kullanıyor.

Bu bilgisayar, daha yüksek verimlilik sağlayan, elektrik ve su tüketimini önemli ölçüde azaltan ileri düzey HPC çözümleri sunmaamacına yönelik olarak, NASA Ames’in HPE ile ortaklaşa geliştirdiği yeni bilgisayar tesisinde yer alıyor.

Kaliforniya eyaletinin Mountain View bölgesinde bulunan yeni tesis, süper bilgisayarı soğutmak için Bay Area’nın doğal sıcaklık koşulları ile buharlı soğutma yöntemlerini birleştirerek soğutma kulesine ve milyonlarca galon suya duyulan ihtiyacı ortadan kaldıracak.

“İnsanlığı geleceğe hazırlayacak projelere desteğimiz sürüyor”

HPE Türkiye Genel Müdürü Güngör Kaymak konuya ilişkin şunları söyledi; “Hewlett Packard Enterprise (HPE) olarak misyonumuz insanların çalışma ve yaşam şeklini geliştirmek. Bu amaçla insanlığı geleceğe hazırlayacak önemli projelere destek vermeye devam ediyoruz. Sürdürülebilirlik için döngüsel ekonomiye öncelik eden kurumların başında geliyoruz. Alzheimar’a çare arayan sağlık araştırmalarına, Mars’a yolculuk projesine, büyük veriyi daha hızlı işleyecek yapay zeka altyapılarına gelişmiş teknolojik çözümler sunuyoruz. En yeni projelerimizden bir diğeri ise 2024 yılında gerçekleştirilmesi planlanan yeni Ay yolculuğunun simulasyonunu yapacak dünyanın en güçlü süper bilgisayarını NASA için tasarlamak”.

HPE’nin HPC ve Yapay Zekadan sorumlu başkan yardımcısı ve genel müdürü Bill Mannel yaptığı açıklamada, “HPE’nin NASA Ames ile uzun yıllara dayanan bir iş birliği bulunuyor; uzay ve bilim keşiflerine hız kazandırmak için NASA Ames’le birlikte yenilikçi, genel verimliliği artıran ve maliyetleri azaltan HPC teknolojileri geliştirmeye devam ediyoruz. İnsanlığın gelecekteki Ay görevi için yeni Aitken süper bilgisayarını tasarlamış olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Aitken Hakkında

HPE, NASA Ames’in yeni süper bilgisayarını tasarlarken, güçlü iş birliği ekosisteminden elde ettiği bilgi işlem, yazılım, ağ kurma ve diğer BT altyapı çözümlerini entegre eden ve özel olarak geliştirilmiş uçtan uca HPE SGI 8600 sistemini kullandı. Bu çözümler arasında;

yer alyor.

Süper bilgisayarın diğer özellikleri:

HPE’nin HPC çözümleri ile hükümetler, üniversiteler ve ticari sektörde yürüttüğü temel endüstriyel iş birlikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için https://www.hpe.com/us/en/solutions/hpc-high-performance-computing.html adresi ziyaret edilebilir.

Hewlett Packard Enterprise hakkında

Hewlett Packard Enterprise, müşterilerin uçtan buluta verileri sorunsuz bir şekilde toplayabilmesini, analiz etmesini ve işlemesini sağlayan akıllı çözümler geliştirmeye odaklanan bir global teknoloji lideridir. HPE, müşterilerin yeni iş modelleri geliştirerek, yeni müşteri ve çalışan deneyimleri yaratarak ve hem mevcut durumdaki hem de gelecekteki operasyonel verimliliklerini artırarak iş sonuçlarını daha hızlı bir şekilde elde etmelerini sağlar.

İlginizi Çekebilir

Yataş’Tan Sömestr Tatiline Özel Kampanya

Türkiye’nin uyku ürünlerinde kalite, konfor ve yeni teknoloji denince ilk akla gelen markası Yataş Bedding, sömestr tatiline özel kampanyasıyla çocuklarını mükemmel Yataş uykusuyla tanıştırmak isteyen ebeveynlere avantajlı fiyatlar sunuyor.


İhtişamın Yeniden Keşfi Michael Kors

Michael Kors’un yeni modeli altın renginin ve ışıltısı taşların buluşmasıyla sizi ihtişamı yeniden keşfetmeye çağırıyor.


Kışın Cildinizin İki Kurtarıcısı; Güneş Koruyucu Ve Nemlendirici

Yaz aylarında güneş cildimize ne kadar zarar veriyorsa soğuk ve karlı havalarda da o kadar yıpratıyor. Özellikle kayak yapanlar kar yanığına karşı güneş koruyucu kullanmalı. Soğuk havanın oluşturduğu tahriş ve kuruluğa karşı ise önlem alınmalı. Dermatoloji, Veneroloji ve Kozmetoloji Uzmanı Prof. Dr. Emel Güngör, kış aylarında sağlıklı bir cilde sahip olmak için yapılması gerekenleri anlattı.


Bülten Network’Ten Sevgililer Günü’Ne Özel Kapsül Koleksiyon

NetWork’ün Sevgililer Günü için sınırlı sayıda ürettiği kapsül koleksiyon ilhamını, geçtiğimiz Mart ayında 20. yılını kutlayan Matrix filminden ve filmin ikonik deri kostümlerinden alıyor. Derinin dış giyimle başlayan yolculuğu, Sevgililer Günü Koleksiyonu’nda elbiselere, pantolonlara, eteklere, bralette’lere, body’lere uzanıyor. Oyuna aksesuarlar da dahil edilince ortaya, NetWork dilinde yorumlanmış, cesur bir Sevgililer Günü Kapsül Koleksiyonu çıkıyor.


Eğlencenin Başkenti İsfanbul Tema Park Emıtt’Te

EĞLENCENİN BAŞKENTİ


Etiketler: için, yeni, süper, daha, NASA

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.