14 Ocak 2019 Pazartesi 12:21

GÜNDEM

Neden Güvenli Bir Çalışma Ortamına İhtiyaç Duyuyoruz

Hep yönetim danışmanları ve koçlar olarak, biz insanların kendi potansiyellerinin sınırına ne zaman varabildiklerini tartışmışızdır. Yıllardır, yönetim teorisinde de hangi koşullar altında çıktının maksimize olduğunu ya da insanların hangi şartlarda efektif bir organizasyon öğesi olduğunu test etme amaçlı binlerce ampirik araştırma yapılmıştır. Ancak genel olarak sosyal bilimlerde laboratuvar test ortamlarını oluşturmanın neredeyse imkânsız oluşu ve şartları aynı tutamayışımız nedeniyle, iki aynı testin bile sonuçlarının radikal şekilde değişmesi sonuçların güvenilirliklerini oldukça tartışmalı hale getirmiştir.

Neden Güvenli Bir Çalışma Ortamına İhtiyaç Duyuyoruz
Neden Güvenli Bir Çalışma Ortamına İhtiyaç Duyuyoruz
Neden Güvenli Bir Çalışma Ortamına İhtiyaç Duyuyoruz
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Son yüzyılda, ortaya konan klasik, neo-klasik ya da durumsal yaklaşımların devamlı değişmesi ve farklı sonuçlarla ortaya çıkması da maalesef sosyal bilimlerin bu temel sıkıntısından ötürüdür.

Ancak son dönemde bilimin ilerlemesi ile artık yönetim biliminin de nörolojinin yardımını alabilecek hale gelmesi ile işler oldukça değişti. Nöroloji’nin tıbbi olmayan yani bilim olan tarafında araştırmacı olarak yer alan Dr.Porges’un araştırması ilginç sonuçlara vardı.

Sosyal İlişki becerilerinin, duygusal güvenliğe bağlı olduğuna ilişkin teori şöyle açıklanabilir.

Zihin ve vücut duygusal olarak güvende hissettiğinde, nörolojik alt sistemler gayet sağlıklı bir şekilde işlemektedirler. Araştırmacı Doktor Porges, bu alt sisteme sosyal ilişki sistemi (social engagement system) adını vermektedir. Bu alt sistem bir şekilde işlemez hale geldiğinde ya da bypass edildiğinde, sosyal ilişki sistemi doğru şekilde çalışamamaktadır. Duygusal güvenlik, bu anlamda nörolojik sistemin ayrılamaz bir parçasıdır.

Kişiler arası ilişkiye girmeden önce, konuyu kişinin kendi özelinde, biraz daha açıklığa kavuşturmak isterim.

Dr. Porges, bu alt sistemle ilgili çalışmasında, bu alt sistemin tek bir sinir grubu olmadığını fakat farklı sinir gruplarından oluştuğunu ileri sürmüştür. Ayrıca bu teoriyi polivagal teori olarak isimlendirmiştir. Poli, çok sayıda anlamına gelmekte, vagal ise sinir anlamına gelmektedir.

Porges ayrıca, Polivagal sistemin alt üç sistemden oluştuğunu ifade etmiştir. Bunlar; tepki vermeleri açısından, emniyet hissi, tehlike hissi ve hayati tehlike hissi gibi üç ana duruma reaksiyon veren sinir parçalarıdır.”

Peki tehlike hissi ya da hayati tehlike hissi durumlarında neler oluyor?

Yüksek adrenalinin bağışıklık sisteminize vediği zararı hiç hesaba katmadan bile, korku, tehdit yıldırma gibi davranışlarla yönetilen çalışanların nasıl reaksiyon verebileceklerine dair güzel bir fikir veriyor öyle değil mi?

Yöneticilerin de kendi çalışanlarını daha motive bir şekilde çalıştırmak istemeleri durumunda, tehdit ve yıldırma gibi davranışların çalışanı tamamen paralize (felç) ettiğini söyleyebiliriz.

Sola Unitas Academy, psikoloji, gelişim, felsefe, koçluk ve liderlik alanlarında yerli ve yabancı yayınların yanı sıra bu alanlarda eğitimler düzenleyen bir organizasyondur. Paul Ekman International'ın Türkiye Şubesi olarak faaliyet göstermektedir.

İlginizi Çekebilir

Axa Herkesi İklim Değişikliğiyle Mücadeleye Çağırıyor

AXA Sigorta iklim değişikliği konusunda farkındalığı artırmak amacıyla gerçekleştirdiği çalışmalara bir yenisini ekledi. Konuyu her yönüyle ele alan ve uzman görüşlerini de içeren bir TV programı serisi hazırlayan şirket, bu sayede insanların iklim değişikliği konusunda bilinçlenmesinin yanı sıra sigorta sektörünün üzerine düşen sorumlulukları ve sigorta güvencesinin önemini de anlatmayı hedefliyor.


Gabfoods İle The Bodrum Edıtıon’Da Ruhunuzu Doyuracak Bir Kahvaltı

Ian Schrager ve Marriott International iş birliğinde 2018 senesinde açılan, yeni nesil lüks otel deneyimini yeniden tanımlayan ve Türkiye’deki resort otellerine yepyeni bir enerji getiren The Bodrum EDITION, sofistike tasarım detayları ve ileri görüşlü programları ile Yalıkavak kıyısında bir ütopya yaratıyor.


Patronca Sohbetler’İn İkinci Etabının Konuğu Süleyman Orakçıoğlu

Hazır ofis sektörünü dünyaya kazandıran ve bu sektörün kalite çıtasını yükseltmede belirleyici role sahip olan Avustralya merkezli Servcorp, “Patronca Sohbetler” ile önde gelen başarılı iş insanlarını ağırlıyor. 26 Haziran Çarşamba günü saat 17.30’da Tekfen Tower’da ikincisi gerçekleştirilecek etkinliğin konuğu Damat & Tween ve D’s markalarının kurucusu Süleyman Orakçıoğlu olacak.


Lig Radyo Dorukhan’A 8, Abdülkadir’E 19 Milyon Euro!

BAHARiYE CD. NO:31 iKiTELLi, BASIN EKSPRES YOLU, KÜÇÜKÇEKMECE / iSTANBUL


Çevre Dostu Emirates

Emirates, çevre stratejisinin önemli bir parçası olan sürdürülebilirlik konusunda attığı adımlarla fark yaratmaya devam ediyor. Havayolu, tüm ağı dahilinde, uçaklarındaki tek kullanımlık plastik ürün miktarını azaltacağını taahhüt etti.


Etiketler: hissi, olarak, şekilde, sinir, tehlike

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.