14 Ocak 2019 Pazartesi 12:21

GÜNDEM

Neden Güvenli Bir Çalışma Ortamına İhtiyaç Duyuyoruz

Hep yönetim danışmanları ve koçlar olarak, biz insanların kendi potansiyellerinin sınırına ne zaman varabildiklerini tartışmışızdır. Yıllardır, yönetim teorisinde de hangi koşullar altında çıktının maksimize olduğunu ya da insanların hangi şartlarda efektif bir organizasyon öğesi olduğunu test etme amaçlı binlerce ampirik araştırma yapılmıştır. Ancak genel olarak sosyal bilimlerde laboratuvar test ortamlarını oluşturmanın neredeyse imkânsız oluşu ve şartları aynı tutamayışımız nedeniyle, iki aynı testin bile sonuçlarının radikal şekilde değişmesi sonuçların güvenilirliklerini oldukça tartışmalı hale getirmiştir.

Neden Güvenli Bir Çalışma Ortamına İhtiyaç Duyuyoruz
Neden Güvenli Bir Çalışma Ortamına İhtiyaç Duyuyoruz
Neden Güvenli Bir Çalışma Ortamına İhtiyaç Duyuyoruz
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Son yüzyılda, ortaya konan klasik, neo-klasik ya da durumsal yaklaşımların devamlı değişmesi ve farklı sonuçlarla ortaya çıkması da maalesef sosyal bilimlerin bu temel sıkıntısından ötürüdür.

Ancak son dönemde bilimin ilerlemesi ile artık yönetim biliminin de nörolojinin yardımını alabilecek hale gelmesi ile işler oldukça değişti. Nöroloji’nin tıbbi olmayan yani bilim olan tarafında araştırmacı olarak yer alan Dr.Porges’un araştırması ilginç sonuçlara vardı.

Sosyal İlişki becerilerinin, duygusal güvenliğe bağlı olduğuna ilişkin teori şöyle açıklanabilir.

Zihin ve vücut duygusal olarak güvende hissettiğinde, nörolojik alt sistemler gayet sağlıklı bir şekilde işlemektedirler. Araştırmacı Doktor Porges, bu alt sisteme sosyal ilişki sistemi (social engagement system) adını vermektedir. Bu alt sistem bir şekilde işlemez hale geldiğinde ya da bypass edildiğinde, sosyal ilişki sistemi doğru şekilde çalışamamaktadır. Duygusal güvenlik, bu anlamda nörolojik sistemin ayrılamaz bir parçasıdır.

Kişiler arası ilişkiye girmeden önce, konuyu kişinin kendi özelinde, biraz daha açıklığa kavuşturmak isterim.

Dr. Porges, bu alt sistemle ilgili çalışmasında, bu alt sistemin tek bir sinir grubu olmadığını fakat farklı sinir gruplarından oluştuğunu ileri sürmüştür. Ayrıca bu teoriyi polivagal teori olarak isimlendirmiştir. Poli, çok sayıda anlamına gelmekte, vagal ise sinir anlamına gelmektedir.

Porges ayrıca, Polivagal sistemin alt üç sistemden oluştuğunu ifade etmiştir. Bunlar; tepki vermeleri açısından, emniyet hissi, tehlike hissi ve hayati tehlike hissi gibi üç ana duruma reaksiyon veren sinir parçalarıdır.”

Peki tehlike hissi ya da hayati tehlike hissi durumlarında neler oluyor?

Yüksek adrenalinin bağışıklık sisteminize vediği zararı hiç hesaba katmadan bile, korku, tehdit yıldırma gibi davranışlarla yönetilen çalışanların nasıl reaksiyon verebileceklerine dair güzel bir fikir veriyor öyle değil mi?

Yöneticilerin de kendi çalışanlarını daha motive bir şekilde çalıştırmak istemeleri durumunda, tehdit ve yıldırma gibi davranışların çalışanı tamamen paralize (felç) ettiğini söyleyebiliriz.

Sola Unitas Academy, psikoloji, gelişim, felsefe, koçluk ve liderlik alanlarında yerli ve yabancı yayınların yanı sıra bu alanlarda eğitimler düzenleyen bir organizasyondur. Paul Ekman International'ın Türkiye Şubesi olarak faaliyet göstermektedir.

İlginizi Çekebilir

Kaspersky Lab, 2050 Tahminlerini Açıkladı

Earth 2050, insanlığın karşılaşabileceği küresel sorunları tanımlamak ve bunların olası çözümlerini belirlemek amacıyla önümüzdeki 30 yıl içinde gerçekleşebilecek sosyal ve teknolojik gelişmeler hakkındaki tahminleri bir araya getiren, ödüllü bir interaktif multimedya projesi. Kaspersky Lab’ın 20. kuruluş yıl dönümünde açılan web sitesinde birçok farklı konuyu ele alan çeşitli tahminler, gelecek senaryoları ve daha fazlası yer alıyor.


Müzik Dünyasının Alternatif İsimleri 18 Ocak’Ta Pan’S Social House’Da

Alternatif ve bağımsız müziğin iki önemli oyuncusu Red Bull Music ve Audioban, 18 Ocak Cuma akşamı özel bir iş birliğine imza atıyor. Beyoğlu’nun yeni buluşma noktalarından, Mısır Apartmanı’ndaki Pan’s Social House’da gerçekleşecek gecede bağımsız müzik sahnesinin yükselen isimleri Jtamul, Affet Robot, RedRice b2b Fosil, Robogeisha ve TKO sahne alacak.


Sağlıklı Beslenmeye Pratik Çözüm

Sağlıklı beslenmeyi pratikleştirmeye yönelik Ar-Ge çalışmalarının ilk etabını tamamlayan Duru Bulgur, lezzeti ve doğallığıyla sofraları tamamlayacak yeni bakliyat ürünü Duru Pratik’i geliştirdi.


“İzmir’İ Teknik Tekstil Merkezi Yapmak İstiyoruz”

TEKSMER Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Ünlütürk;


Kate Spade New York İlkbahar 2019 Kampanyasında İkonik Marka Mirasını Onurlandırıyor

Kate Spade New York İlkbahar 2019 koleksiyonunu kutlamak için, kreatif direktör Nicola Glass, ünlü aktrisler Julia Garner (Ozark), Sadie Sink (Stranger Things) ve Kiki Layne (If Beale Street Could Talk) ile bir araya geldi. Bu üç yeni yüz, Glass’ın markasının pozitif kadın vaadini gerçekleştiriyor: güçlü bir özgüven, kolay ve neşeli bir hassasiyet.


Etiketler: hissi, olarak, şekilde, sinir, tehlike

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.