14 Ocak 2019 Pazartesi 12:21

GÜNDEM

Neden Güvenli Bir Çalışma Ortamına İhtiyaç Duyuyoruz

Hep yönetim danışmanları ve koçlar olarak, biz insanların kendi potansiyellerinin sınırına ne zaman varabildiklerini tartışmışızdır. Yıllardır, yönetim teorisinde de hangi koşullar altında çıktının maksimize olduğunu ya da insanların hangi şartlarda efektif bir organizasyon öğesi olduğunu test etme amaçlı binlerce ampirik araştırma yapılmıştır. Ancak genel olarak sosyal bilimlerde laboratuvar test ortamlarını oluşturmanın neredeyse imkânsız oluşu ve şartları aynı tutamayışımız nedeniyle, iki aynı testin bile sonuçlarının radikal şekilde değişmesi sonuçların güvenilirliklerini oldukça tartışmalı hale getirmiştir.

Neden Güvenli Bir Çalışma Ortamına İhtiyaç Duyuyoruz
Neden Güvenli Bir Çalışma Ortamına İhtiyaç Duyuyoruz
Neden Güvenli Bir Çalışma Ortamına İhtiyaç Duyuyoruz
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Son yüzyılda, ortaya konan klasik, neo-klasik ya da durumsal yaklaşımların devamlı değişmesi ve farklı sonuçlarla ortaya çıkması da maalesef sosyal bilimlerin bu temel sıkıntısından ötürüdür.

Ancak son dönemde bilimin ilerlemesi ile artık yönetim biliminin de nörolojinin yardımını alabilecek hale gelmesi ile işler oldukça değişti. Nöroloji’nin tıbbi olmayan yani bilim olan tarafında araştırmacı olarak yer alan Dr.Porges’un araştırması ilginç sonuçlara vardı.

Sosyal İlişki becerilerinin, duygusal güvenliğe bağlı olduğuna ilişkin teori şöyle açıklanabilir.

Zihin ve vücut duygusal olarak güvende hissettiğinde, nörolojik alt sistemler gayet sağlıklı bir şekilde işlemektedirler. Araştırmacı Doktor Porges, bu alt sisteme sosyal ilişki sistemi (social engagement system) adını vermektedir. Bu alt sistem bir şekilde işlemez hale geldiğinde ya da bypass edildiğinde, sosyal ilişki sistemi doğru şekilde çalışamamaktadır. Duygusal güvenlik, bu anlamda nörolojik sistemin ayrılamaz bir parçasıdır.

Kişiler arası ilişkiye girmeden önce, konuyu kişinin kendi özelinde, biraz daha açıklığa kavuşturmak isterim.

Dr. Porges, bu alt sistemle ilgili çalışmasında, bu alt sistemin tek bir sinir grubu olmadığını fakat farklı sinir gruplarından oluştuğunu ileri sürmüştür. Ayrıca bu teoriyi polivagal teori olarak isimlendirmiştir. Poli, çok sayıda anlamına gelmekte, vagal ise sinir anlamına gelmektedir.

Porges ayrıca, Polivagal sistemin alt üç sistemden oluştuğunu ifade etmiştir. Bunlar; tepki vermeleri açısından, emniyet hissi, tehlike hissi ve hayati tehlike hissi gibi üç ana duruma reaksiyon veren sinir parçalarıdır.”

Peki tehlike hissi ya da hayati tehlike hissi durumlarında neler oluyor?

Yüksek adrenalinin bağışıklık sisteminize vediği zararı hiç hesaba katmadan bile, korku, tehdit yıldırma gibi davranışlarla yönetilen çalışanların nasıl reaksiyon verebileceklerine dair güzel bir fikir veriyor öyle değil mi?

Yöneticilerin de kendi çalışanlarını daha motive bir şekilde çalıştırmak istemeleri durumunda, tehdit ve yıldırma gibi davranışların çalışanı tamamen paralize (felç) ettiğini söyleyebiliriz.

Sola Unitas Academy, psikoloji, gelişim, felsefe, koçluk ve liderlik alanlarında yerli ve yabancı yayınların yanı sıra bu alanlarda eğitimler düzenleyen bir organizasyondur. Paul Ekman International'ın Türkiye Şubesi olarak faaliyet göstermektedir.

İlginizi Çekebilir

Vodafone Onlıne Mağaza’Dan Akıllı Telefon Alana 3 Saatte Ücretsiz Teslimat Yapılacak

VODAFONE ONLINE MAĞAZA’DAN SEKTÖRDE BİR İLK


Zara’Nın Müzik Ve Oyunculuk Aşkı

Güçlü sesi ve yorumlarıyla kalplerin en derinlerine kadar inen evrensel müzik yorumcusu Zara Elexus Hotel’de sevenleriyle buluştu. Şıklığıyla göz dolduran sanatçı sevenlerine unutulmaz bir müzik ziyafeti çekti.


Büyükşehirlerin Trafiğine Çözüm Yerli Erp

Yerel seçimlere bir hafta kala adaylar projelerini anlatarak kendilerini seçmelerini istiyor. Özellikle İstanbul'da en büyük sorun olarak trafik öne çıkıyor. Trafik sorunu, yeni büyükşehirlerin bile en çok gündeme gelen sorunları arasında hızla yükseliyor.


Zara’Dan Dünya Turnesi

Güçlü sesi ve yorumlarıyla kalplerin en derinlerine kadar inen evrensel müzik yorumcusu Zara Elexus Hotel’de sevenleriyle buluştu. Şıklığıyla göz dolduran sanatçı sevenlerine unutulmaz bir müzik ziyafeti çekti.


İstanbul Gece Koşusunda Buluştu

İSTANBUL GECE KOŞUNDA BULUŞTU


Etiketler: hissi, olarak, şekilde, sinir, tehlike

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.