27 Şubat 2020 Perşembe 11:16

GÜNDEM

Odeabank, 2019 Yılını Büyüme İle Tamamladı

Odeabank, 2019 yılını büyüme ile tamamladı

  Odeabank, 2019 Yılını Büyüme İle Tamamladı
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Odeabank, 2019 yılında net karını bir önceki yıla göre 4 kat artırarak 71 milyon TL'ye yükseltti. Aktifleri 2019 Aralık sonu itibariyle 32.7 milyar TL, toplam net kredileri 17.1 milyar TL, toplam mevduat büyüklüğü ise 22.1 milyar TL seviyesinde gerçekleşen Odeabank'ta mevduatın krediye dönüşüm oranı yüzde 77 oldu.

Türkiye’nin genç ve dinamik bankası Odeabank, 2019 yılını 71 milyon TL kar ile tamamladı. 2019 yılını büyüme ile kapatan Odeabank, güçlü öz kaynak yapısı ve sağlam bilançosu ile ekonomiye katkı sağlamaya devam etti.

Odeabank’ın 2019 yılında toplam aktifleri 2018 yıl sonuna kıyasla yüzde 4 artarak 32.7 milyar TL’ye yükselirken, nakdi kredileri 17.1 milyar TL’ye, gayri nakdi kredileri 3.8 milyar TL ye ulaşmıştı. Müşteri mevduatı ise yüzde 8’lik artışla 22 milyar TL’ye yükseldi. Odeabank’ın 2019 yılı sonu toplam sermaye yeterlilik oranı yüzde 21.7, ana sermaye yeterlilik oranı ise yüzde 14.1 olarak gerçekleşti.

2018 yılında başlattığı yeniden yapılandırma sürecini 2019 yılında tamamlayan Odeabank verimlilik odaklı başarılı bir yönetimle 2018 yılında 658 milyon TL olan maliyetleri 2019 yılında 636 milyon TL’ye çekmeyi başardı.

Öncü: “2019 Odeabank için hedeflerin gerçekleştiği bir yıl oldu”

Bankanın 2019 yılı finansal sonuçlarını değerlendiren Odeabank Genel Müdürü Mert Öncü, "2019 yapısal ve finansal hedeflerimizin tamamını gerçekleştirdiğimiz, performans göstergelerimiz açısından başarılı bir yıl oldu. 2019 yılını sektörümüz ve bankamız açısından beklentilerin üzerinde pozitif bir tablo ile tamamladık" ifadelerini kullandı.

Mert Öncü, değerlendirmesinde şunları söyledi: “Yıl genelinde dünyada ve Türkiye’de yaşanan küresel gelişmelere rağmen müşteri odaklı çalışma stratejisini başarıyla uygulamaya, verimliliğe ve risk yönetimine her zamankinden daha fazla önem vererek ülkemizin öncelikleri doğrultusunda faaliyet göstermeye devam ettik. Bu süreç içerisinde odağımız öncelikle müşteri memnuniyetini arttırarak devam ettirmek, aynı zamanda aktif kalitemizi korumak oldu. Bu dönemde özellikle dış ticaretin finansmanı, varlık yönetimi ve yatırım ürünlerinde önemli büyüme ve müşteri memnuniyeti yakaladık. Yeni iş stratejileriyle uyumlu olarak ihracata ve üretime dönük yüksek katma değerli sektörlere ve firmalara, geniş ürün yelpazesi ile hizmet vermeye odaklanan Odeabank 2020 yılını da yüksek likidite ve güçlü sermaye yapısıyla güvenle karşılamaktadır. Global finansal dünyadaki gelişmeleri de yakından takip ederek risklerimizi yönetmeye, temkinli ve sürdürülebilir büyüme odaklı stratejimize devam edeceğiz. Hem ticari hem bireysel bankacılıkta müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik çözümler geliştirmek ve onların hayatını kolaylaştırmak için dijital yatırımlarımızı artıracağız.”

Mert Öncü: “2020 yılının sektör açısından olumlu geçmesini bekliyoruz”

Odeabank Genel Müdürü Mert Öncü, Türk bankacılık sektöründeki gelişmelere de değindi: “Alınan makroekonomik tedbirler çerçevesinde 2019’un ikinci yarısından itibaren enflasyonun gerilemesi, bunu takiben TCMB’nin yılın tamamında 12 puan faiz indirimine gitmesi ile faizlerde önemli ölçüde düşüşler yaşandı. Bu durum kredilerde de son çeyrek itibari ile yeniden hızlanmaya yol açtı. 2020 yılında finansal koşullardaki iyileşme ve iç talepteki toparlanma ile; gerek artan hacimler ve işlem adetleri, gerekse aktif kalitesindeki iyileşmeler sonucu karşılıklarının yeterli seviyede olmasının etkisi ile sektörün gelir/gider dengesinde daha olumlu bir sene geçirmesini bekliyoruz.”

Odea Bank A.Ş. Hakkında

Türkiye bankacılık sektöründe 15 yıl aradan sonra lisans alarak Bank Audi Group'un yatırımıyla 2012 yılında kurulan Odeabank A.Ş., 2019 yılı itibarıyla, 17 ilde, 48 şubede, 1,091 çalışanı ile faaliyet göstermektedir. Odeabank, toplam kredi ve toplam aktifler açısından diğer özel bankalar arasında 10. sırada yer almaktadır. Odeabank'ın aktifleri 32.7 milyar TL, mevduatları 22.1 milyar TL, net kredileri 17.1 milyar TL ve öz kaynakları 3.3 milyar TL'dir. Ağustos 2016 itibarıyla International Finance Corporation (IFC) ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD)’nın da hissedarları arasında bulunduğu Odea Bank A.S.'nin çoğunluk hissedarı Banka Audi sal’dır.

Bağlantılar:

İlginizi Çekebilir

Egd İle Evdekal Sohbetleri’Ne Yoğun İlgi

EGD ekonomi gündemini Instagram’a taşıdı


Ticaret Normal Akışına Dönüyor İhracatın Önündeki Engeller Aşılıyor

Koronavirüs tanısında kullanılan ve 1-3 saat arasında hızlı sonuç veren PCR testi artık Kapıkule Gümrük Kapısı’nda da kullanılacak.


Ücretsiz Maske Dağıtımı Başlıyor

Koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında Türkiye’nin Milli Pazar Yeri ePttAVM.com üzerinden vatandaşlarımıza ücretsiz olarak maske sağlanacak, kargo gönderimleri de PTT Kargo ile ücretsiz gerçekleştirilecektir.


Psikolojinizi Yüksek Tutmak İçin Burçlarınızı Dinleyin

Psikolojinizi ve bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak için burçlarınızı dinleyin


Tanap'tan Milli Dayanışma Kampanyası’Na Destek

Milli Dayanışma Kampanyası'na Destek


Etiketler: Odeabank, 2019, milyar, yılında, toplam

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.