18 Kasım 2019 Pazartesi 10:31

GÜNDEM

Odeabank, Dış Ticarette Fırsat Ve Riskleri Masaya Yatırdı Bb 18.11.2019

Türkiye’nin genç ve dinamik bankası Odeabank tarafından düzenlenen “Odeabank Dış Ticaret Buluşması” toplantısında, dış ticaretin finansmanı ve riskleri konuşuldu. Odeabank Genel Müdürü Mert Öncü “Nakit yönetimi, dış ticaret ve ödeme sistemlerindeki uzmanlığımız ile ihracat yapan firmalara en kaliteli hizmeti sunuyoruz. İhracat alanındaki uzman kadromuz ve güçlü sermaye yapımızla, dış ticaret firmalarına kaynak sağlamaya devam edeceğiz” dedi.

Odeabank, Dış Ticarette Fırsat Ve Riskleri Masaya Yatırdı Bb 18.11.2019
Odeabank, Dış Ticarette Fırsat Ve Riskleri Masaya Yatırdı Bb 18.11.2019
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

ODEABANK, Türkiye’nin ihracatının finansmanı ve riskleri konusunun tartışıldığı “Odeabank Dış Ticaret Buluşması” toplantısını, İstanbul’da The Grand Tarabya Oteli’nde düzenlendi.

Odeabank Genel Müdürü Mert Öncü’nün açılış konuşmasını yaptığı ‘Odeabank Dış Ticaret Buluşması’nda, Ekonomist Gizem Öztok Altınsaç, dünyada ve Türkiye’de makroekonomik gelişmelere ilişkin değerlendirmelerini aktardı.

Mert Öncü: ‘İhracat yapan firmalara kaynak sağlamaya devam edeceğiz'

İhracat rakamlarının artırılması ve pazarların çeşitlendirilmesi için dış ticaret finansmanının öneminin tartışıldığı toplantıda konuşan Odeabank Genel Müdürü Mert Öncü, yurt dışında ve yurt içinde yaşanan gelişmelerin, ihracat yapan firmalara finansal desteği daha da önemli hale getirdiğini söyledi.

Odeabank’ın ihracata yönelik stratejilerine de değinen Öncü, şunları söyledi: “Yeni önceliklerimizle ve stratejimize uyumlu olarak ihracata dönük ve yüksek katma değerli hizmet ve ürün sunan sektör ve firmalara odaklanıyoruz. Banka olarak ihracat odaklı, ülkemizin makro hedefleriyle örtüşür bir büyüme stratejisi yürütüyoruz. Hedefimiz, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi ile ticaret işlemlerine aracılık etmek ve bu bölge için Türkiye’nin önde gelen bankası konumuna sahip olmak. Ülkemizin öncelikleri ve bankamızın orta vadeli stratejileriyle de uyumlu olarak dış ticaretin finansmanına katkı sağlayarak ticari kredilerde büyümeye odaklanmış durumdayız. Türkiye’nin önemli bir dış ticaret bankası olmak istiyoruz.”

Altınsaç: “Türkiye’nin 2020’de yüzde 3 civarında büyüyeceğini öngörüyoruz”

Türkiye’nin ihracat potansiyelinin masaya yatırıldığı toplantıda konuşan ekonomist Gizem Öztok Altınsaç, dünyada ve Türkiye’de makroekonomik gelişmelere ilişkin değerlendirmesinde şunları söyledi: “ABD’nin yürütmekte olduğu ticaret savaşları dünya ekonomik büyümesini yavaşlatıyor. Gelen son veriler 2020 yılında küresel büyüme görünümünde zayıflama eğiliminin belirginleştiğini göstermektedir. Özellikle ihracatımızın büyük çoğunluğunu oluşturan Avrupa’da da ekonomik durgunluk olasılığı artmış durumda. 2020 yılında küresel ekonominin yüzde 3,4 büyümesi öngörülüyor.Gelişmiş ekonomilerin yüzde 1,7 büyümesi beklenen bir ortamda, gelişmekte olan ülkelerde büyümenin yüzde 4,6 oranında olacağı tahmin ediliyor. 2020 yılında Türkiye’nin yüzde 3 civarında büyüyeceğini öngörüyoruz. Küresel ekonomik büyümenin yavaşladığı bir dönemde ülkeler dış ticaretteki pozisyonunu korumak için rekabet içinde yeni pazarlara yönelmiş durumda. Türk ihracatçıların da hedefinde yer alan Orta Asya, Kuzey Afrika ve Orta Doğu ülkeleri ihracat açısından son dönemde önem kazanıyor.”

Konuşmasında düşük küresel faiz ortamı ve küresel çapta gevşek para politikalarının devamı Türkiye ekonomisini belli bir süre rahatlatacağını belirten Altınsaç; “Türkiye’nin istikrarlı büyüme trendini muhafaza etmesi için büyüme modelini değiştirmesi gerekir. Tüketime dayalı büyüme modelinden yatırıma dayalı büyüme modeline geçmemiz gerekiyor. Bu aynı zamanda enflasyonla mücadele anlamında da kritik olacaktır” dedi.

Dış Ticarette Tehditler ve Fırsatlar

Toplantı kapsamında düzenlenen panelde Odeabank Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Avcı ve Odeabank Hazine Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Genel Müdür Yardımcısı Emir Alpay ‘Türkiye’de ticaretin finansmanı’ hakkında konuştu. Odeabank Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Avcı; “Türk ihracatçısı için özellikle her geçen gün önemi artan Ortadoğu , Kuzey ve OrtaAfrikagibi pazarlarda ilk akla gelen banka olmayı hedefliyoruz.” dedi. Avcı, İlk 10 ihracat pazarımızdan olan Irak ve Mısır ile ihracat işlemlerinin ve hacimlerinin arttırılması için bu ülkelerde bulunan ofislerimizin kabiliyetlerini Türk ihracatçılarımızın ticaret hacminin arttırılmasına yönelik kullanımına sunmak isteriz” dedi.

“Dış ticarette riskten korunma” konu başlığı ile panelde konuşmacı olarak yer alan Marsh Sigorta ve Reasürans Brokerliği Genel Müdürü Hakan Sezik katılımcılara, dış ticarette tehditler ve fırsatlarla ilgili bilgi verdi. Alacak sigortasının, son yıllarda özellikle Türk ihracat firmaları arasında hızlı gelişen bir ürün olduğuna dikkat çeken Sezik, “Mevcut dış ticaret stratejimiz ile odaklanılacak ülkelerin çeşitlilik kazanması, alacak sigortası için de bir fırsat teşkil ediyor. Alacak sigortasının Türk ihracatçılarının ihracat riskini doğru bir yapıyla teminat altına alması sebebiyle alacak sigortası son dönemde ihracatçılar arasında daha fazla tercih edilen bir enstrüman olmaya başladı. Alacak sigortasının bu yükselen trendini önümüzdeki dönemde de koruyacağını düşünüyoruz” dedi.

Odea Bank Hakkında

Odea Bank A.Ş., 2 Ekim 2012'de 533,5 milyon TL ödenmiş sermaye ile faaliyete başlamıştır. Banka, 2018 yılı itibariyle, 17 ilde 45 şubede 1,088 çalışanı ile faaliyet göstermektedir. Odea Bank, toplam kredi ve toplam aktifler açısından diğer özel bankalar arasında 10. sırada yer almaktadır. Odea Bank'ın aktifleri 31.4 milyar TL, mevduatları 21.5 milyar TL, kredileri 18.7 milyar TL ve öz kaynakları 3.2 milyar TL'dir. Ağustos 2016 itibariyle International Finance Corporation (IFC) ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD)’nın da hissedarları arasında bulunduğu Odea Bank A.S.'nin çoğunluk hissedarı Banka Audi sal’dır.

Bağlantılar:

İlginizi Çekebilir

Yeni Jeep Wrangler Rubicon Mayıs'ta Türkiye'de!

Jeep, Wrangler Rubicon’un yeni neslini Türkiye’de satışa sunmaya hazırlanıyor. Ocak ayı itibarıyla ülkemizde ön satışa açılan yeni Jeep Wrangler Rubicon’a kısa sürede 5 sipariş geldi. Jeep Wrangler Rubicon’un yeni nesil versiyonu, Mayıs ayında ülkemiz yollarına çıkmaya başlayacak.


Moda Endüstrisinde Sürdürülebilirlik Elçileri Belli Oldu

Moda endüstrisinde sürdürülebilirliğin tasarımdan başladığına inan Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, 15. Moda Tasarım Yarışması'nı sürdürülebilirlik eksenli tespit etti. EİB Moda Tasarım Yarışmasında, Moda endüstrisinde sürdürülebilirlik elçileri olacak olan 10 finalist iki aşamalı eleme sonrasında belirlendi.


Kardeş Eli Derneği Depremzedelerin Yanında

Malatya ve Elazığ’a kardeş eli uzandı


Türk Telekom Elazığ İçin Seferber Oldu

Sabit ve ankesörlü telefonlar ücretsiz kullanıma açıldı


‘Plastik Aşklar’ 28 Ocak Salı Trump Sahne’De

Usta oyuncu Oya Başar ve başarılı oyuncu Begüm Birgören, ‘Plastik Aşklar’ oyunuyla, 28 Ocak Salı günü saat 20:30’da Trump Sahne’de izleyiciyle buluşacak.


Etiketler: Türkiye, ihracat, Odeabank, için, Genel

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.