3 Temmuz 2014 Perşembe 12:42

POLEMİKLER

Pelin Batu'dan Savaş İlanlı Veda!

Milliyet Gazetesi işine son verilen yazar Pelin Batu, iktidarın baskısından dolayı kovulduğunu ima eden bir yazıyla okurlarına veda etti.

Pelin Batu'dan Savaş İlanlı Veda!
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

» Milliyet Gazetesi, yazar, Pelin Batu


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com
Milliyet Gazetesi yazar Pelin Batu'nun yazılarına son verdi. Irak'taki gelişmeler ve Ortadoğu'yu yazmaya hazırlandığı sırada kovulduğunu öğrenen Pelin Batu da 'Bir savaş yazısı'yla okurlarına veda etti.  

"İşimden de olsam, ölüm tehditleri de alsam, bu kadın düşmanı ülkede ucuz bel altı hakaretlerine de maruz kalsam fark etmez, korkmuyorum" diyen Pelin Batu, hükümete de imalarla dolu mesajlar yolladı. 

SAVAŞ İLANLI VEDA

Milliyet Gazetesi Pelin Batu'nun işine neden kovduğunu izah etmezken, ünlü isim 'bu bir savaş yazısı olacak" diyerek şu çarpıcı vedaya imza attı;

(...) Yazmak için köyden şehre inerken bir telefon geliyor ve Milliyet işime son veriyor. Dolayısıyla, bu okuduğunuz gazetedeki son yazım. Veda yazısında Birinci Dünya Savaşı’nın izdüşümlerini yazamayacağım belki ama bu bir savaş yazısı olacak.

REVNAK İSMİ BABADAN

Yaklaşık iki yıl önce buraya “korku edebiyatı” adlı bir yazı yazarak başlamıştım zira ülkemizde gazeteci olmak artık riskli bir işti. Özellikle de açık sözlülüğüm, dik kafam ve deli cesaretimden korkan ailem için!

Ama, rahmetli babam “aile gazetesi” olan Milliyet’te yazacağım için çok gururlandı ve köşenin ismini buldu.
(Sanılanın aksine bu süre zarfında evlenip “Revnak” soyadını almadım. Babamın önerisiyle, Farsça parlaklık ve çok renklilik anlamına gelen bir başlık koydum).

SAFÇA DÜŞÜNDÜM, YALAKA VE ŞAKŞAKÇI DEĞİL DE...

İki yıldır da gökkuşağının bütün renklerini yansıtmaya çalıştım. Herkesin çirkef bir şekilde ötekileştirilip stok gibi satıldığı bu demokrasi cennetinde korkusuzca yazmaya çabaladım. Hükümeti yeri geldiğinde övdüm ama çoğunlukla tenkit ettim; muhalefet etmek için muhalefet ettiğimden, takım tuttuğumdan, a partisini b partisine tercih ettiğimden değil. 

Tarafsızlığa verdiğim ehemmiyetten, dindar olmasam da kul hakkına ve etiğe olan inancımdan, farklı renklerin güzelliğine meftun olduğumdan yazdım. 

Ayrıca şunu da safça düşündüm: Bir güç odağının en çok ihtiyacı olan şey yalaka ve şakşakçı değil her kesimi dürüstçe eleştirip bir denge unsuru oluşturacak insanlardır.

BEL ALTI HAKARETLERE MARUZ KALSAM DA KORKMUYORUM

İşimden de olsam, ölüm tehditleri de alsam, bu kadın düşmanı ülkede ucuz bel altı hakaretlerine de maruz kalsam fark etmez, korkmuyorum. 

Aksine, bu tahammülsüzlükte müthiş bir özgüvensizlik, bu mütecavizlikte müthiş bir acziyet görüyorum. Medya gaziliğine de soyunacak değilim; ne ilkim, ne sonum, ne de kahraman. Sadece şahidim; öldürülen çocuklara, kine, nefrete, mezhepçiliğe, hırsızlığa. Ülkem faili meçhul, ben mi susacağım?
Devam edeceğiz...

HİÇ FARK ETMEZ

Pembeye boyasınlar karalarını, akıtsınlar gülünç komplolarını, tıkasınlar bütün mecraları, yıldırsınlar onlardan olmayanı. Bağırdıkça bağırsınlar, hiç fark etmez. Rahat uykunun getirdiği güçle, bilginin verdiği güvenle, tarihin getirdiği dirençle şu ya da bu şekilde yazmaya, çizmeye, hayatta güzel şeylerin de olabildiğini göstererek devam edeceğiz. Yaşamaya, evet, yaşamaya, onların hiç yaşayamadıkları gibi.

ERDOĞAN'A ÜSTÜ KAPALI MESAJ

Evet, çok değerli şeyleri kaybettik. Çaldırdık. Betona gömdük. Unutturarak bir daha, bir daha öldürdük. Birbirimize düşürüldük. Demek ki kalanlar artık çok daha değerli. Sarılacağız o zaman rahatı kaçan ağaca, ihtiyar çınara, kuşa.

Vakti zamanında maveraünnehirin ötesinde bir imparator varmış. Yaptığı yollarla övünmüş, diktiği duvarlarla nam salmış. Heyhat Huang Ti, tarihe kitap yakan bir adam olarak kalmış, Çin seddini yaptıran destansı lider olarak değil. (Ayrıca, bütün yasakları bir nesil sonra ters tepmiş). Benden söylemesi...

İlginizi Çekebilir

Vakıfbank Liderliğini Sürdürdü

VakıfBank Kadın Voleybol Takımı, Vestel Venus Sultanlar Ligi'nin 13'üncü haftasında PTT Spor'u 25-11, 25-19 ve 25-13'lük setlerle 3-0 mağlup ederek liderliğini sürdürdü. Ligdeki 12'nci galibiyeti alan sarı-siyahlılar, Sultanlar Ligi'nin 14'üncü haftasında 31 Ocak Cuma günü Türk Hava Yolları'yla deplasmanda karşılaşacak.


Uluslararası Yatırımcılar Türkiye’Ye Büyük İlgi Gösterdi

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) tarafından, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi desteğiyle düzenlenen ‘Tourism Investments Forum – TIF 2020’, dünyanın önemli markalarıyla birlikte Istanbul Raffles Hotel’de katılımcılarıyla buluştu.


“Kozmetik Ve Kişisel Bakım Malzemelerine Zam Gelmeyecek”

Geçtiğimiz yıl ortalama yüzde 15-20 oranında zamlanan kozmetik ve kişisel bakım malzemesi fiyatlarının 2020’de ne yönde seyredeceği, tüketiciler tarafından merak ediliyor. Hammadde fiyatlarında kur sebebiyle yaşanan artışın, geçtiğimiz yıl etiketlere yansıdığını belirten 2018 ihracat lideri Giz Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Zengin, 2020’de fiyatların dengeli seyredeceğini ve ürünlerde kayda değer bir fiyat artışı yaşanmayacağını dile getirdi.


Tbb'den Duyurudepremden Etkilenen Banka Müşterilerine Yönelik Alınan Yönetim Kurulu Kararına İlişkin

Ticaret Sicil No: 521008


Ipekyol Pre Sprıng 2020 Koleksiyonu İle Sıcak İklimlere Dönüş

IPEKYOL PRE-SPRING 2020 KOLEKSİYONU İLE SICAK İKLİMLERE DÖNÜŞ


Etiketler: Pelin Batu, yazaer, milliyet, Irak,

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.