13 Mayıs 2019 Pazartesi 16:05

GÜNDEM

Pepsıco’Dan Çiftçilere Sürdürülebilir Tarım Desteği

İstanbul, 13 Mayıs 2019 – Dünyanın en büyük tarım işletmelerinden biri olan PepsiCo, tarımsal ve çevresel sürdürülebilirlik vizyonuyla faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda hayata geçirdiği tarım uygulamaları ile çiftçilere birçok alanda verimlilik artışı sağlayan şirket, yürüttüğü tarım faaliyetlerinin de katkısıyla Türkiye’de dolaylı olarak 40 binden fazla kişiye istihdam imkânı sunuyor.

Pepsıco’Dan Çiftçilere  Sürdürülebilir Tarım Desteği
Pepsıco’Dan Çiftçilere  Sürdürülebilir Tarım Desteği
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla açıklamalarda bulunan PepsiCo Genel Müdürü Levent Yüksel, sürdürülebilir tarım konusundaki çalışmalarının, tarım stratejilerinin temelini oluşturduğunu belirtirken, “Zahmetli ancak bir o kadar da saygın bir mesleğe sahip çiftçilerimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nü kutluyoruz. Tüm dünya için olduğu gibi ülkemiz açısından da kritik öneme sahip tarım sektöründe söz sahibi bir şirket olarak bu sektörü ve çiftçilerimizi desteklemeye ve onlarla beraber büyümeye devam edeceğiz. Hayata geçirdiğimiz tarım faaliyetleri ile sürdürülebilir bir ekosistem yaratarak çevreye karşı sorumluluğumuzu azami düzeye taşırken, çiftçilerimize, verdikleri emeğin karşılığını en üst seviyede alabilmeleri için ürün verimini ve kaynak verimliliğini artırmaya yönelik her tür desteği sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

Türkiye’de 6 üretim tesisi ile çiftçinin yanında

Türkiye’de içecek alanında İzmir, Çorlu ve Adana ile yiyecek alanında Kocaeli, Mersin ve Manisa olmak üzere toplamda 6 üretim tesisi bulunan PepsiCo aynı zamanda binden fazla çiftçiyle, 22 şehirde, 4.000 hektar alanda Türkiye’deki cipslik patates üretiminin yüzde 60’ını gerçekleştiriyor. En güncel teknolojilerle donatılmış 7 depolama tesisiyle, 120.000 ton patatesi depolayabilen PepsiCo Türkiye, toplamda 10 bin hektar üzerinde patates, mısır ve mısır irmiği üretimi yapılmasını sağlayarak, tarımı değer zincirinin çok önemli bir parçası olarak konumlandırıyor. Hayata geçirilen sürdürülebilir tarım konusundaki çalışmalarla 2010 senesinden başlayarak net tarla verimi 1/3 oranında artırıldı; depo fireleri 1/4 oranında azaltıldı; patates üretim alanlarında kullanılan düşük basınçlı sulama sistemlerinin artışı sayesinde ise sadece 2017 yılında yaklaşık 15 milyon ton su tasarrufu sağlandı. Böylece 2010 yılından bu yana birim patates üretimi için tüketilen su miktarı yarı yarıya azalırken, tarımsal faaliyetleri kapsamında birim patates üretiminde salınan karbondioksit seviyesi de aynı oranda azaldı.

Hedef su tüketim verimliliğini artırmak

PepsiCo’nun tarımda su tüketim verimliliğine ilişkin 2025 hedefleri arasında ise yüksek su riskinin bulunduğu bölgelerde, doğrudan tarım tedarik zincirindeki su tüketim verimliliğini yüzde 15 artırmak bulunuyor. Bu oran, yaklaşık olarak küresel operasyonlarda kullanılan suyun tamamına eşit olmasıyla öne çıkıyor. Doğrudan operasyonlarda gerçekleştirilecek su tüketim verimliliği hedefleri arasında ise 2006’dan bu yana su tüketim verimliliğinde yüzde 25 oranında sağlanan iyileşmeye ek olarak 2025’e kadar su tüketim verimliliğini yüzde 15 artırmak bulunuyor.

PepsiCo aynı zamanda Sustainable Farming Initiative programı yoluyla doğrudan tarımsal hammaddelerini 2020 yılına kadar sürdürülebilir kaynaklardan tedarik edecek. PepsiCo’nun 2025 yılı hedefleri arasında ise endirekt tarımsal hammaddelerini sürdürülebilir kaynaklardan tedarik etmek bulunuyor.

Döngüyü tamamlamak: Naturalis

İlk defa PepsiCo Türkiye tarafından geliştirilen ve tescilli organomineral gübre olan Naturalis, yiyecek fabrikalarından çıkan organik atıklardan elde ediliyor. Organik atıkların metan gazına dönüştürülüp elektrik ve ısı enerjisi olarak kullanıldığı süreç kapsamında yiyecek fabrikalarının %35 enerjisi bu şekilde karşılanıyor. Kalan atıklar ise mineral olarak zenginleştirilip organomineral gübre haline geliyor ve PepsiCo patates tarlalarında kullanılıyor. Bu sayede gübredeki kimyasal oranı normal gübrelere kıyasla %40 azaltılıyor.

AGRO Akademi ile 17 bin saat eğitim veriliyor

PepsiCo Hakkında

PepsiCo ürünleri, dünyanın dört bir yanındaki 200’den fazla ülke ve bölgede, tüketicilerimiz tarafından günde bir milyar kez, beğeniyle tüketiliyor. PepsiCo; Frito Lay, Gatorade, Pepsi Cola, Quaker ve Tropicana şirketlerinin sunduğu yiyecek ve içecek portföyü ile 2018 yılında 64 milyar doların üzerinde net gelir elde etti. PepsiCo’nun geniş yiyecek ve içecek ürün portföyü, her biri yıllık 1 milyar doları aşan perakende satışına sahip 22 ayrı markanın dâhil olduğu yüzlerce yiyecek ve içecek ürününü kapsıyor.

PepsiCo’nun Fayda Gözeterek Kazanmak vizyonunun kalbinde, Yiyecek ve İçecek Sektöründe Dünya Lideri Olmak yer alıyor. "Fayda Gözeterek Kazanmak", piyasada sürdürülebilir şekilde kazanma ve bu faydayı şirketimizin tüm alanlarına dâhil etme tutkumuzu yansıtıyor. Daha fazla bilgi için, www.pepsico.com.tr adresini ziyaret edin.

İlginizi Çekebilir

Boğaziçi Üniversitesi Step Takımı Türkiye Şampiyonu!

20 Mayıs 2019


Yapay Zekalı Lg Tv’Lerde Çoklu Dil Desteği

LG Electronics Hakkında:


Günlük Kalsiyum İhtiyacı İçin Süt Ürünlerinde 1 2 2 Kuralı

Ulusal Süt Konseyi’nin yayınladığı raporlar Türkiye’nin süt tüketiminde diğer ülkelere göre geride kaldığını gösteriyor. 2018 yılında ABD'de kişi başına ortalama yıllık 292, AB ülkelerinde 342.5 litre süt tüketilirken, Türkiye'de tüketimin 146 litre olduğu belirtiliyor. Kalsiyum ve fosfor başta olmak üzere vitamin ve mineral yönünden zengin bir içecek olan süt, sağlıklı bir yaşam için gerekli besin öğelerinden biri olarak kabul ediliyor. Memorial Antalya Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Berna Ertuğ, “21 Mayıs Dünya Süt Günü” nedeniyle, süt tüketimi hakkında tavsiyelerde bulundu.


Dowdupont 2019 Birinci Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı

Devam eden operasyonlardan elde edilen GAAP hisse başına kâr 2019’un ilk çeyreğinde 0,23 dolar; Düzeltilmiş hisse başına kâr 0,84 dolar


İstanbul Havalimanı’Na Uluslararası Ödül...

İstanbul Havalimanı, dünyada turizm sektörünün en prestijli yayınlarından Global Traveler'ın Leisure Lifestyle ödüllerinde ‘Üstün Yenilik’ kategorisinde ‘Özel Başarı Ödülü’ne layık görüldü.


Etiketler: PepsiCo, sürdürülebilir, tarım, olarak, yiyecek

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.