5 Aralık 2019 Perşembe 17:31

GÜNDEM

Perakende Günleri, Sektörün Geleceğine Işık Tutarak Son Buldu…

Türkiye’de perakende sektörünün nabzını tutan sektörün en büyük buluşma platformu Perakende Günleri, birbirinden değerli konukları, ufuk açıcı konu başlıkları, yeni trendlere ilişkin aydınlatıcı verileri ile bu yıl da katılımcılara verimli bir etkinlik yaşattı.

Perakende Günleri, Sektörün Geleceğine Işık Tutarak Son Buldu…
Perakende Günleri, Sektörün Geleceğine Işık Tutarak Son Buldu…
Perakende Günleri, Sektörün Geleceğine Işık Tutarak Son Buldu…
Perakende Günleri, Sektörün Geleceğine Işık Tutarak Son Buldu…
Perakende Günleri, Sektörün Geleceğine Işık Tutarak Son Buldu…
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Birbirinden farklı konuk ve konularıyla perakende sektörünün geleceğine ışık tutan Perakende Günleri, bugün gerçekleşen oturumlarıyla son buldu.

“Girişimci ruhumuzla olumsuzlukların üstesinden geleceğiz…”

Başkanla Beş Dakika paneline katılan Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel şu şekilde konuştu: “BMD’nin 106 markasının 125 ülkede mağazası, 14.000’e yakın da satış noktası var. Bu markaların hepsi Türk markasıdır. Gündemimizdeki en sıcak madde ‘Efsane İndirim’ idi. Yoğun bir çalışma dönemini geride bıraktık. Efsane indirimi normalde 1-2 gün planlarken artık ‘Efsane Kasım’ olmaya başladı. Bu nedenle önümüzdeki günlerde bu durumun bir düzene girmesini bekliyoruz. 10 ay boyunca indirim yapan bir perakendenin sürdürülebilirliği pek mümkün değil. İşletme giderlerindeki ve ortak alan giderlerindeki dengesizlikleri gidermek için AYD yönetimiyle kol kola çalışacağız. Mağduriyetleri gidermek bizim sosyal görevimiz. Kredi kartları komisyonlarına ve erken ödeme komisyonlarına bir üst sınır getirildi ve bu düzenlemeyle sektörümüz rahatladı. Geçtiğimiz yılki ‘Efsane Cuma’ ile karşılaştırma yaptığımızda, kredi kartlarıyla alışveriş oranı %44 arttı. Kredi kartlarından kesilen fazla komisyonlar bizim verimliliğimizi düşürüyordu. Bu nedenle düzenleme gelmesi çok iyi oldu. Her şeyden önce iyimser olmalıyız, olumsuzluklar hayatın gerçeği. Olumsuzluklar, sorunlar olmadan hayatımızı renklendiremeyiz. Ülkemiz çok iyi bir pozisyonda ve güzel bir yerde. Yaşadığımız son 30-35 yılda çok büyük ekonomik sorunlarla karşılaşmamıza rağmen hepsini aşabildik. Bizim girişimci ruhumuz bunların hepsinin üstesinden gelmeye yetecektir. Yeter ki çalışkan olalım, işimizin başında olalım.”

“Restoran ve Turizmciler olarak 2 milyon kişiye istihdam sağlıyoruz…”

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği Başkanı Ramazan Bingöl yaptığı konuşmada: “Sektör olarak Türkiye’nin dinamosuyuz. 2 milyon kişiye istihdam sağlıyoruz. Biz durursak Türkiye durur. 20 milyar dolara yakın bir işlem hacmi hedefliyoruz. Sektörün en büyük sorunu herkesin bu sektöre girmesi. Gıda işinde batmamaya dair bir inanç var ama batma oranı %80’lerde. Girenler battıkça piyasanın da dengesi bozuluyor. Lokmacıların %98’inin batacağını öngörüyordum, sonuç ortada. İşin fizibilitesini yapmadan sektöre girilmemesi gerekir. Bir yemeğin yeme tekniğini bilirsen alınan keyif %200 artar. Biz de bunu topluma anlatıyoruz” dedi.

“Yasal düzenlemeler dürüstlük ve adil ticaret temeline dayanmalı”

AYD Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş: “Yasal mevzuatlardaki düzenleme sorunları ve işletme giderleri sektörün en önemli konuları arasında yer alıyor. Bu sorunların bir masa etrafında tartışarak, konuşarak çözülmesi gerektiğini düşünüyoruz ve bu noktada görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Görüşmeler de iyi gidiyor. Düzenlemeler dürüstlük ve adil ticaret temeline dayanmalıdır. En önemli sürdürülebilirlik sorunumuz AVM’lerin ayakta kalması. Bizde hayalet AVM durumu söz konusu değil. AVM’leri şehrin içine yaptığımız için bu yapılar şu an sürdürülebilir durumda. Şehir içinde olmasının da güvenli ticaretin merkezi olma gibi getirdiği bir avantaj da var. Yatırımlarımız kontrollü olmalı ve niteliği artırmaya odaklanmalıyız. Mevcut AVM’lerin içerisinde de perakendecileri memnun ederek müşterinin dolaylı olarak memnuniyetini sağlamalıyız” dedi.

“Her kuşak istediğini alır ve tüketim davranışına göre değiştirir…”

‘Müşteri Serüveninde Yeni Dönem’i anlatan Müşteri Davranışları Uzmanı Ken Hughes şu şekilde konuştu: “Dünya tarihinde ilk defa 6 kuşağı birden tatmin etmeye çalışıyoruz. Gelenekselciler, 80 yaş ve üzeri, babyboomerlar, x nesli, milenyum ve bir de alfa…Tüm bunları aynı ürünlerle aynı anda nasıl tatmin edeceğiz? Gerçekten çok zor. Merkezdeki, babyboomer, x, milenyum and z kuşağını baz alırsak, Z kuşağı önümüzdeki 2-3 sene bütün o bağımsız kuşaklar arasında en fazla tüketici sayısına sahip olacak. İlk dijital kuşak bunlar olacak. Müzik endüstrisini ele alalım mesela… X kuşağı ve babyboomer’lar plağı hatırlar. X geldi müzik hayatlarında harekete geçti. Walkmanleri dinlemeye başladık. Tüm bunlar geride kaldı. Milenyumlar geldi. Steve Jobs bize ipodları ve dijital müziği verdi. Albümleri almaya bırakıp tek tek şarkıları almaya başladık. Sonra Z kuşağı geldi. Tüm dünyanın müziği artık Spotify’da demeye başladılar. Her kuşak istediğini alır ve tüketim davranışına göre değiştirir. Bir sonraki kuşak için önceki kuşağın yaptığı şeyler çok garip geliyor. Teknoloji heyecan verici ama asıl heyecan verici tüketicilerin değişen beklentileri ve sürekli tatmin edilmeye çalışılan bu beklentiler. Tüketicilerin ne anladığını öğrenmek çok önemli. Artık markalar tüketici ile bağlanma yarışı içerisinde. Ancak o zaman ilerleyebiliriz.”

İstanbul Akvaryum Kompleksi İcra Kurulu Üyesi ve Akvaryum Genel Müdürü Dilek Çapanoğlu Perakende Günleri’nin son oturumunda konuşmacı olarak yer aldı. Bugün tüketici davranışlarını en çok etkileyen şeyin online tarafta eğlenceye çok hızlı şekilde erişebilmek olduğunun altını çizen Çapanoğlu şu şeklide konuştu: “Son veriler gösteriyor ki eğlence endüstrisi altın çağını yaşıyor. 300 milyon dolar yatırım bedeliyle 240 bin metrekare alana inşa edilen dünyanın en büyük tematik akvaryumunun ana fikri eğlence ve deneyimle ortaya çıktı. 17 bin canlıyla sizi buluşturan, yılda 1,5 milyona yakın yerli yabancı ziyaretçi ağırlayan ve sizi köpekbalıkları ile yüzmeye çalıştıran bir kompleks.”

Ana sponsorlar: Akinon, Opet

SOYSAL HAKKINDA

SOYSAL 35 yıllık deneyimiyle, perakende ve ilgili sektörlere hizmet veren bir çözüm merkezidir. İstanbul ve Londra ofislerinin yanı sıra, uluslararası uzman kuruluşlarla iş birliği içinde; danışmanlık hizmetleri, Soysal Perakende Okulu, Meçhul Müşteri Uygulaması® ve mağaza denetimleri, Görsel Mağazacılık, Perakende Günleri, Perakende Liderler Konferansı, yurtdışı açılım hizmetleri ve yayınları kapsıyor. SOYSAL, kurucusu Suat Soysal’ın “yaşamın içinden gelen, bugünü yakalayıp geleceğe ulaştıran, yalın ve etkili çözümler” ilkesiyle çalışıyor.

Basın için Bilgi;

İlginizi Çekebilir

Bulung Lojistik Araçları Michelin Güvencesinde

Dünyanın en büyük lastik üreticisi Michelin, Viyana merkezli lojistik şirketi Bulung Lojistik şirketi ile işbirliği gerçekleştirdi. Bu işbirliği ile Bulung Lojistik’in araç filo lastik yönetimi, verimliliği, güvenliği ve bakımını Michelin üstlenecek.


Türkiye'nin En Çok Beklediği Oyunlar Belli Oldu

Türkiye 2018’de 853 milyon dolar oyun harcaması yaparken, 2020’de Cyberpunk 2077, Death Stranding, Avatar, Wastelands 3, Doom Eternal başta olmak üzere yüzlerce yeni oyun piyasaya çıkacak. Dijital oyun mağazası Oyunfor.com, 2020’de çıkacak ve ön siparişe açılan oyunlar arasında Türkiye’de en çok tercih edilenleri açıkladı.


Cacharel'den Sevgililer Günü Stili

Sevgililer Günü’nün heyecanını ve tutkusunu görünümüyle de yansıtmak isteyen erkekler, bu özel güne cesur desenlere sahip Cacharel parçalarıyla hazırlanıyor. Doğal taşların özgün desenlerinden ilham alan Cacharel gömlek ile sevginizin hissettirdiği coşkuyu O’na da bulaştırabilirsiniz. Zengin seçenekler sunan Cacharel Sonbahar/Kış Koleksiyonu içerisindeki ekose desenli bir pantolonu, %100 pamuktan üretilmiş triko kazakla tamamlayabilir, tutku ile eşleştirilen kırmızının çekiciliğini hissettirebilirsiniz.


Michelle Bartsch Hackley Vakıfbank'ta

VakıfBank Kadın Voleybol Takımı, Çin ekibi Beijing BAIC Motors'da forma giyen Michelle Bartsch-Hackley'i kadrosuna kattı. 1,93 boyundaki ABD'li smaçör, kariyerinde bir CEV Şampiyonlar Ligi, iki Almanya Ligi, iki Almanya Kupası ve bir İtalya Kupası şampiyonluğu yaşadı.


Ariş’Ten Fark Yaratan Seçimler

Ariş Pırlanta, “sen herkesten farklısın” demenin en güzel yollarından birini sunuyor. Siyah pırlantalı tektaşları rose altın ışıltısıyla birleştiren Ariş, klasik seçimlerin dışına çıkmak isteyenler için asil ve göz alıcı alternatifler hazırladı.


Etiketler: Perakende, için, olarak, kuşak, kuşağı

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.