16 Temmuz 2019 Salı 09:34

GÜNDEM

Plastik Çevreyi Tamamlıyor

Türkiye sanayinin en geniş temsil platformlarından biri olan Plastik Sanayicileri Federasyonu’nun (PLASFED) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Karadeniz Ekotürk TV’de katıldığı Sözüm Var programında önemli açıklamalarda bulundu.

Plastik Çevreyi Tamamlıyor
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

2018’in ikinci yarısında yaşanan kur şoku sebebiyle üretimde yaşanan daralmaya rağmen Türk plastik sektörünün Avrupa’da ikinci konumda olduğunu belirtilen Ömer Karadeniz, dünyada ise altıncılık için Güney Kore ile rekabetimizin devam ettiğini söyledi.

Katma değerli üretime geçiş için Ar-Ge ve tasarımın önemine değinen Ömer Karadeniz gerek bu konularda gerekse endüstri 4.0’a giden yolda en önemli alan olan sanayi-üniversite işbirliği hususunda İSO, İTO ve İKMİB gibi çatı örgütlerle işbirliklerinin yoğunlaşarak devam edeceğini belirtti.

Plastiğe yönelik olumsuz algıya değinen Ömer Karadeniz: “Çevre ve geri dönüşüm alanında verilen eğitimlerin yaygınlaştırılması ve plastik atıkların ciddi bir değer olduğunu, ekonomiye geri kazandırılmaları gerektiğini halkımıza anlatmalıyız” dedi. Sözlerine “Özellikle Batı Avrupa ülkelerinde yürütülen depozito uygulamaları ve hızlı tüketim ürünleri sektöründe faaliyet gösteren firmaların genişletilmiş üretici sorumluluğu kapsamındaki taahhütleri döngüsel ekonomiyi kısa sürede çok daha iyi bir noktaya taşıyacaktır” diye devam eden Karadeniz ülkemizde başlayan sıfır atık projesini olumlu gördüklerini fakat bu alanda faaliyet gösteren STK’larında katkıları ve bu konudaki eğitimin ilgili mercilerce arttırılmasıyla çok daha iyi gelişmeler yaşanabileceğini söyledi. Ömer Karadeniz, yerel yönetimlerinde bu konularda daha hassas olması gerektiğinin altını çizdi.

Son olarak plastiğin çevreye katkılarından bahseden Ömer Karadeniz: “Plastik ambalaj gıdaların raf ömrünü uzatıyor, israfı önlüyor, en tehlikeli sera gazlarından olan metan salınımını azaltıyor ve alternatif ürünlere göre çok daha hafif olması sebebiyle lojistik süreçlerde daha az yakıt kullanımını mümkün kılıyor” dedi. Araç başına plastik kullanımının 190 kg’dan 275 kg’a çıkması durumunda karbon ayak izinin %38 azaldığını, tarımda ise plastik kullanımının %60’a varan verimlilik artışları sağladığını ve su tüketimini %30 oranında azalttığını belirten Karadeniz karbon ayak izimizi azaltmanın en etkin yolunun plastik kullanmak ve geri dönüşümü özendirmek olduğunu söyledi.

İlginizi Çekebilir

E Spor Pazarı 1,5 Milyar Dolara Koşuyor

E-Spor pazarı 1,5 milyar dolara koşuyor


B.Bulteni..Securitas Yogunluk Olcumu Çözümleri...Kırmızıda Bekle, Yesilde İceri Gir.....

Securitas’tan Yoğunluğu Ölçen Güvenlik Çözümleri


Bu Yanlışlar Dirsekleri Hızla Yıpratıyor!

“Bir bardağı bile kaldıramıyorum! Anahtarı takıp çeviremez oldum; hatta bir kitap sayfasını bile!” Günlük yaşamda hiç düşünmeden yaptığımız birçok basit hareket, olası bir sağlık sorununda yaşam kalitemizi nasıl da düşürüyor. Üstüne çektiğimiz ağrı da cabası! Acıbadem Taksim Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Taner Güneş, özellikle masa başı çalışanlarda son yıllarda giderek yaygınlaşan, birçok hareketimize sekte vuran sorunun, dirseklerimizdeki hızlı yıpranma ve bozulmadan kaynaklandığını belirtirken, kollarımızı güçlendirici basit ama son derece etkili egzersizi anlattı; önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.


Bu Tariflerle Doğurganlığı Artırmak Mümkün

Koronavirüs salgını ve Ramazan Ayı boyunca beslenme alışkanlıklarımız büyük ölçüde değişti. Peki bu yeni beslenme sistemi çocuk sahibi olmak isteyen çiftleri nasıl etkiledi? Üreme Sağlığı ve İmmünolojisi Uzmanı Dr. Murat Berksoy, anne ve baba adayları için gebelik öncesi beslenme rutinlerinde kritik önem taşıyan önerilerde bulundu.


Babalara Özel Hediye Seçenekleri Brooks Brothers’Ta

Dünyanın önde gelen isimlerinin tercihi olan 200 yılı aşan tarihe sahip, perakende devi Brooks Brothers, Babalar Günü’nde stil sahibi babaları unutmuyor. İlkbahar-Yaz Erkek Koleksiyonu ile “Babalar Günü” alışverişinizi keyifli bir deneyime dönüştürüyor.


Etiketler: plastik, Ömer, Karadeniz, daha, olduğunu

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.