16 Temmuz 2019 Salı 09:34

GÜNDEM

Plastik Çevreyi Tamamlıyor

Türkiye sanayinin en geniş temsil platformlarından biri olan Plastik Sanayicileri Federasyonu’nun (PLASFED) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Karadeniz Ekotürk TV’de katıldığı Sözüm Var programında önemli açıklamalarda bulundu.

Plastik Çevreyi Tamamlıyor
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

2018’in ikinci yarısında yaşanan kur şoku sebebiyle üretimde yaşanan daralmaya rağmen Türk plastik sektörünün Avrupa’da ikinci konumda olduğunu belirtilen Ömer Karadeniz, dünyada ise altıncılık için Güney Kore ile rekabetimizin devam ettiğini söyledi.

Katma değerli üretime geçiş için Ar-Ge ve tasarımın önemine değinen Ömer Karadeniz gerek bu konularda gerekse endüstri 4.0’a giden yolda en önemli alan olan sanayi-üniversite işbirliği hususunda İSO, İTO ve İKMİB gibi çatı örgütlerle işbirliklerinin yoğunlaşarak devam edeceğini belirtti.

Plastiğe yönelik olumsuz algıya değinen Ömer Karadeniz: “Çevre ve geri dönüşüm alanında verilen eğitimlerin yaygınlaştırılması ve plastik atıkların ciddi bir değer olduğunu, ekonomiye geri kazandırılmaları gerektiğini halkımıza anlatmalıyız” dedi. Sözlerine “Özellikle Batı Avrupa ülkelerinde yürütülen depozito uygulamaları ve hızlı tüketim ürünleri sektöründe faaliyet gösteren firmaların genişletilmiş üretici sorumluluğu kapsamındaki taahhütleri döngüsel ekonomiyi kısa sürede çok daha iyi bir noktaya taşıyacaktır” diye devam eden Karadeniz ülkemizde başlayan sıfır atık projesini olumlu gördüklerini fakat bu alanda faaliyet gösteren STK’larında katkıları ve bu konudaki eğitimin ilgili mercilerce arttırılmasıyla çok daha iyi gelişmeler yaşanabileceğini söyledi. Ömer Karadeniz, yerel yönetimlerinde bu konularda daha hassas olması gerektiğinin altını çizdi.

Son olarak plastiğin çevreye katkılarından bahseden Ömer Karadeniz: “Plastik ambalaj gıdaların raf ömrünü uzatıyor, israfı önlüyor, en tehlikeli sera gazlarından olan metan salınımını azaltıyor ve alternatif ürünlere göre çok daha hafif olması sebebiyle lojistik süreçlerde daha az yakıt kullanımını mümkün kılıyor” dedi. Araç başına plastik kullanımının 190 kg’dan 275 kg’a çıkması durumunda karbon ayak izinin %38 azaldığını, tarımda ise plastik kullanımının %60’a varan verimlilik artışları sağladığını ve su tüketimini %30 oranında azalttığını belirten Karadeniz karbon ayak izimizi azaltmanın en etkin yolunun plastik kullanmak ve geri dönüşümü özendirmek olduğunu söyledi.

İlginizi Çekebilir

Gyoder Gösterge Faiz İndirimi İpotekli Konut Satışlarında Sıçrama Yarattı

‘GYODER GÖSTERGE’ TÜRKİYE GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ 2019-3. ÇEYREK RAPORU YAYINLANDI


Bültenekonomi İçin Yeşil Işık Yenilenebilir Enerji

"Türkiye'de Yenilenebilir Enerjiyle Sanayi Gelişimi, Ticaret Fırsatları ve İnovasyon" çalışması kamuoyu ile paylaşıldı


Koah’In 3 Önemli Nedeni

(20 KASIM DÜNYA KOAH GÜNÜ)


Saran S Sport Plus Haftalık Yayın Akış 19 25 Kasım Haftası

S SPORT PLUS HAFTALIK YAYIN AKIŞI


Aktif Bank, Afrika Çalışmalarında 175 Bin Kilometre Yol Kat Etti, 220 Banka İle İş Birliği Yaptı

Africa Investment Forum’a sponsor olan ilk Türk bankası olan Aktif Bank, son iki yılda Afrika’daki faaliyetleri kapsamında 175 bin kilometre yol kat ederek 220 banka ile iş birliği tesis etti. Afrika Kalkınma Bankası ev sahipliğinde 11-13 Kasım tarihlerinde Johannesburg’da düzenlenen etkinlik kapsamında; Afrika ülkelerindeki ticaret, yatırım ve ortaklık imkânları masaya yatırıldı.


Etiketler: plastik, Ömer, Karadeniz, daha, olduğunu

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.