18 Nisan 2019 Perşembe 11:50

GÜNDEM

Prof. Dr. Cihat Ünlü’Ye Uluslararası “Endometriozis Kahramanı” Ödülü

Çok yaygın bir kadın hastalığı olan endometriozis alanındaki çalışmaları, Acıbadem Bakırköy Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ve Doğum Kliniği Direktörü Prof. Dr. Cihat Ünlü’ye önemli bir ödül daha kazandırdı. ABD Endometriozis Vakfı, bu alanda yetiştirdiği hekim, toplum bilincini yükselten çalışmaları ve tedavi ettiği hastaları değerlendirerek Prof. Dr. Cihat Ünlü’yü “endohero” ödülüne layık buldu.

Prof. Dr. Cihat Ünlü’Ye Uluslararası  “Endometriozis Kahramanı” Ödülü
Prof. Dr. Cihat Ünlü’Ye Uluslararası  “Endometriozis Kahramanı” Ödülü
Prof. Dr. Cihat Ünlü’Ye Uluslararası  “Endometriozis Kahramanı” Ödülü
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

ABD’de faaliyet gösteren ve her yıl “Yılın Uluslararası Endometriozis Kahraman”nı seçen Endometriozis Vakfı, bu yıl ödülü ilk kez yabancı bir hekime verdi. ABD’nin Newyork şehrinde düzenlenen ve bilim ile tıp camiasının yoğun ilgi gösterdiği törende ödülünü alan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Cihat Ünlü, “Üreme çağındaki her 10 kadından birinde görülen ve giderek yaygınlaşan endometriozis yaşam kalitesini ciddi boyutlarda düşürmesinin yanı sıra anne olmayı da önleyebilen önemli bir sağlık problemi. Toplumumuzu bu hastalığa karşı uyarmak için çok çaba sarf ediyoruz ki hastalığı erken teşhis edebilelim. Yaklaşık 30 yıldır endometriozis hastalığıyla ilgili toplumda farkındalık yaratmak için sosyal sorumluluk projeleri organize ediyor, meslektaşlarıma eğitim vermeye çalışıyorum. Uzun yıllardır gösterdiğim bu çabalardan dolayı bu ödülü almaktan büyük onur duydum” dedi.

Histeriden endometriozise…

Endometriozisin tarihi çok eskiye dayanıyor. Öyle ki eski Mısır ve Yunanlılarda endometriozis hastalığına dair çok sayıda kanıtlar mevcut. Ancak şiddetli ağrı çeken kadınlar yüzyıllar boyunca ‘histerik’ olmakla suçlanmışlar. Yine Ortaçağ ve öncesi dönem bulgularında, bu kadınların tedavi amacıyla ayaklarından asılıp, tepe üstü tutuldukları (hastalıklı kan rahimden akıp gitsin diye) benzer uygulamalar yapıldığı görülüyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Cihat Ünlü günümüzde endometriozis tedavisinde yüz güldüren sonuçlar alındığını belirterek, “Elimizdeki tedavi imkanlarıyla artık kitle büyümesi önlenebiliyor, hastaların yaşam kaliteleri yükseltilebiliyor ve anne olmaları sağlanabiliyor. Tedaviden aldığımız sonuçlar bizi mutlu ediyor. Yeter ki hekime başvuruda gecikilmesin” diyor.

İnfertilitenin en önemli sebeplerinden biri

Halk arasında ‘çikolata kisti’ olarak bilinen endometriozis rahmin iç tabakasında bulunması gereken endometrium dokusunun karın boşluğu gibi rahim dışında yerleşmesi ve o bölgede hastalık oluşturması sonucu gelişiyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Cihat Ünlü Newyork’ta düzenlenen ödül töreninde yaptığı konuşmasında, endometriozisin başta şiddetli adet sancıları, aşırı kanama ve cinsel ilişkide ağrı gibi şikayetler olmak üzere pek çok soruna yol açtığına dikkat çekerek, “Endometriozisin oluşturduğu bir başka önemli sorun ise kadınlarda doğurganlığı tehdit etmesi. Öyle ki infertilite kliniklerine başvuran 2 kadından birinde endometriozis tespit ediliyor” dedi.

Tanı konulması 5-10 yılı bulabiliyor

Endometriozis belirtileri ile şiddetinin, tümörün yerleşmiş olduğu bölgeye ve yayılma durumuna göre farklılık gösterdiğini vurgulayan Prof. Dr. Cihat Ünlü, “En tipik belirtileri şiddetli adet sancıları, aşırı adet kanamaları ve cinsel ilişkide ağrıdır. Ancak adet dönemindeki ağrılar ve şiddetli kanamalar olağan kabul edildiği için maalesef hekime zamanında başvurulmuyor.” diye konuştu.

Endometriozis tanısı konuluncaya dek 5-10 yıl gibi uzun bir zaman kaybı yaşandığını belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Cihat Ünlü, “Oysa erken tanı konulduğunda endometriozisin ciddi sorunlar oluşturması önlenebiliyor” diyerek sözlerine şöyle devam etti: “Bu nedenleher genç kız ilk adetindensonra jinekolojik muayenlerini yaptırmalı ve 20yaşından itibaren de yıllık kontrollerini aksatmamalı. Ancak adet döneminde ağrı ve şiddetli kanama gibi sorunlar oluşursa, yakın zamanda rutin kontrol yapılmış olsa bile zaman kaybetmeden hekime başvurulması, erken tanı için çok önemli”

------------------------kutu bilgisi---------------------

Prof. Dr. Cihat Ünlü kimdir?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Cihat Ünlü 1979 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Asistanlık eğitimini Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Hannover Üniversitesi Obstetrik ve Jinekoloji Bölümü’nde 1986 yılında tamamladı. Prof. Dr. Cihat Ünlü Almanya’da özellikle IVF (tüp bebek) endoskopik cerrahi ve infertilite alanlarında eğitim gördü. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tüp Bebek Ünitesi’ni kuran ve uzun yıllar yöneten Prof. Dr. Cihat Ünlü, 2005 yılından bu yana Acıbadem Bakırköy Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Direktörü olarak görev yapıyor.

Aynı zamanda Türk Alman Jinekoloji Eğitim ve Araştırma Hizmet Vakfı’nın Başkanı olan Prof. Dr. Cihat Ünlü, 2007 yılında, Türkiye ve Alman tıbbına katkıları nedeniyle Federal Almanya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı tarafından ‘Liyakat Nişanı’ ile onurlandırıldı. 2014 yılında Alman Kadın Hastalıkları Derneği Onursal Üyeliği aldı.

İlginizi Çekebilir

Vestel İki Yıl Üst Üste ‘En Yenilikçi Marka’ Seçildi

Vestel, dünyanın en prestijli teknoloji ve tasarım yarışması Plus X Award 2019’dan 8 ürünü ile 32 ödül alarak Beyaz Eşya kategorisinde en çok ödül kazanan firma oldu. Ayrıca yarışmada Vestel’in 4 ürünü kendi kategorilerinde ‘Yılın En İyi Ürünü’ seçildi. Bu başarısıyla, her kategoride en çok ödül sayısına ulaşan markalara verilen, Plus X ‘in en prestijli ve en büyük ödülü olan ‘En Yenilikçi Marka’ ödülüne geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Vestel sahip oldu.


Dev Sahneler, Fabrikalar Ve Müziğimizin Kökleri Okurla Buluşuyor

VBKY’nin sanat ve kesişimler kategorilerindeki eserler


Lg, Yazılım Yükseltme Merkezi İle Hızına Hız Katıyor

LG Electronics Hakkında:


Çocuklarla Keyifli Ve Güvenli Bir Tatil İçin Gereken Her Şey N11.Com’Da

Yaz aylarında heyecan ve mutlulukla beklenen tatiller, çocuklu aileler için ekstra bir özen ve hazırlık gerektiriyor. n11.com; ailelerin tatil keyfi hiç bitmesin, her anları mutlulukla geçsin diye, gereken tüm ürünleri bir arada bulmalarını sağlıyor.


Şehir Hayatı Yüzünüzde İz Bırakmasın!

İsveç menşeli kişisel bakım teknolojisi markası FOREO, büyük şehirlerde yaşayan erkeklere taze, canlı ve sağlıklı bir cilt için önerilerde bulunuyor.


Etiketler: Prof, Cihat, Ünlü, Kadın, Hastalıkları
Bu haberi okuyanlar bunları da okudu
Gündem   -  - Genel Harbiye’De Kenan Doğulu Fırtınası
Harbiye’De Kenan Doğulu Fırtınası

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.