9 Mayıs 2019 Perşembe 09:46

GÜNDEM

Ptt’Den “Avrupa 2019 Ulusal Kuşlar Konulu Anma Pulu

PTT AŞ tarafından Türkiye’ye özgü kuşlardan“Anadolu Sıvacısı” ve “Çizgili İshakkuşu” görsellerine yer verilerek hazırlanan “Avrupa 2019 (Ulusal Kuşlar)” konulu iki değerli anma pulu ve ilk gün zarfı 09 Mayıs 2019 tarihinde tedavüle sunuldu.

Ptt’Den “Avrupa 2019 Ulusal Kuşlar Konulu Anma Pulu
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT AŞ) tarafından “Avrupa 2019 (Ulusal Kuşlar) konulu anma pulu 2019 yılı Pul Emisyon Programı kapsamında 9 Mayıs 2019 tarihinde tedavüle çıktı.

Posta pulunun yer aldığı portföy içerisinde; “Avrupa 2019 (Ulusal Kuşlar)" konulu 2 TL, 4 TL bedelli (36x52 mm boyutunda) Anma Pulu, söz konusu pula ait (140x210 mm boyutunda) 7,50 TL bedelli ilk gün zarfı PTT İşyerlerinde ve PTT’ye ait www.filateli.gov.tr web adresinde ve filateli cep uygulamasında satışa sunuldu.

Söz konusu filatelik ürünlerin satışı ile aynı tarihte "PTT Pul Müzesi Anafartalar Mah. Atatürk Bulvarı No:13 Ulus/ANKARA" adresinde “Avrupa 2019 (Ulusal Kuşlar) 09.05.2019 ANKARA" ibareli ilk gün damgası kullandırılacak.

AVRUPA 2019 (ULUSAL KUŞLAR)

Kuzey Kutbundan Güney Kutbuna dünya üzerindeki tüm ekosistemlerde yaşayabilen kuşlar, sabit vücut sıcaklıklı, kanatlı, yumurta ile üreyen hayvanlardır. Farklı iklim özelliklerine sahip bölgelerin bulunması birçok kuş türünün ülkemizde yaşamasına olanak sağlamıştır. Avrupa kuşlarının yaklaşık %90’ı ülkemizde gözlemlenmektedir.

Anadolu Sıvacısı ( Sitta krueperi )

Ülkemizin iğne yapraklı ormanlarında yaşayan Anadolu Sıvacısı 13-15 gram arasındaki ağırlığı ve 12-13 cm boyu ile Anadolu’nun narin kuşudur.

Başının üst yarısının siyah olması, gözlerinin üstünde göze çarpan beyaz bir tüy şeridi bulunması ve göğsünün üzerinde yer alan geniş kestane renkli lekesi ile diğer kuşlardan ayrılan Anadolu’nun endemik bir kuş türüdür. Bu kuşun temel besini kırıkkanatlılar, küçük kurtçuklar, kelebekler, küçük tohumlar solucanlar ve böceklerdir.

Anadolu sıvacısı, Dünyanın en eski Uluslararası Koruma Örgütü olan BirdLife International tarafından "Avrupa Ölçeğinde Korumada Öncelikli Kuşlar" kategorisine dahil edilerek koruma altına alınmıştır.

Çizgili İshakkuşu (Otus brucei )

Nesli tükenmek üzere olan ve sadece Şanlıurfa’ nın Birecik ilçesinde Söğütlük adlı parkta yaşamını sürdüren Çizgili İshakkuşu 20- 22 cm boyu ile dünyanın en küçük gece yırtıcısıdır.

Nisan ayının ikinci haftası Umman ve Basra bölgesinden göç ederek ülkemize gelen, yavrusunu büyüttükten sonra Eylül ayı sonu itibariyle tekrar göç eden endemik bir kuş türümüzdür. Danaburnu böceği, fare, çekirge, solucan ve böcekleri gece karanlığında termal gözleri ile görüp, avlayarak beslenir.

İlginizi Çekebilir

Pernod Ricard Türkiye’Den Paris’E Önemli Atama

Pernod Ricard Türkiye’de İnsan Kaynakları Direktörü (MENAT) olarak görev yapan Neslihan Sezer, Paris’te bulunan Pernod Ricard Genel Müdürlüğü’ne Yetenek Yönetimi Direktörü olarak atandı.


Versace’Den Lükse Yeni Yorum

Lüks şıklığın temsilcisi Versace yeni modelleri Virtus ve Chain Reaction’ında ihtişamdan yine ödün vermiyor. Estetik çizgileri lüks dokunuşlarla tamamlanan yeni tasarımlar, başrolü yine kimseye kaptırmıyor.


Netflıx Yeni Belgesel Dizisi Rıse Of Empıres Ottoman’In Özel Gösterimi Gerçekleşti

Netflix’in başrollerini Tuba Büyüküstün, Cem Yiğit Üzümoğlu, Selim Bayraktar, Birkan Sokullu, Osman Sonant, Tolga Tekin, Ushan Çakır ve Damla Sönmez’in paylaştığı belgesel dizisi Rise of Empires: Ottoman’ın özel gösterimi, tüm oyuncu kadrosu ve yönetmen Emre Şahin’in katılımıyla Pera Müzesi’nde gerçekleşti.


Ali Poyrazoğlu ‘Tak Tak Takıntı’ İle 25 Ocak Cumartesi Trump Sahne’De

Ali Poyrazoğlu'nun oyunculuğunun yanında yönetmenliğini de üstlendiği, Laurent Baffie imzalı ‘Tak Tak Takıntı’ adlı oyun, 25 Ocak Cumartesi günü saat 20:30’da Trump Sahne’de tiyatro severlerle buluşuyor.


İmamoğlu’Ndan İstanbullulara “Kanal İstanbul” Çağrısı “Sürece Dair Katkı Sunmak İsteyen Herkesi İtiraz Etmeye Davet Ediyorum”

İMAMOĞLU’NDAN İSTANBULLULARA “KANAL İSTANBUL” ÇAĞRISI: “SÜRECE DAİR KATKI SUNMAK İSTEYEN HERKESİ İTİRAZ ETMEYE DAVET EDİYORUM”


Etiketler: 2019, Avrupa, Anadolu, Kuşlar, Ulusal

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.