10 Aralık 2019 Salı 09:55

GÜNDEM

Retinoid Cildi Sivilcelerden Ve Yaşlanmaktan Koruyor

Cilt lekeleri, komedonlar yani yağ bezeleri, akneler, cilt üzerindeki ölü deri tabakasına bağlı donuk ve mat görünüm en sık rastlanan cilt problemleri arasında yer alıyor. Ancak A, C, E vitaminleri, antioksidanlar ve hyaluronik asit gibi maddeleri içeren ürünlerle bu etkileri azaltabilmek mümkün olabiliyor. Özellikle A vitamini içeren retinoidli kremler cildi lekelere ve yaşlanmaya karşı koruyor, cilde sağlıklı bir görünüm kazandırıyor. Memorial Wellness Kozmetik Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Ayça Alan Atalay, cildin kendini onarmasını ve yenilemesini sağlayan retinoidler hakkına bilgi verdi.

Retinoid Cildi Sivilcelerden Ve Yaşlanmaktan Koruyor
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

A vitamini türevlerinin; hücre yenilenmesi, deri hastalıklarının tedavisi, görme fonksiyonları ve kanser oluşumunun önlenmesinde birçok olumlu etkisi bulunmaktadır. A vitamini koyu yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı, turuncu, sarı sebze ve meyveler, karaciğer, sardalya gibi balıklar ve balık yağında bulunmaktadır. A vitamini içeren besinler günlük beslenme rutinine mutlaka eklenmelidir.

Hücreleri onarıyor ve yeniliyor

Retinoik asit veya retinoidler cildin en üst tabakasında bulunan hücrelerin 21-25 gün süren oluşum, olgunlaşma ve atılım döngüsü üzerinde etkili A vitamini türevleridir. Retinoidler:

Cilt kanseri ve foto yaşlanmaya karşı koruyor

Retinoidlerin ayrıca C vitamini ve E vitamininde olduğu gibi antioksidan etkileri vardır. UV ışınlarına bağlı gelişen cilt kanseri ve öncü lezyonlarının gelişimini ve ilerlemesini önlemektedir. Yine retinoidlerin güneş ışınlarının neden olduğu foto yaşlanmanın önlenmesinde ve tedavisinde etkili olduğunu bildiren pek çok çalışma bulunmaktadır. A vitaminini doğal olarak içeren avokado, kayısı çekirdeği, badem ve shea yağı içeren ürünler anti-aging ekileri dolayısıyla sıklıkla tercih edilmektedir. Retinoid içeren ürün kullanmadan önce mutlaka bir dermatoloji uzmanına danışılmalı ve cilt yapısının uygunluğu öğrenilmelidir. Retinoik asit türevleriyle tedavileri güneşin etkisini yitirdiği sonbahar ve kış dönemlerinde sıklıkla tercih edilmektedir.

Bilinçsiz kullanımı ciltte kızarıklık ve soyulmaya yol açabiliyor

Retinoidler birçok fayda sağlamalarına rağmen, doktor kontrolünde ve uygun şekilde kullanılmadıkları durumlarda ciltte aşırı kuruluk, kızarıklık, soyulma gibi yan etkiler meydana getirebilir. Bu nedenle kullanımları sırasında dermatoloji uzmanının tavsiyelerine harfiyen uyulmalıdır. İnce, kuru deri yapısına sahip kişiler retinodleri düşük konsantrasyonda, günaşırı çok ince tabaka halinde uygulamalıdır. Retinoid içeren kremler gece kullanımına uygundur.Cilt alıştıkça konsantrasyon artırılabilmekte, kullanım sıklığı her gece olacak şekilde düzenlenebilmektedir. Retinoidler, güneş duyarlılığına yol açmaları nedeniyle beraberinde mutlaka güneş koruyucu ile kullanılmalıdır. Retinoid içeren ve reçete ile satılan kremleri kullanan hastaların gündüzleri 3-4 saatlik aralarla mutlaka güneş koruyucu sürmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde özellikle lekeye yatkın ciltlerde melazma, postinflamatuar hiperpigmentasyon adı verilen lekelenme problemleriyle karşılaşılabilir. Gebelik ve emzirme döneminde bebeği olumsuz etkileyebileceği için retinoidli kremler kullanılmamalıdır.

İlginizi Çekebilir

Mide Sağlığınıza 7 Öneriyle Yeniden Kavuşun

Sağlıksız besin tercihleri, abur cubur alışkanlıkları, düzensiz öğün aralıkları ve stres gibi nedenler mide sorunlarının yaşanmasına yol açıyor. Midedeki herhangi bir problem de sindirim sisteminin bütününü ve genel sağlık durumunu olumsuz etkiliyor. İşlenmiş ve hazır gıdalardan uzak durmak, düzenli bir şekilde doğal besinler tüketmek mide sağlığını geri kazanmaya yardımcı oluyor. Memorial Wellness Beslenme Danışmanı Uz. Dyt. Yeşim Temel Özcan, mide sağlığını korumak için alınması gereken 7 önlem hakkında bilgi verdi.


Godaddy, Girişimcilere Verdiği Desteğin Bir Yansıması Olan “Go” İsimli Yeni Logosunu Açıkladı

Dünyanın dört bir yanındaki girişimcilerin online dünyada başarılı olması için gerekli araç ve yardımı sunan GoDaddy, dünyanın dört bir yanındaki, girişimci olarak kendi yolunu çizen kişi ve kuruluşlara sağladığı desteği temsil eden yeni logosunu yayınladı.


Sindirim Şikayetlerini Azaltmak İçin 10 Altın Kural

Hazımsızlık, şişkinlik, kabızlık ve reflü benzeri belirtilerin uzun süre devam etmesi, ‘fonksiyonel sindirim sistemi bozukluğu’ olarak adlandırılıyor. Her üç kişiden birinde görülen, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen, hastalar arasında endişeye neden olan ve iş hayatına da yansıyan bu problemler, yeme alışkanlıklarında yapılan değişikliklerle azaltılabiliyor. Memorial Antalya Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Selman Çelebi, fonksiyonel sindirim bozukluklarının tedavisi hakkında bilgi verdi.


En Popüler Mobil Mesajlaşma Uygulaması Whatsapp Oldu

BASIN BİLDİRİSİ


İş Bankası’Ndan Turizme Önemli Katkı Unionpay Kullanıcıları Ülkemizde Qr İle Ödeme Yapabilecek

Türkiye’de yurtdışı ödeme kabulünde en geniş ödeme ağına sahip olan İş Bankası32 bölgede, 16,5 milyondan fazla üye işyerinde kabul edilen UnionPay QR kod ile ödeme yöntemini Avrupa’da kabul eden ilk banka oldu.


Etiketler: içeren, vitamini, mutlaka, güneş, bulunmaktadır

Yorumlar 0 adet



Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.