14 Haziran 2019 Cuma 11:11

GÜNDEM

Rosatom’Un Ceo’Su Dünya Liderlerini İnsan Merkezli Beceri Çözümlerini Hayata Geçirmeye Davet Etti

ROSATOM’un CEO’su dünya liderlerini insan merkezli beceri çözümlerini hayata geçirmeye davet etti

x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Türkiye’nin ilk nükleer enerji santrali Akkuyu NGS’yi inşa eden Rusya Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un Genel Müdürü Alexey Likhachev politika, iş ve eğitim dünyasının liderlerini gittikçe büyüyen küresel beceri açığını ve yetenek eksikliğini kapatmaya yardım edebilecek insan merkezli çözümleri acilen hayata geçirmeye davet etti. Son zamanlarda yapılan ve Likhachev’in de katıldığı bir panelde açıklanan araştırma sonuçlarına göre dünyanın gayri safi yurtiçi hasılasının yaklaşık yüzde 6’sı bu nedenlerle kayboluyor.

Dünyanın en büyük nükleer enerji teknolojisi tedarikçilerinden birinin başkanlığını yürüten ve St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu (SPIEF’19) kapsamında bir yuvarlak masa toplantısında konuşan Likhachev, “Serbest ticaret dünya ekonomisi için iyi, ancak küreselleşmenin artış hızı ve dijital devrim bunun çok gerisinde kaldı. Artık kimseyi geride bırakmamak için harekete geçme zamanı” açıklamasında bulundu ve şöyle devam etti:

“İş gücü piyasası kültürünü tek başına değiştirmeye, isterse dünyanın en büyüğü olsun, hiçbir şirket veya hiçbir ülkenin gücü yetmez. Daha fazla zaman kaybetmemek adına Ağustos’ta düzenlenecek Kazan WorldSkills Konferansı’nda bu ezici beceri boşluğunu doldurmaya yönelik insan merkezli bir dizi prensip belirlemek üzere bir yol haritası üzerinde uzlaşmamız gerekiyor. Ortaklarımız BCG ve WorldSkills Russia tarafından desteklenen yeni “Görev: Beceri” girişimimiz tarafından hayata geçirilen bir ortak çalışma sayesinde hâlihazırda bir dizi prensip belirlemiştik. Şimdi sıra bu insan merkezli çözümleri hayata geçirmenin yollarını araştırmak üzere endüstrileşmiş dünyanın üst düzey uzmanları ve liderleri arasında bir uzlaşı sağlamaya geldi.”

Hem devletin hem de sektörün üst düzey yetkililerinin katılımıyla gerçekleşen panelde beş adet insan merkezli prensip sunuldu. Bunlar şöyle sıralandı:

Katılımcılar söz konusu olası çözümler üzerine derinlemesine düşünmenin yanı sıra çalışmanın diğer bulgularını tartışma fırsatı da buldular. BCG’nin Kıdemli Ortağı ve İdari Yöneticisi olmanın yanı sıra başkanlık görevini de yürüten Vladislav Boutenko,“Birey odaklı bir beceri yaklaşımı benimsetmek üzere oluşturduğumuz “Görev: Beceri” girişimimiz doğru yolda attığımız büyük bir adımdır. Bu proje için yürüttüğümüz araştırmalar sırasında hâlihazırda bir milyondan fazla insanın yeterlilik ve becerilerine uygun alanlarda faaliyet göstermediğini belirledik; bu insanların vasıfları yapmakta oldukları iş için fazla geliyor veya yetersiz kalıyor. Bu nedenle ‘yetenek boşluğunu’ doldurmak için vakit kaybetmeden harekete geçmemiz gerekiyor. Eğitim sisteminin ve iş gücü piyasasının girişimimizin öncülüğünde geliştirilen yeni insan merkezli konsepti benimsemesi halinde bu sorunun orta vadede çözüleceğine inancım tamdır.” dedi.

WorldSkills International Başkanı Simon Bartley ise, Kazan’da 22-27 Ağustos 2019 tarihinde düzenlenecek olan 45’inci WorldSkills Yarışması ile birlikte düzenlenecek olan ve insan merkezli beş prensibin hayata geçirilmesi için gerekli planın uygulamaya konacağı nihai forum WorldSkills Konferansı’nı sabırsızlıkla beklediğini kaydetti. Bartley,“Kazan’daki WorldSkills konferansı küresel beceri boşluğunu doldurmak ve yetenek açığını kapatmak için verdiğimiz mücadelenin seyrini değiştirmeyi vaat ediyor. Devletin ve sektörün en büyük isimlerini Kazan’da ağırlamaktan onur duyacağız. Bu etkileyici isimlerin mücadelemize destek vereceğinden hiç şüphemiz yok” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir

Profilo’Nun Yeni Deneyim Mağazası Bodrum’Da Açıldı

Hayatı kolaylaştıran ürünler sunan Profilo Dayanıklı Ev Aletleri, bayi ağını şimdi de yeni deneyim mağazası konseptiyle genişletiyor. Son olarak Profilo ve Çağdaş Holding iş birliği ile Profilo’nun bayi ailesine katılan ilk deneyim mağazası, Bodrumlu müşterilerine farklı bir alışveriş tecrübesi yaşatmaya hazırlanıyor.


Eset Dijital Temizlik İçin 8 Tavsiye

Ekim 2019


Ankara Uyanış Festivali'nde Buluşuyor

Ankara 6. UYANIŞ FESTİVALİ başlıyor... Bu sene Çankaya Belediyesi’nin değerli katkılarıyla 1-2-3 Kasım 2019 tarihlerinde Çankaya Zübeyde Hanım Sosyal Tesisi'nde gerçekleşecektir. Bedensel, zihinsel ve ruhsal gelişim alanında Ankara'da tek olan festivalimizde, her biri kendi alanında değerli konuşmacılarımızı ve de firmalarımızı sizlerle buluşturmaktan dolayı çok heyecanlıyız.


Zorlu Psm’Den Öğrencilere Müjde! Tosla İş Birliğiyle ‘Son Dakika Koltuğum’ Uygulaması Başlıyor

Konserden tiyatroya, müzikalden festivallere, DJ performanslarından opera ve baleye uzanan pek çok etkinlik ile kültür sanat hayatının merkezi haline gelen Zorlu PSM, Tosla ve Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) iş birliğiyle, genç sanatseverlere yönelik yeni bir uygulama başlatıyor. Öğrencilerin sanata katılımını artırmak amacıyla yola çıkan PSM, TOSLA ve TOG iş birliğiyle, etkinliklerindeki “son dakika koltukları”nı, öğrencilere açıyor.


Ünlü Eğitmen Ve Yazar Ahmet Şerif İzgören Gebkim Mtal Öğrencileri İle Buluştu

GEBKİM MTAL ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN HAYATINA DEĞER KATIYOR


Etiketler: için, insan, merkezli, WorldSkills, beceri

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.