14 Haziran 2019 Cuma 11:11

GÜNDEM

Rosatom’Un Ceo’Su Dünya Liderlerini İnsan Merkezli Beceri Çözümlerini Hayata Geçirmeye Davet Etti

ROSATOM’un CEO’su dünya liderlerini insan merkezli beceri çözümlerini hayata geçirmeye davet etti

x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Türkiye’nin ilk nükleer enerji santrali Akkuyu NGS’yi inşa eden Rusya Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un Genel Müdürü Alexey Likhachev politika, iş ve eğitim dünyasının liderlerini gittikçe büyüyen küresel beceri açığını ve yetenek eksikliğini kapatmaya yardım edebilecek insan merkezli çözümleri acilen hayata geçirmeye davet etti. Son zamanlarda yapılan ve Likhachev’in de katıldığı bir panelde açıklanan araştırma sonuçlarına göre dünyanın gayri safi yurtiçi hasılasının yaklaşık yüzde 6’sı bu nedenlerle kayboluyor.

Dünyanın en büyük nükleer enerji teknolojisi tedarikçilerinden birinin başkanlığını yürüten ve St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu (SPIEF’19) kapsamında bir yuvarlak masa toplantısında konuşan Likhachev, “Serbest ticaret dünya ekonomisi için iyi, ancak küreselleşmenin artış hızı ve dijital devrim bunun çok gerisinde kaldı. Artık kimseyi geride bırakmamak için harekete geçme zamanı” açıklamasında bulundu ve şöyle devam etti:

“İş gücü piyasası kültürünü tek başına değiştirmeye, isterse dünyanın en büyüğü olsun, hiçbir şirket veya hiçbir ülkenin gücü yetmez. Daha fazla zaman kaybetmemek adına Ağustos’ta düzenlenecek Kazan WorldSkills Konferansı’nda bu ezici beceri boşluğunu doldurmaya yönelik insan merkezli bir dizi prensip belirlemek üzere bir yol haritası üzerinde uzlaşmamız gerekiyor. Ortaklarımız BCG ve WorldSkills Russia tarafından desteklenen yeni “Görev: Beceri” girişimimiz tarafından hayata geçirilen bir ortak çalışma sayesinde hâlihazırda bir dizi prensip belirlemiştik. Şimdi sıra bu insan merkezli çözümleri hayata geçirmenin yollarını araştırmak üzere endüstrileşmiş dünyanın üst düzey uzmanları ve liderleri arasında bir uzlaşı sağlamaya geldi.”

Hem devletin hem de sektörün üst düzey yetkililerinin katılımıyla gerçekleşen panelde beş adet insan merkezli prensip sunuldu. Bunlar şöyle sıralandı:

Katılımcılar söz konusu olası çözümler üzerine derinlemesine düşünmenin yanı sıra çalışmanın diğer bulgularını tartışma fırsatı da buldular. BCG’nin Kıdemli Ortağı ve İdari Yöneticisi olmanın yanı sıra başkanlık görevini de yürüten Vladislav Boutenko,“Birey odaklı bir beceri yaklaşımı benimsetmek üzere oluşturduğumuz “Görev: Beceri” girişimimiz doğru yolda attığımız büyük bir adımdır. Bu proje için yürüttüğümüz araştırmalar sırasında hâlihazırda bir milyondan fazla insanın yeterlilik ve becerilerine uygun alanlarda faaliyet göstermediğini belirledik; bu insanların vasıfları yapmakta oldukları iş için fazla geliyor veya yetersiz kalıyor. Bu nedenle ‘yetenek boşluğunu’ doldurmak için vakit kaybetmeden harekete geçmemiz gerekiyor. Eğitim sisteminin ve iş gücü piyasasının girişimimizin öncülüğünde geliştirilen yeni insan merkezli konsepti benimsemesi halinde bu sorunun orta vadede çözüleceğine inancım tamdır.” dedi.

WorldSkills International Başkanı Simon Bartley ise, Kazan’da 22-27 Ağustos 2019 tarihinde düzenlenecek olan 45’inci WorldSkills Yarışması ile birlikte düzenlenecek olan ve insan merkezli beş prensibin hayata geçirilmesi için gerekli planın uygulamaya konacağı nihai forum WorldSkills Konferansı’nı sabırsızlıkla beklediğini kaydetti. Bartley,“Kazan’daki WorldSkills konferansı küresel beceri boşluğunu doldurmak ve yetenek açığını kapatmak için verdiğimiz mücadelenin seyrini değiştirmeyi vaat ediyor. Devletin ve sektörün en büyük isimlerini Kazan’da ağırlamaktan onur duyacağız. Bu etkileyici isimlerin mücadelemize destek vereceğinden hiç şüphemiz yok” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir

42 Binden Fazla Ağacın Kesilmesini Önledi

42 binden fazla ağacın kesilmesini önlediler


Harbiye’De Kenan Doğulu Fırtınası

Kenan Doğulu, 2019 yazına damgasını vuran ikinci Harbiye konserini BKM’nin düzenlediği "Denizbank Açıkhava Konserleri" kapsamında verdi.


Instagram Kullanımında Dünya Altıncısıyız

BASIN BİLDİRİSİ


Atatürk’Ün Duvar Resmi İçin 20 Bin Kişi Oy Kullandı

Kadıköy Belediyesi tarafından bu yıl 8’incisi düzenlenecek Muralist Kadıköy Festivali öncesinde bu yıl iki çalışma halk oylamasına sunuldu. Milli Mücadele’nin 100. yıl dönümü anısına Kadıköy Belediyesi binası duvarına resmedilecek Atatürk temalı duvar resmi için yapılan oylamada, Mustafa Kemal Atatürk’ün Dolmabahçe Sarayında karşılanışının yer aldığı resim birinci oldu.


Beyin Sağlığınız İçin Sevdiklerinizle Vakit Geçirin

Beyin sağlığınız için sevdiklerinizle vakit geçirin


Etiketler: için, insan, merkezli, WorldSkills, beceri

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.