23 Temmuz 2018 Pazartesi 09:32

MODA

Sabancı Üniversitesi'nden Tüm Öğrencilere Açık "Özgür Proje"

Sabancı Üniversitesi’nden bütün üniversitelerin öğrencilerine kendilerini ifade etme fırsatı: “ÖZGÜR PROJE”

Sabancı Üniversitesi'nden Tüm Öğrencilere Açık
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimleri Fakültesi’nde (SSBF) 2011 yılında bir öğrenci projesi girişimi başlatıldı. Yedi yıldır devam eden “Özgür Proje”nin işleyişi Sabancı Üniversitesi’nin disiplinlerarası yapısı ve öğrencilerinin kendi zihinsel meraklarını geliştirmeye, sorgulayıp araştırmaya özendiren, onların özgür zihniyetli bireyler olmasını hedefleyen öğretim sistemi ile birebir örtüşüyor.

Sabancı Üniversitesi’ne özgün bu proje fırsatı başka üniversitelerin öğrencilerine de açık. Tek koşul, ekip içinde en az bir Sabancı Üniversitesi öğrencisinin yer alması. Öğrenciler projeye bireysel ya da takım halinde başvurabiliyor.

Koordinatörlüğü SSBF Öğretim Üyesi ve eski Dekanı Mehmet Baç tarafından yürütülen Özgür Proje kapsamında 2011 yılından bu yana toplam 214 öğrenci tarafından 87 proje gerçekleştirildi.

Özgür Projenin hedefleri arasında üniversite öğrencisinin sınıftan hayata çıkması, ona eleştirel bir gözle dokunması içinkendi sorularına cevap aramasını özendirmek, farklı yaklaşımları araştırıp uygulayabilmesine yardımcı olmak, aktif bir öğrenme modeline yaklaşmak olarak sayılabilir. Başvurular akademisyen, öğrenci ve sponsorlardan oluşan jüri tarafından değerlendirilerek desteklenecek projeler seçiliyor.

Başarılı projeleri yürüten öğrenciler sosyal proje yazımı ve yönetimini öğrenmeye teşvik ediliyor ve TÜBİTAK, Açık Toplum Vakfı ya da AB proje çağrılarına katılmaları için özendiriliyor.

Özgür Proje Girişiminin temel sloganı: SİZİN Sorunuz nedir?

Öğrenciler proje konusunu belirlemekte tamamen özgür: kampüs içi sorunlara, bölgesel, ulusal hatta küresel kapsamlı konulara odaklanabilecekleri gibi, örneğin, sosyal amaçlar için fon yaratmak, sosyal farkındalık oluşturmak, bilimsel/eleştirel araştırma yapmak, ağ grupları kurmak ve harekete geçirmek, yoksulluk ve toplumsal gelişim düzeyini iyileştirici çalışmalar yapmak gibi değişik emek, takım ve beyin gücü gerektirecek her türlü girişimi proje konusu olarak düşünebilirler. Sanatsal projeler, ya da sosyal girişimcilik konuları, ekonomik veya hukuksal içerikli projeler de dahil. Yani, teknik mühendislik ve salt girişimcilik konuları dışında her şeyproje konusu olarak seçilebilir.

Özgür Proje Girişiminin finansmanında başlangıçta Sabancı Üniversitesi bağışçılarından Ateş Aile Fonu desteğinden yararlanıldı. Daha sonra ise, Emir Gönel Fonu, Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi (İPM), Leyla Rosenberger ve de Sabancı Üniversitesi mezunlarının da katkıları eklendi.

Gerçekleştirilen Özgür Projelerden bazı örnek başlıklar:

Birlikte yarışma, yelken sporu, ve ulusların karşılıklı algıları.

PISAsonuçları ışığında Türkiye’de öğretmen yetiştirme programlarının eksiklikleri

Dilencilerin topluma entegre edilmesi önündeki engeller

Kadın Liderlik Özellikleri, üst düzey ve alt düzey çalışanlarda kadın yöneticiye olan algılar.

Kaçak Çocuklar: Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç hikayeleri

İstanbul’un Yeni Yerleşim Bölgelerinde Öğrencilerin Kent Kültürü

Liderlik Değişimlerinin Toplum Zihniyeti Üzerinde Etkilerinin Rusya ve Türkiye Üzerinden İncelemesi

Medyada kadın figürünün sosyolojik etkileri

Almanya’da Türk sineması algısı

Mülteciler ve sorunları: Akdeniz’de Afrikalı kaçak göçmenler ve kampların durumu

Sürdürülebilir Giyim ve Moda

(U)Mutlu Tarım.

Engelli Çocuklar ve aile eğitimi

Coğrafi koşulların şiddet eğilimi üzerinde etkisi

Göçlerin ekonomiye etkisi

Toplu taşıma kullanımı ve prestij algısı

Et tüketimi ve hayvan hakları

Sporda şiddet: Türkiye, Yunanistan ve Sırbistan örnekleri

İlginizi Çekebilir

Müzede Selfie Çekene “İstanbul’Un Yüzleri” Kitabı Hediye

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 16 Ocak’ta tüm dünya ile eş zamanlı gerçekleştirilecek “Müzede Selfie Günü” etkinliğine destek veren Istanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kültür AŞ, Yerebatan Sarnıcı, Miniatürk, Panorama 1453 Tarih Müzesi ve Şerefiye Sarnıcı’nı ziyaret ederek selfi çeken ve sosyal medya hesabından paylaşan 20 ziyaretçiye “İstanbul’un Yüzleri” serisinden değerli kitaplar hediye edecek.


Çocuklar Sömestr Tatilinin Tadını Columbıa İle Çıkarıyor!

Her koşulda sıcak tutmak için tasarlanan Columbia ürünleri ileçocuklar oyun ve eğlence dolu bir tatil geçirirken, aileler de açıkhavada olmanın keyfini çıkarıyor.


Kate Spade New York İlkbahar 2019 Kampanyasında İkonik Marka Mirasını Onurlandırıyor

Kate Spade New York İlkbahar 2019 koleksiyonunu kutlamak için, kreatif direktör Nicola Glass, ünlü aktrisler Julia Garner (Ozark), Sadie Sink (Stranger Things) ve Kiki Layne (If Beale Street Could Talk) ile bir araya geldi. Bu üç yeni yüz, Glass’ın markasının pozitif kadın vaadini gerçekleştiriyor: güçlü bir özgüven, kolay ve neşeli bir hassasiyet.


“İzmir’İ Teknik Tekstil Merkezi Yapmak İstiyoruz”

TEKSMER Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Ünlütürk;


Burger King®’İn Gurme Lezzetleri Yeni Yılda Da Tutkunlarını Bekliyor

Burger King®, sevenlerini gurme lezzetlerle buluşturmaya devam ediyor. Birbirinden lezzetli ve doyurucu et ve tavuk seçenekleriyle Burger King® gurme serisi, yeni yılda da lezzet tutkunlarıyla buluşuyor.


Etiketler: Sabancı, Üniversitesi, Özgür, proje, sosyal

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.