27 Şubat 2020 Perşembe 11:11

GÜNDEM

Şehir Hatlarında İşaret Diliyle İletişim

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Hatları AŞ, iskelelerinde çalışan personele işaret dili eğitimi vermeye başladı. Eğitim, İşitme Engelliler Federasyonu işbirliğiyle gerçekleştiriliyor. Eğitimi tamamlayan personel, bugünden itibaren işitme engelli yolculara işaret diliyle yardımcı olmaya başlayacak.

Şehir Hatlarında İşaret Diliyle İletişim
Şehir Hatlarında İşaret Diliyle İletişim
Şehir Hatlarında İşaret Diliyle İletişim
Şehir Hatlarında İşaret Diliyle İletişim
Şehir Hatlarında İşaret Diliyle İletişim
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Eğitimler genel Müdürlük binasında, işaret dili eğitmeni Neveda Öner tarafından veriliyor. Mart ayında da devam edecek eğitimlerde, toplam 64 iskele amiri, gişe-hareket görevlisi ve çımacı işaret dilini öğrenecek.

16 SAATLİK EĞİTİM, 2 YILDA BİR YENİLENECEK

Toplam 16 saat süren işaret dili eğitiminden geçenler, belirlenen tarihlerde sınava girecek ve başarılı olmaları halinde İşitme Engelliler Federasyonu ve Şehir Hatları AŞ imzalı sertifikalarını alabilecekler. İşaret dili uygulama ağırlıklı bir dil olduğu için iki yılda bir yenileme eğitimi yapılacak.

ŞEHİR HATLARI AŞ’DE İLK KEZ

Şehir Hatları AŞ’de ilk kez işaret dili eğitimi verildiğini belirten İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Hatları AŞ. Genel Müdürü Sinem Dedetaş, konuyla ilgili şu açıklamada bulundu:

“İŞİTME ENGELLİLERİN ANLAYABİLECEĞİ DİLİ KONUŞACAĞIZ”

Mehmet Yılmaz (Eminönü İskele Amiri, 15 yıllık personel): “İşaret dilini hiç bilmiyordum. Öğrendiklerimle birilerine yardımcı olabilmek güzel bir duygu.”

Mehmet Civelek (Eminönü İskelesi gişe ve hareket görevlisi, 15 yıllık personel): “Eminönü yolcusu çok olur. Yolcular arasında da engelliler oluyor tabii. Vapurun kaçta geleceği ve kalkacağı, nereye gideceği, yolcunun ne kadar bekleyeceği gibi temel sorulara burada öğrendiklerimizle, işaret dilinde karşılık verebileceğiz. Yolcularımız bize kaybettikleri, unuttukları eşyalarını da sorabiliyor. Bu sorularını da cevaplayabileceğiz.”

Dursun Ali Kurban (Rumeli ve Anadolu Kavakları İskeleleri gişe-hareket görevlisi, 13 yıllık personel): “Bu eğitimlerin kesinlikle faydası olacak. Hem işimizi yaparken hem de sosyal hayatımızda gerektiğinde işaret dilini kullanacağız.”

İlginizi Çekebilir

Ulaşımda Koronavirüs Önlemleri Aralıksız Denetleniyor

ULAŞIMDA KORONAVİRÜS ÖNLEMLERİ ARALIKSIZ DENETLENİYOR


65 Yaş Üstü Kişilere Evde Sosyalleşme İmkânı Sağlanmalı

65 yaş üstü kişilere evde sosyalleşme imkânı sağlanmalı


Hüdayi Vakfı’Ndan Vefa Hareketine Destek

HÜDAYİ VAKFI’NDAN VEFA HAREKETİNE DESTEK


Perakendede Başarının Rotası Tepe Home

Perakendede Başarının Rotası Tepe Home


Bülten Evde Kalanlara Moral Konseri !

Son aylarda tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgınına yönelik sağlık tedbirleri kapsamında kamu otoritelerince yapılan uyarılarla birlikte halk zorunlu olmadıkça evlerinden çıkmama kuralına uyuyor. Türkiye’nin en kalabalık metropollerinden İstanbul’da sokaklar büyük oranda boş, trafik ise sakinliğiyle tarihi günlerini yaşıyor. Böyle bir zamanda ise komşuluk ve sosyalleşme özellikle büyük ölçekli sitelerde balkonlardan yaşatılmaya devam ediyor.


Etiketler: işaret, dili, görevlisi, dilini, Şehir

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.