2 Mayıs 2019 Perşembe 11:04

GÜNDEM

Sherpa, Şimdi De Kendi Yönetim Deneyimini Yeniden Tasarlıyor!

Sherpa, Şimdi De Kendi Yönetim Deneyimini Yeniden Tasarlıyor!
Sherpa, Şimdi De Kendi Yönetim Deneyimini Yeniden Tasarlıyor!
Sherpa, Şimdi De Kendi Yönetim Deneyimini Yeniden Tasarlıyor!
Sherpa, Şimdi De Kendi Yönetim Deneyimini Yeniden Tasarlıyor!
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Bugün, 6. kuruluş yılını kutlayacak olan SHERPA, “Tasarım, kullanıcının etkileşime geçtiği sistem arayüzlerini tasarlamak değil, probleme çözüm tasarlamaktır.” mottosuyla giriş yaptığı Türkiye UX Pazarı’nda beyaz eşya ve küçük ev aletlerindeki gömülü sistemlerden mobil uygulamalar ve web sitelerine kadar geniş bir yelpazede deneyim tasarlıyor. SHERPA, ilk defa denenen hizmet aboneliği temelli inovatif iş modellerinden (DaaS: Design as a Service), şeffaflığı radikal seviyelere çeken insan kaynakları yönetim uygulamalarına (SHERPA Handbook) kadar çok farklı alanlarda gerçekleştirdiği ilham verici deneyim tasarımı projelerine, bu kez kendi organizasyon yönetim sistemi için yaptığı tasarımla devam ediyor.

Yeni dönem girişimlerin, onlara hayat veren kurucuların ve ekiplerin iş hayatına bakış açıları, yönetim şekilleri ve kurum kültürleri gelenekselcilerinkine göre oldukça farklı. SHERPA’nın ve SHERPA’yı da çatısı altında barındıran DAM Startup Studio’nun kurucusu Yakup Bayrak bu farkı; “Biz yeni bir dünyanın şekillendirdiği girişimlerin başarılı olduğu, makro değişimlere imkan sağladığı ve daha önceden hiçbir ekonomik faaliyetin mümkün kılmadığı finansal değerlemelere sahip olduğu bir sistemin parçalarıyız. Bu sistemin mimarları, daha önceki ekonomik sistemlerin mimarlarına benzemiyorlar. Bu sistemin mimarları, kartları açık oynanan bir oyundan zevk alıyorlar. Ve yine bu sistemin mimarları, çok kısa sürede al aşağıya edilebileceklerini hepimizden daha iyi biliyorlar. Her ne kadar temel mantığını kendilerinin yazmış olduğu bir sistemin nimetlerinden faydalansalar da aynı zamanda ortaya çıkan bu yeni “şey”in, onlardan bile daha akıllı olduğunun bilincinde hareket ediyorlar.” şeklinde özetliyor.

2017 yılından başlayarak İngiltere, Romanya, İspanya, Güney Afrika ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki firmaları da hizmet verdiği müşteri listesine ekledikten sonra 100’ün üzerindeki ülkede kullanılan dijital ürün ve servisin deneyimini üstlenen SHERPA, 2019 Ocak ayında İngiltere’de faaliyete geçen yeni şirketi ve açılan yeni ofisiyle uluslararası deneyim tasarım ofisi olma yönündeki son bürokratik engeli de aştı. SHERPA’nın finansal ve entelektüel sermayesi ile etki alanını artırmak ve dünyanın en etkili 10 deneyim tasarım stüdyosu arasında sayılma hedefinin gerçekleştirilebilmesi adına yönetim sistemini bu hedefe bağlı olarak yeniden tasarladı ve SHERPA Cockpit’i yarattı.

Katılımcı yönetimin karar verme süreçlerinde etkin rol oynaması amacıyla şeffaf, planlı ve sistematik yetki delegasyonunu mümkün kılacak Cockpit kurgusunda, SHERPA organizasyonun yönetimindeki ana üç erk olan Strateji ve Yönetişim, Hizmet Yaratımı ve Sunumu ile Operasyonel Faaliyetlerin Yönetimi’nin sorumluluklarını SHERPA takımının en deneyimli oyuncuları Alper Gökalp, Burcu Gün ve Selen Şentürk üstlenecekler.

Head of Services & Delivery unvanıyla Burcu Gün, SHERPA hizmetlerin tasarlanması, hizmet kalite standartlarının tanımlanması ve takibi, satış ve pazarlama faaliyetlerinin stratejik iş hedeflerine bağlı kalınarak planlanması ve yürütülmesi ile hizmet alan tarafın SHERPA’nın kendisine sunduğu hizmetlerden maksimum verimde faydalanması adına gerekli sürecin tasarlanması, takibi ve optimize edilmesinden sorumlu olacak.

Gerekli insan kaynağının tayini, seçimi, ekibe dahil edilmesi ve maksimum verimlilikte üretime katkı sağlaması başta olmak üzere; Services & Delivery ile Strategy & MIS birimlerinin katılımıyla, SHERPA’nın iş hedeflerine hizmet edecek operasyonel faaliyetlerin en etkin şekilde yürütülmesi görevini ise SHERPA ekibinin kuruluşundan bugüne içerisinde yer alan Selen Şentürk, Studio Manager unvanıyla üstlenecek.

SHERPA Cockpit’inin, kokpit içerisinde bulunmayan tek üyesi olan SHERPA Kurucusu ve DAM Startup Studio Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Bayrak, yeniden yapılanmayla ilgili hedeflerini şöyle açıkladı: “Benim görevim, SHERPA’nın hedefine, doğru rotayla, doğru irtifada, doğru hızda gitmesi konusunda yönlendirmeler yapmaktan ibaret olacak. SHERPA Cockpit’inin ve bu yeni organizasyonel yönetim sisteminin SHERPA’yı, hedeflerine ulaştıracağından ve bizim gibi yeni dönem işletmelerine ilham verecek bir başarı hikayesi yazacağından eminim.”

Alper Gökalp, Head of Strategy & MIS

Alman Lisesi ardından Berlin Teknik Üniversitesi’ndeki eğitimi sırasında Aeria Games Berlin ofisinde dijital dünyaya adımını attı. 2013 yılında Türkiye’ye döndükten sonra bir süre de İstanbul’da ürün müdürü rolü ile sürdürdüğü oyun sektöründeki kariyeri boyunca veri analizi ve kullanıcı deneyimi pratikleri ile beslenen bir ürün yönetim anlayışını benimsedi. 2015 yılından beri SHERPA’da; veri ve içgörü temelli yaklaşım ile e-ticaret, fintech ve IoT gibi farklı sektörlerde yenilikçi ürünler tasarlamak için çalışıyor. İşten arta kalan zamanlarında müzikle ilgilenmeyi ve seyahat etmeyi seviyor, arabirim ve etkileşim tasarımı konularında değerli bir ilham kaynağı olarak gördüğü video oyunlarını halen yakından takip ediyor.

Burcu Gün, Head of Services & Delivery

Anadolu lisesinin ardından İstanbul Üniversitesi’nde İngilizce İşletme okudu. Bir an önce çalışma hayatına atılma isteği ile okul hayatı boyunca müşteri hizmetleri danışmanlığı, çağrı merkezi satış temsilciliği ve insan kaynakları asistanlığı gibi çeşitli pozisyonlarda çalıştıktan sonra mezun olur olmaz dijital pazarlama üzerine eğilmeye karar verdi. Hem müşteri hem de ajans tarafında yürüttüğü içerik yönetimi, pazarlama ve proje yönetimi odaklı rollerin ardından SHERPA ekibine 2016 yılında dahil oldu. Bu sırada Marmara Üniversitesi Üretim Yönetimi ve Pazarlama bölümünde başladığı yüksek lisansını “Ürün Geliştirme Kararlarında Kullanıcı Deneyiminin Önemi” başlıklı teziyle tamamladı. Ardından kullanıcı deneyimiyle de ilişkisi sebebiyle İstanbul Üniversitesi’nde Sosyoloji okumaya başladı. Sürekli gelişimi hayatının bir parçası haline getiren Burcu Gün, profesyonel kariyer koçu olmasının yanı sıra yoga eğitmeni adayı, amatör koşucu ve dansçı. Kurulduğu 2013 yılından itibaren yakından tanıdığı ve birlikte projeler yürüttüğü SHERPA ekibinin bir parçası olmaktan ise mutluluk duyuyor.

Selen Şentürk, SHERPA Studio Manager

İlk öğrenimini Almanya’da, lise öğrenimini ise Ankara'da tamamlayan Selen Şentürk; yüksek öğrenimine İstanbul Üniversitesi Psikoloji ve Antropoloji bölümlerinde devam etti. Üniversite ile birlikte çalışma hayatına da adım attı ve 8 sene boyunca Türkiye'nin önde gelen reklamcılık ve prodüksiyon ajanslarında çalıştı. Bu süreçte dünyada başlayan dijital dönüşümün farkına vararak, kariyerinde bu yönde ilerleme kararı aldı. Yıllar boyunca öğrenme tutkusunu hiç kaybetmedi, daha da pekiştirdi. Halen İstanbul Üniversitesi İşletme bölümü 2. sınıf öğrencisi. Şimdiden bir sonraki adımı planlıyor ve bilgi birikimini sürekli arttırmayı ömrünün sonuna kadar sürdürmek istiyor. Müzikle ilişkisini de bu tutkuyla şekillendirerek küçük yaştan beri piyano ve keman çalıyor. İş ve sosyal ilişkilerinde mükemmeliyetçi yönüyle öne çıkıyor ve bunun yenilikçi bir bakış açısına sahip olabilmenin önkoşulu olduğunu düşünüyor. 2010 yılından bu yana dijital ürünler, hizmetler ve deneyimler üzerine çalışan Selen Şentürk, kurulduğu günden beri SHERPA takımında ve bundan büyük heyecan duyuyor.

İlginizi Çekebilir

Çarpıcı Şıklığın Anahtarı Michael Kors

Zarif ve estetik dokunuşlarla zenginleşen Michael Kors saat koleksiyonundaki benzersiz modeller, çarpıcı şıklığın tamamlayıcısı oluyor.


Ptt Aş 179. Yılını Kutluyor

Türkiye’nin en köklü kuruluşlarından biri olan PTT AŞ, bu yıl 179. yaşını kutluyor. İki asra yaklaşan tecrübesi ile vatandaşlara hizmet veren PTT AŞ, bir dünya markası olma vizyonu doğrultusunda çalışmalarına devam ediyor.


Başkan İmamoğlu "Tarihi Binalarımıza Gibi Sahip Çıkacağız"

Başkan İmamoğlu: "Tarihi binalarımıza gibi sahip çıkacağız"


Kadın Girişimciler “İş Dünyasında Kadın İletişim Ağı” Projesi Birlikte Daha Güçlü

Kadın girişimcilerin katma değerli üretim ve ihracat artışının öncüsü olmaları görüşüyle yola çıkan proje katılımcı sivil toplum kuruluşlarının ve kadınların hizmet ve danışmanlık almaları, Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı’nın küresel hedefine katkıda bulunmayı, politika ve karar alma süreçlerine daha aktif, demokratik katılım yoluyla sivil toplumun gelişimini hedefliyor.


İzmir Ofisini Açan Doruk Büyüme Atağını Sürdürüyor

Ekim 2019


Etiketler: SHERPA, yönetim, yeni, Üniversitesi, hizmet

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.