16 Şubat 2019 Cumartesi 11:28

GÜNDEM

Siber Güvenliğin Yerli Ve Milli Mimarı “Biznet Bilişim”

Orta vadede temel hedef olarak, siber güvenlik alanının önemli bir küresel oyuncusu olmayı koyan Biznet Bilişim, 2019 yılına, Deloitte Teknoloji Fast 50 listesine 4. kez girme başarısı göstererek başladı. Firma ayrıca, en son “Bilişim 500” listesinde, 31 sıra yükselerek, 125. sıraya ulaştı ve yine geçen sene, Hollanda’da Penetra isimli şirketi kurarak kısa sürede somut gelişmeler kaydetti.

  Siber Güvenliğin Yerli Ve Milli Mimarı  “Biznet Bilişim”
  Siber Güvenliğin Yerli Ve Milli Mimarı  “Biznet Bilişim”
  Siber Güvenliğin Yerli Ve Milli Mimarı  “Biznet Bilişim”
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Biznet Bilişim’in, 2000 yılında, kurumların bilgi güvenliği ihtiyaçlarına çözüm üretmek amacıyla kurulduğunu vurgulayan Genel Müdür Serdar Yokuş; bu süre içinde, IT, OT ve IoT bütünsel siber güvenlik yaklaşımıyla, entegrasyon, danışmanlık ve denetim hizmetleri sunan, 100’e yakın yetkin siber güvenlik uzmanını istihdam eden, 300’den fazla müşterisi olan ve 25’ten fazla üretici ile iş ortaklığı yapan lider siber güvenlik entegratörüne dönüştüklerini ifade etti.

Biznet: Yerli ve milli lider siber güvenlik entegratörü

Konuşmasının devamında, 18 yıllık bu başarı öyküsünün kilometre taşlarına değinen Yokuş, özetle şunları söyledi: “Bu 18 yıl içerisinde, yazılım geliştirme konusunda ciddi yatırımlar yaparak, finans sektörünün kullanmaya başladığı bilgi güvenliği yönetim yazılım ürünü ISMart ve yerel pazarda lider e-imza kütüphanesi Signart ürünlerini geliştirdik. Geçen yıl yeni nesil zafiyet yönetimi çözümü olan Bizzy’yi yerel pazara sunduk ve kısa sürede pek çok referans müşteri elde ettik. Son dört yılda net satış gelirlerini en hızlı artıran 50 teknoloji şirketini belirlemeyi amaçlayan Deloitte Teknoloji Fast 50 listesine tam 4 kez girmek gibi önemli başarıya imza atarak, sektörde lider siber güvenlik entegratörü konumuna geldik. 2009 yılında İstanbul ofisimizi açtık. Başka ifadeyle Türk ekonomisinin kalbindeki 10. yılımız bu. 2011 bizim için başka önemli yıllardan birisi oldu. Sayın Faruk Eczacıbaşı, şirketimizin yüzde 51’ini satın alarak Biznet’e ortak oldu. Başka bir ifadeyle, siber güvenlik alanının ve Biznet’in geleceğine güvenerek yatırım yaptı. Geçen yıl ise geri kalan hisseleri de satın alarak, şirketimizin yüzde 100’üne sahip oldu.”

Dönüşüm yılı 2018

Konuşmasında kendileri için dönüşüm yılı olan 2018’i de değerlendiren Serdar Yokuş, “Geçen sene, global ve yerel konjonktürdeki tüm dalgalanmalara rağmen, hem önemli bir dönüşüm geçirdik hem de önemli hamleler gerçekleştirdik. Geçen sene, en son “Bilişim 500” listesinde, 31 sıra yükselerek, 125. sıraya ulaşmamız, yerel pazardaki başarımızın da bir göstergesi. 18. kuruluş yılımızı kutladığımız 2018, aynı zamanda Avrupa pazarına adım attığımız; uluslararası büyüme stratejimiz için de önemli bir yıl oldu.” dedi.

Türkiye’nin ilk ulusal Endüstriyel Kontrol Sistemleri (EKS) Siber Güvenlik Konferansı ve Türkiye’nin ilk EKS Siber Güvenlik Kampı

Konuşmasının devamında, sosyal sorumluluk yaklaşımlarından ve 2018 yılında hayata geçirdikleri projelerden de bahseden Yokuş, “Güçlü bir sektörel sahiplenme ve sosyal sorumluluk bilincine sahip bir kurumuz. Siber güvenliğin, farklı sektörleri de etkileyen ve tüm endüstri için hayati öneme sahip “Endüstriyel Kontrol Sistemleri” alanını sahiplenmemiz; tam da bu kurumsal algımızla ilgili. Birçok kritik altyapının omurgasını oluşturan Endüstriyel Kontrol Sistemleri’nin daha güvenli işletilmesi için, farklı uzmanlık alanlarının birbirine yakınlaşması, aynı dili konuşması gerekiyor. Geçen sene, işte bu farklı dünyalar arasında köprü kurmak ve sürdürülebilir bir ekosistem oluşması amacıyla, yerli ve yabancı birçok uzmanın katıldığı, Türkiye’nin ilk ulusal Endüstriyel Kontrol Sistemleri (EKS) Siber Güvenlik Konferansı’nı başarıyla gerçekleştirdik. Gartner’ın yakın zamanda yayınlanan bir raporunda, “3 yıl içerisinde, güvenli olmayan endüstriyel kontrol sistemleri ve OT altyapıları nedeniyle, çevre ve/veya insanların zarar görmesi” öngörüsü var. Bu veri konuyu çok daha hayati hale getiriyor. Ayrıca sektörümüzün geleceği, insan kaynağı ve yetkinlikte ama dramatik bir şekilde, bu yetkinlikteki eksiklik temel sorunlarımızdan birisi… Bu sadece ülkemizin sorunu değil ayrıca. Tüm dünyada siber güvenlik alanındaki istihdam açığının 2021’de 3,5 milyona ulaşması bekleniyor. Biznet olarak, en güçlü rekabet avantajımızın olduğu alan bu olsa da; biz nitelikli insan kaynağı konusuna sektörel bir sorumluluk ve sosyal fayda açısından bakıyoruz. Bu bakışla, 2018 yazında Sakarya Üniversitesi işbirliğiyle, Türkiye’nin ilk EKS Siber Güvenlik Kampı’nı düzenledik. Kampımıza katılan birçok arkadaşımız siber güvenlik sektöründe çalışmaya başladı. Biz de kampı başarıyla bitiren bazı arkadaşlarımızı kendi bünyemizde istihdam ettik. Açıkçası her iki projeye de, birer sosyal sorumluluk projesi olarak bakıyoruz ve gelenekselleştirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Temel hedef, siber güvenliğin önemli bir küresel oyuncusu olmak

2019’un Biznet’in yılı olacağını özellikle vurgulayan Yokuş, sözlerini şöyle tamamladı: “Biznet Bilişim olarak, orta vadede en temel hedefimiz, alanımızın önemli bir küresel oyuncusu olmak. Avrupa hamlemiz, bunun somut bir adımı. Siber güvenlik sektörü; en hızlı büyüyen sektörler arasında. Ülkemizin geleceği, yüksek katma değerli ve teknoloji yoğun üretimden ve bizzat teknoloji üretmekten ve global pazarlara açılmaktan geçiyor. Şirket olarak bizim de hedefimiz bu. 2018 yılında büyümeye devam ettik, 2019 yılında da yine pazar ortalamasının üzerinde büyüme kaydedeceğimize eminim.

Gartner raporunda yer alan ilk Türk hizmet firması

2018 yılında ayrıca, Operasyonel Teknoloji güvenliği alanında yürüttüğümüz öncü çalışmaların sonuçlarını aldık ve Gartner tarafından yayınlanan “Market Guide for Operational Technology Security 2018” raporunda, “OT Security Services” kategorisinde küresel hizmet firmaları ile aynı listeye girmeyi başardık. Böylelikle Gartner raporunda yer alan ilk Türk hizmet firması olduk.”

Avrupa başarısı ve Penetra

Biznet Bilişim Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Terzioğlu ise, 2018 Haziran ayında, sızma testleri başta olmak üzere, siber güvenlik danışmanlık hizmetlerini Hollanda pazarına sunmak için yüzde 100 Biznet sermayeli şirket olan Penetra’yı kurduklarını vurgulayarak; “6 ay gibi kısa bir süre içinde, bir Avrupa bankasını ve siber güvenlik alanında çalışan uluslararası bir STK’yı müşteri portföyümüze kattık. Ayrıca, Hollanda’daki şirketlerin, kamu kurumlarının ve araştırma enstitülerinin beraber çalışarak bilgi paylaşımı yaptığı siber güvenlik kümelenmesi olan Hague Security Delta'nın ilk ve tek Türk üyesi olduk.” dedi.

Terzioğlu konuşmasında, “Secure by design - siber güvenlik mimarisi”; siber güvenlik ekosistemine sundukları katkı, siber güvenlik danışmanlığı gibi, Biznet Bilişim’in ruhunu oluşturan kavramlara vurgu yaparak; IT (Bilgi Teknolojileri), OT (Operasyonel Teknolojileri) ve IoT (Nesnelerin İnterneti) tarafında, hem ürün hem de danışmanlık çözümlerini, bütünleşik bir şekilde, uçtan uça sunabilen, en yetkin yetişmiş insan kaynağına sahip, sektör lideri siber güvenlik entegratörü olduklarını söylemekten gurur duyduğunu ifade etti.

“Secure by design”

Biznet olarak, en önemli stratejilerinden birinin, siber güvenliğe, bütünsel bir mimari tasarım olarak bakmak olduğunu belirten Terzioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biznet olarak tüm pazara, potansiyel ve mevcut müşterilerimize “Secure by design” mesajını vermeye çalışıyoruz. Müşterilerimize her zaman verdiğimiz mesaj şu: Siz en baştan güvenliği düşünerek yazılım, hizmet ve süreçlerinizi tasarlayın ki hem maliyetlerinizde gözle görülür bir azalma sağlayın hem de iş süreçleriniz daha güvenli olsun. Ayrıca Biznet olarak, çözüm sağladığımız ürün gamında, kendi geliştirdiğimiz ürünlerin oranını her geçen gün artırmak temel stratejilerimizden birisi. Ancak bu yolla, Türk siber güvenlik ekosistemine sağlıklı ve etkin bir katkı sağlayabiliriz. Biznet olarak kendimizi, siber güvenlik entegratörü olarak tanımlamanın yanı sıra; ülkemizin en yetkin insan kaynağına sahip siber güvenlik danışmanlık firması olarak da tanımlıyoruz. Çünkü sektörümüzde, ürün ve teknolojinin yanı sıra; hatta belki de bunlardan çok daha önemli olan, bu ürün ve teknolojiye dair bütünleşik bir perspektifle danışmanlık hizmetinin verilmesidir. Biznet Bilişim olarak, yapısal büyüklük ve beklentileri farklı kurumların ihtiyaçlarına rahatlıkla uyarlanabilecek “ölçeklenebilir” hizmetleri ise, Siber Güvenlik Operasyon Merkezimiz (SGOM) üzerinden sağlıyoruz. Bu hizmetler aynı zamanda, Haziran ve Kasım 2013 tarihlerinde Resmî Gazete’de yayımlanan kamu kurumları ve kritik altyapıya sahip sektörlerin siber güvenlik yapılanmasına ilişkin “Siber Olaylara Müdahale Ekibi: SOME” yapılarının, sistemleri izleyebilmelerine ve ilgili sorumluluklarına karşılık geliyor. Merkezimizde, şirketlerin siber güvenlik olaylarını analiz ederek, gerekli olan raporlama, müdahale, destek ve hizmetleri 7/24 sunabiliyoruz. Ayrıca, siber saldırıların engellenmesinde önemli bir altyapı sunan SGOM’ni kendi bünyesinde kurmak isteyen şirketlere danışmanlık hizmeti de sağlıyoruz. Buradaki en önemli nokta, SGOM’ni bir yaşam döngüsü olarak ele almak ve bu döngünün, şirketlerin gereksinimlerine ve tehditlerdeki değişimlere uygun olarak sürekli güncellenmesini ve iyileştirilmesini sağlamak.”

Siber güvenlik 2019 ve gelecek trendleri

Geleceğin siber güvenlik trendlerine de değinen Terzioğlu, çok yakından izledikleri küresel trendleri yerel pazara doğru şekilde uyarlamaya çalıştıklarını vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Tüm bu yeni gelişmeleri Türkiye pazarının dinamiklerini de göz önünde bulundurarak yerelleştiriyoruz. Bizim yönetilebilir hizmetler dediğimiz, uluslararası alanda “Managed Services” olarak bilinen olgu, geleceğin trendleri arasında önemli bir yerde duruyor. Security Operations Center bu başlığın altına giriyor. Bizim için de stratejik alanlardan birisi bu. Bir başka önemli konu da, “Olay Müdahalesi – Incident Response”. Bir güvenlik ihlali tespit edildiğinde yapılacak ilk iş, buna nasıl müdahale edileceğini bilmektir. Eğer bir müdahale süreci tanımlı değilse mutlaka tasarlanmalı ve işletilmelidir. İşte tüm bu süreçle ilgili tasarım danışmanlığı, uygulama ve etkinlik analizi hizmetleri vermek önemli trendlerden birisi. Diğer önemli bir alan da IoT (Nesnelerin İnterneti) güvenliği tarafı, çünkü sanal dünya her geçen an genişliyor. KVKK’nın önemi ise her geçen yıl artacak. Elbette EKS siber güvenliği ve ulusal siber güvenlik stratejileri, geleceği kritik bir şekilde belirleyecek trendler. Ama tüm bunların ötesinde geleceğin en önemli trendi bizce; “Secure by design”dır. Yani siber güvenlikte uçtan uça mimari tasarım, danışmanlık ve uygulama stratejisidir.”

Biznet Hakkında:

2000 yılında kurulan Biznet Bilişim, siber güvenlik alanında projelendirme, danışmanlık ve denetim hizmetleri sunan lider siber güvenlik entegratörüdür. BT, OT ve IoT güvenliğinde bütünsel bir yaklaşıma sahip olan şirketin tüm hisseleri Mayıs 2018’de Faruk Eczacıbaşı tarafından satın alındı. Gartner’ın OT güvenliği üzerine yayımladığı raporda yer alan ilk Türk hizmet şirketi olan Biznet Bilişim, ayrıca Ödeme Kartı Sektörü Güvenlik Standartları Konseyi (PCI SSC) tarafından verilen akreditasyonlarla Kartlı Ödeme Endüstrisi Veri Güvenlik Standardı denetimleri yapmaya yetkili ilk Türk firmasıdır. Dört kez Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye listesine girmeye hak kazanan şirket, İstanbul ve Ankara ofislerinde 100’e yakın çalışanıyla 300’den fazla müşteriye hizmet veriyor. Biznet Bilişim, 2018’de Hollanda’da açtığı ofisiyle Avrupa’daki müşterilerine de hizmet vermeye başladı.

Ekrem Acar

T: 0216 470 93 43 - Dâhili 116

İlginizi Çekebilir

Nıke'tan Melike Pekel'e Kampanya

Nike’ın Türkiye Milli Takımı oyuncusu Melike Pekel’in ilham veren kariyerini paylaştığı yeni kampanya videosu yayınlandı. Milli sporcu ve kadın futbolcu olmanın gururunu taşıyan Melike Pekel’in hayalinin peşinden koşması, çaba ve fedakarlık göstermesi sonucunda hayalini değil, dünyayı değiştirmesinin hikayeleştirdi.


Gıda Takviyesi Pazarının Lideri Aksuvital, Türkiye'den 85 Ülkeye 'Sağlık' Dağıtıyor

Gıda takviyesi pazarının lideri Aksuvital hızlı büyüyor


Biznet, Genç Siber Güvenlik Uzman Adaylarını Arıyor

Biznet hakkında


Gizia, Canlı Ve Çarpıcı Tasarımlarıyla Özel Günlerinize Eşlik Ediyor

Türk modasının dünya çapında güçlü markası Gizia, mezuniyet, düğün gibi özel günlerde ve davetlerde stilini ortaya koymak isteyen kadınlara sezonun en hit tasarım parçalarını sunuyor.


Bülten Alternatif Menkul’Ün Yatırım Danışmanlığı Hizmetleri Alternatif Yatırım Çatısı Altında

Alternatif Bank’ın iştiraklerinden Alternatif Menkul, geniş yetkili aracı kurum statüsüne geçerek, portföy ve yurt dışında işlem aracılığı faaliyetlerinde bulunmak üzere Alternatif Yatırım ismini aldı. Alternatif Yatırım, terzi işi yatırım danışmanlığı hizmetleri ve kişiye özel tasarlanmış zengin içerikli ürünler sunmanın yanı sıra başta Katar olmak üzere uluslararası yatırımlarda köprü görevi üstlenmeye devam edecek.


Etiketler: siber, güvenlik, Biznet, önemli, olarak

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.