26 Haziran 2019 Çarşamba 10:19

GÜNDEM

Sıcak Nemli Hava Ve Kirli Havuzlar Kulak Sağlığınızdan Edebilir

Okulların kapanması ve yaz tatilinin başlaması ile birlikte görülme sıklığı artan dış kulak yolu enfeksiyonları, her yaştan bireyi olumsuz etkiliyor. Özellikle sıcak, nemli hava ve temiz olmayan deniz ile havuz suları bu hastalığın oluşmasında başrol oynuyor. Hastalığın en önemli etkenlerinden biri de kulak çubukları olarak gösteriliyor. Kulak çubuğu kullananlar kulak kirini çıkaramadıkları gibi, aynı zamanda dış kulak enfeksiyonuna da yol açabiliyor. Memorial Ankara Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Prof. Dr. Mustafa Cem Özbek, dış kulak yolu enfeksiyonları ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Sıcak Nemli Hava Ve Kirli Havuzlar Kulak Sağlığınızdan Edebilir
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Sık sık terleyip suya giriyorsanız dikkat!

Dış kulak yolu enfeksiyonları kulak kanalı girişi ile kulak zarı arasında kalan bölümde ortaya çıkmaktadır. Bu bölümün üçte birlik kısmı kıkırdaktan, üçte ikilik kısmı ise kemikten oluşmaktadır. Her iki yapıyı, özellikle de kemik bölümün üzerini çok ince bir deri tabakası örtmektedir. Dış kulak yolu enfeksiyonları, yılın her mevsiminde ortaya çıkabilmektedir. Ancak özellikle sıcak, nemli hava ve yaz tatilinde girilen havuz ile denizlerin temiz olmayan suları bu hastalığın oluşmasının başlıca nedenlerini oluşturmaktadır. Terleme, sık suya girme ve havuzdaki temizlik için kullanılan materyaller dış kulağın asidik olan PH’ını alkaliye çevirmektedir. Bu da dış kulak yolunu enfeksiyonlara daha hazır hale getirmektedir.

Kulak pamukları masum değil

İnsanların çoğu, kulak temizleme pamuklarıyla kulaklarını temizlediklerine inanmaktadır. Ancak bu doğru bilinen bir yanlıştır. Bu pamuklarla kulak tam olarak temizlenememektedir. Temizlenmeye çalışılan şey kulak cildinin salgıladığı ve tıpta “serumen” adı verilen ancak kulak kiri olarak bilinen asidik özellikli bir salgıdır. Bir başka deyişle; bu pamuklarla kulak kirini temizlemeye çalışanlar koruyucu görevi olan bu salgıyı hem kulaklarından çıkaramamaktadır, hem de kulaklarını enfeksiyona daha uygun hale getirmektedir.

Enfeksiyonun sebebi kendiniz olabilirsiniz

Dış kulak yolu enfeksiyonunun, bazı kişilerde her tatilde otaya çıktığı, bazılarında ise hiç görülmediği gözlemlenmektedir. Temizleme esnasında çok ince olan kulak cildinde mikroskobik yarıklar oluşmakta ve bu yarıklardan alttaki kıkırdak ve kemiğe doğru bakterilerin geçişi kolaylaşmaktadır. Temiz olmayan havuz ve deniz suları enfeksiyon için önemli bir etken olmakla birlikte, dış kulak yolundaki yarıklar olmadığında alttaki kemik ve kıkırdakla temas edemediğinden çoğunlukla enfeksiyona neden olmamaktadır. Yani aslında dış kulak yolu enfeksiyonlarının en sık nedeni, genellikle kişinin kendisi olabilmektedir.

Tatile gitmeden kulak burun boğaz muayenenizi olun

Bazen de kulak kiri, suyla temas ettiğinde hacim olarak şişip, kulak yolunu tam olarak tıkayabilmektedir. Kulağı tıkanan kişi ise kulağını açmak için içeri pamuk, peçete veya parmağını sokarak kulak yolunu kendisi tahrip ederek, enfeksiyon oluşturabilmektedir. Bu nedenle kulağında kulak kiri biriken kişilerin tatile gitmeden önce kulak muayenelerini olmaları ve kulaklarını temizlettikten sonra tatile çıkmaları gerekmektedir.

Kulağınızda şiddetli ağrı meydana gelir

Dış kulak yolu enfeksiyonlarının en belirgin özelliği şiddetli ağrı yapmasıdır. Kulak kanalı girişine parmakla baskı yapıldığında veya kulak kepçesi arkadan öne doğru itildiğinde hastada çok şiddetli ağrı meydana gelmektedir. Akıntı ise genellikle daha ilerlemiş enfeksiyonlarda ortaya çıkmaktadır. Bazı şiddetli olgularda kulak kanalı tama yakın veya tam olarak kapanabilmektedir. Ağrı çeneye doğru yayılım gösterebilirken, kulak zarı sağlam kalmakta ve ateş genellikle görülmemektedir.

Kulak akıntısı mikroskop altında temizlenmeli

Dış kulak yolu enfeksiyonunun tedavisinde ilk olarak akıntının vakumla ve mümkünse mikroskop görüşü altında temizlenmesi gerekmektedir. Mikroskop ile kulak kanalının temizliğini takiben, kulak kanalı açıksa antibiyotikli ve kortizon içeren damlaların verilmesi sağlanmalıdır. Ayrıca kulak kanalı kapalıysa açmak için 1-2 gün özel tamponlar uygulanabilmelidir.

Kulak zarı bütünlüğünden emin olunmalı

Kulak temizliğinin belirli aralıklarla tekrarlanması iyileşmeyi hızlandırmaktadır. Ağızdan antibiyotik şart değildir ancak hastalığın şiddetli olduğu olgularda iyileşmeyi hızlandırıcı etkisi bulunmaktadır. Ağrı kesici haplar ilk günlerde rahatlama sağlarken, ağrı kesici damlalar ancak kulak zarının sağlam olduğundan emin olunduğunda kullanılmaktadır. Kulak zarı bütünlüğü konusunda endişe var ise, ağrı kesici içeren damlaların kullanılması, iç kulağı etkileyip işitme kaybı yapabileceğinden dolayı risk teşkil etmektedir. Doğru tedavi uygulanması ile birlikte hastanın 2-3 gün içerisinde toparlanması ve ağrısının geçmesi sağlanır. Tedaviye genellikle 7-10 gün devam edilmesi gerekmektedir. Bu süre içinde kulağın mümkün olduğunca kuru tutulmaya çalışılması ve suyla temasının önlenmesi iyileşmeyi hızlandırmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Nihat Odabaşı'nın Objektifinden Gızıa Kadınları

Ünlü moda fotoğrafçısı Nihat Odabaşı, şehir kadınlarına atfedilen GIZIA Sonbahar Kış 2019/20 koleksiyonu için, farklı yaş ve mesleklerde koleksiyona ilham kaynağı olan şehirli kadınların gerçek hikayelerini fotoğraf karelerine taşıdı.


Enerjisa Enerji’De Bayrak Değişimi

Sabancı Holding ve E.ON iştiraki olan Enerjisa Enerji A.Ş.’nin 2018 yılından bu yana CEO’luk görevini üstlenen Ziya Erdem, 31 Ekim 2019 tarihi itibarıyla görevinden ayrılma kararı aldı.


İbb, “11. Kârgir Yapılarda Koruma Ve Onarım Semineri”Ne Ev Sahipliği Yapacak

İBB, “11. KÂRGİR YAPILARDA KORUMA VE ONARIM SEMİNERİ”NE


Kare Takımı İstmarina Avm’De Çocuklarla Buluşacak

Moda, eğlence, sanat ve lezzeti denize nazır bir konumda misafirlerine sunan İstMarina Alışveriş Merkezi, keyifli etkinlikleri miniklerle buluşturmaya devam ediyor. Eğlencenin merkezi olan İstMarina AVM bu kez Kare Takımı’nın neşeli karakterlerini ağırlıyor.


Zorlu Psm’Den Öğrencilere Müjde! Tosla İş Birliğiyle ‘Son Dakika Koltuğum’ Uygulaması Başlıyor

Konserden tiyatroya, müzikalden festivallere, DJ performanslarından opera ve baleye uzanan pek çok etkinlik ile kültür sanat hayatının merkezi haline gelen Zorlu PSM, Tosla ve Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) iş birliğiyle, genç sanatseverlere yönelik yeni bir uygulama başlatıyor. Öğrencilerin sanata katılımını artırmak amacıyla yola çıkan PSM, TOSLA ve TOG iş birliğiyle, etkinliklerindeki “son dakika koltukları”nı, öğrencilere açıyor.


Etiketler: kulak, yolu, Kulak, olarak, kanalı

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.