27 Eylül 2019 Cuma 10:42

GÜNDEM

Şifre Çözme Aracını Güncelleyen Kaspersky İki Fidye Yazılımını Daha Etkisiz Hale Getirdi

RakhniDecryptor aracını güncelleyen Kaspersky, dosyaları Yatron ve FortuneCrypt fidye yazılımlarıyla şifrelenen kullanıcıların verilerini fidye ödemeden kurtarmasını sağladı. Güncellenen araca Nomoreransom.org adlı web sitesinden erişilebiliyor.

Şifre Çözme Aracını Güncelleyen Kaspersky İki Fidye Yazılımını Daha Etkisiz Hale Getirdi
Şifre Çözme Aracını Güncelleyen Kaspersky İki Fidye Yazılımını Daha Etkisiz Hale Getirdi
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Fidye yazılımları tüketiciler ve şirketlere yönelik çok tehlikeli bir tehdit. Siber suçlular, kullanıcıları hedef almak için sürekli yeni zararlı yazılım türleri geliştiriyor. Dosyalarına erişemeyen kurumlar ve kullanıcılar, bilgilerine ulaşabilmek için kendilerinden büyük fidyeler talep eden siber suçluların insafına kalıyor.

Yatron ve FortuneCrypt de bu tür zararlı yazılımların en tipik örnekleri arasında yer alıyor. Yatron, hizmet olarak fidye yazılımı üye programı olarak bilinen yapının bir parçası. Yatron’un geliştiricilerinin, yazılımlarını bir yaymak için ünlü EternalBlue ve DoublePulsar istismar yazılımlarını (başka zararlı yazılımlar yaymak için yasal yazılımlardaki açıkları kullanan programlar) kullanmayı planladığı belirtiliyor. Bu fidye yazılımı, şifrelediği dosyaların uzantılarını “.Yatron” şeklinde değiştiriyor. Kaspersky bu tür dosyaları tanıyıp normal haline getiren bir araç geliştirdi.

Diğer fidye yazılımı FortuneCrypt ise herkese açık bilgileri baz alan bir BlitzMax derleyicisiyle yazılan sıra dışı bir program. BlitzMax aslen, video oyun geliştirmenin ilk aşamalarında olanlar için özel olarak geliştirilen bir programlama platformu. Her iki fidye yazılımı da kurbanların dosyalarını şifrelerken bazı sorunlar yaşıyor. Kaspersky araştırmacıları da bunlardan yararlanarak, oluşan hasarı düzeltmenin yollarını buldu.

Kaspersky Güvenlik Araştırmacısı Orkhan Mamedov, “Çok geniş kitlelere yayılmayan bu zararlı programların, fidye yazılımı tehdit alanına önemli bir katkı yaptığını söylemek abartı olur. Ancak bu durum, siber güvenlik topluluğunun daha düşük başarı oranına sahip fidye yazılımları görmezden geleceği anlamına da gelmiyor. Sektörümüzün fidye yazılımlarla mücadele için gösterdiği ortak çaba yalnızca kurbanların dosyalarını geri almasını değil fidye yazılımların dolandırıcılar için sorunlu ve maliyetli bir hal almasını sağlıyor. Daha fazla fidye yazılımı ailesini etkisiz hale getirdikçe siber suçluların para kazanması da o kadar zorlaşıyor. Sunduğumuz yeni şifre çözme araçları bu amaca hizmet ediyorlar ve ardından yenileri de gelecek.” dedi.

Kaspersky, fidye yazılım kurbanı olan ve dosyalarına veya cihazlarına erişemeyen kullanıcılara şunları tavsiye ediyor:

Yatron ve FutureCrypt için şifre çözücüler Kaspersky RakhniDecryptor aracına eklendi. Bu araç; Hollanda Ulusal Polis Teşkilatı, Europol, McAfee ve Kaspersky tarafından 2016’da başlatılan No More Ransom projesinin web sitesinden indirilebiliyor. Projeye dahil olan siber güvenlik uzmanları ve emniyet güçleri birlikte çalışarak fidye yazılım sorununu ortadan kaldıracak çözümleri paylaşıyor.

Kaspersky Hakkında

Kaspersky, 1997 yılında kurulan dünya çapında bir siber güvenlik şirketidir. Kaspersky’nin derin tehdit istihbaratı ve güvenlik uzmanlığı, dünya genelindeki işletmeleri, önemli altyapıları, devletleri ve tüketicileri korumak için güvenlik çözümlerini ve hizmetlerini sürekli olarak dönüştürüyor. Şirketin kapsamlı güvenlik portföyü, sofistike ve gelişen dijital tehditlerle savaşmak için önde gelen uç nokta korumasını ve bir dizi özel güvenlik çözümünü ve hizmetini içeriyor. 400 milyondan fazla kullanıcı Kaspersky teknolojileri tarafından korunuyor ve 270.000 kurumsal müşterinin kendileri en önemli varlıklarını korumasına yardımcı oluyoruz. Daha fazla bilgi için www.kaspersky.com.tr adresini ziyaret edin.

İlginizi Çekebilir

Yataş’Ta Yılın İlk Kampanyası Başladı

Türkiye’nin uyku ürünlerinde kalite, konfor ve yeni teknoloji denince ilk akla gelen markası Yataş, 02 Ocak – 29 Şubat tarihleri arasında hem indirimli hem hediyeli bir kampanya düzenliyor. Kampanya kapsamında tüm yatak, baza ve başlıklarda yüzde 60’a varan indirim fırsatının yanı sıra her 3.490 TL’lik set alışverişlerinde tüm tekstil ürünlerinde geçerli 400 TL’lik hediye çeki tüm Yataş mağazalarında sizleri bekliyor.


Demet Şener Küpeli "Aşk Kelimelerle Anlatılabilecek Bir Duygu Değil"

“AŞK KELİMELERLE ANLATILABİLECEK BİR DUYGU DEĞİL”


Balparmak Kadınları Ve Gençleri Arıcılık Mesleğine Kazandırıyor

Balparmak Arıcılık Akademisi Kadın Liderlik Platformu Zirvesi’nde tanıtıldı


20. Yaşındaki Fiat Doblo'ya Özel Seri!

Fiat Doblo, başarılarla dolu 20 yılı geride bıraktı. 2000 yılından günümüze sınıfının öncüsü olan ve Türkiye’nin ihracat ağırlıklı hafif ticari araç üretim merkezi olmasında önemli rol oynayan Doblo’nun yıldönümü için özel bir seri hazırlandı. Sınıfına ismini veren Doblo’nun, üretimi 2020 adetle sınırlandırılan “20’nci Yıl Özel Serisi” Şubat ayında internet üzerinden ilk 20 kişiye ön satış uygulamasıyla birlikte pazara sunuluyor.


İhracatın Yıldızları Zirvedeki Yerini Alıyor

Türkiye’ye 2019 yılında 13 milyar 302 milyon dolar döviz kazandıran Ege İhracatçı Birlikleri, bu ihracata büyük katkı sağlayan 56 üyesini ödüllendirecek.


Etiketler: için, fidye, Kaspersky, güvenlik, yazılımı

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.