29 Ağustos 2019 Perşembe 11:25

GÜNDEM

Sigorta Sektörü Hasar Gideriyor

KPMG Türkiye’nin hazırladığı Sektörel Bakış – İlk Yarı serisinin Sigortacılık raporu açıklandı. Rapora göre 2019’a zayıf görünümle başlayan sigortacılık sektörü yılın ilk yarısında ılımlı büyüme kaydetti. Büyük ölçüde fiyat artışlarını yansıtan büyüme oranı, karlılık getirmedi. KPMG Türkiye’den Sinem Cantürk “Ekonomik faaliyetteki daralma poliçe adedi ve prim üretimini sınırlıyor. Ancak sektörün orta-uzun vadedeki görünümü açısından pozitif dinamikler öne çıkıyor” dedi

Sigorta Sektörü Hasar Gideriyor
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

KPMG Türkiye’nin sektörler bazında yılın ilk altı ayını değerlendirdiği Sektörel Bakış serisinin Sigortacılık-İlk Yarı raporu, 2019’un ikinci yarısına başlarken yansıyan tabloyu ortaya koyuyor. Sigortacılık sektörünün küçülmeyle geçen 2018’in ardından yeni yıla zayıf başladığını belirten KPMG Türkiye’den Sinem Cantürk, “Hem ekonomideki daralma hem finansal piyasalardaki çalkantı nedeniyle sektörde maliyetler artıyor, poliçe ve prim üretimi sınırlı kalıyor. Ancak sektörün orta-uzun vadedeki görünümü açısından pozitif dinamikler önde görünüyor. Gerek OECD ülkeleriyle karşılaştırıldığında penetrasyonunun düşük olmasının, gerekse ticaret yolları üzerindeki Türkiye’nin uzun vadedeki güçlü büyüme eğilimi, sigortacılık sektörünün uzun vadedeki potansiyelini ortaya çıkaracak faktör olarak görülüyor” dedi.

Sigortacılık- İlk Yarı raporundan dikkat çeken başlıklar şöyle:

- Dünyada sigortacılık sektörü, iklim değişikliği, teknolojik gelişmeler, sosyal ve ekonomik faktörlerdeki dönüşümler nedeniyle yepyeni tehditlerle karşı karşıya kalan bireyler ve şirketler için bunlara uygun ürün ve hizmetler geliştirmeye çalışıyor.

- Ekonomik açıdan kritik rol üstlenen ve 2018’de çoğu ülkede büyüme kaydeden sigortacılık sektörü, 2019 yılında ise küresel ticaretteki kırılganlıklar ve finansal piyasalardaki dalgalanmanın etkilerini hissediyor.

- Türk sigortacılık sektörü, yılın ilk yarısında hem hayat hem de hayat dışı branşlarda prim üretiminde ılımlı bir büyüme oranı kaydetti. Yılın ilk altı ayında sektörde prim üretimi geçen yılın aynı dönemine göre reel olarak yüzde 3,1 büyüyerek 33,2 milyar TL seviyesine ulaştı.

- Prim üretiminde kaydedilen büyüme oranları büyük ölçüde fiyat artışlarını yansıtıyor. İlk yarıda kasko poliçe adedi yıllık bazda yüzde 6,8 azalırken, trafik sigortası poliçe adedi sadece yüzde 0,2’lik artış gösterdi.

BES’te katılım geriliyor

- Bireysel emeklilik sektöründe ise 2019 ilk yarıda, 2018 yılında olduğu gibi, fon tutarı artmaya devam ederken sözleşme sayısı ve katılımcı sayılarında ılımlı azalışlar gözleniyor. Katılımcı sayısı 2019 ilk yarıda yüzde 1 daha gerileyerek 6 milyon 810 bin 149 kişiye geriledi. Katılımcıların fon tutarı ise yüzde 13 büyüyerek 87 milyar TL’ye ulaştı.

Kar yüzde 8’de kaldı

- 2019 ilk çeyrekte yıllık bazda yüzde 17,4 büyüyerek 184,7 milyar TL aktif büyüklüğüne ulaşan Türk sigortacılık sektörü teknik karın düşük kalması nedeniyle sadece yüzde 8’lik kar artışı kaydetti.

- Gerek kişi başına poliçe adedi, gerekse prim üretimi açısından çok geride kalan sektörde büyümenin önündeki kısa vadeli sorun konjonktürel olarak görülüyor. Ekonomik aktivitedeki daralma bazı branşlarda poliçe adedi ve prim üretimini sınırlıyor. Ayrıca finansal piyasalardaki çalkantı sektörün maliyetlerini artırırken, ekonomideki daralma kredi gibi bazı branşlarda tazminat ödemelerinin artmasına neden oluyor. Kısa vadede sektör açısından pozitif gelişme ise, yüksek faiz ortamından dolayı sektörün finansal gelirlerinin pozitif etkilenmesi bekleniyor.

Gözler kıdem tazminatında

- Kıdem tazminatlarının BES’lere girmesi ve tamamlayıcı emekliliğin önünün açılması ile birlikte BES’lerde ivmenin artması beklentiler arasında. Yine standart ve devlet katkısı fonlarında hisse senedi oranının yüzde 10 oranında zorunlu olması ile yüzde 5 devlet tahvili zorunluluğu fon performanslarına olumlu yansıyacak. Yanı sıra sermaye piyasaları üzerinden Türkiye ekonomisine de fon desteği sağlanmış olacak.

KPMG Hakkında

Denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri sunan ve sektöründeki en büyük dört uluslararası şirketten biri olan KPMG, üye firmalar ağı sistemiyle 156 ülkede, 200 bin çalışanıyla finansal hizmetler, tüketici ürünleri ve endüstriyel sektörlerden, gıda, perakende, enerji, telekomünikasyon, kimya gibi pek çok sektöre danışmanlık hizmeti veriyor. KPMG Türkiye ise İstanbul merkez ofisinin yanı sıra Ankara ve İzmir ofisleriyle, 1982 yılından beri 1.500 çalışanıyla her sektörden 4 binin üzerinde firmaya sektörler özelinde hizmet verirken, rekabette ihtiyaç duydukları endüstriyel trendler hakkında değer yaratan çözümler sunuyor. Detaylı bilgi için www.kpmg.com.tr adresine başvurabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Türkiye’Nin Blockchain Kenti Konya Istanblock2020’De

Türkiye’nin blockchain kenti Konya


Perfetti Van Melle Türkiye Şimdi De Avrupa’Nın En İyi İşverenleri Sertifikasını Aldı

Perfetti Van Melle Türkiye şimdi de Avrupa’nın en iyi işverenleri sertifikasını aldı


Tçmb 62. Genel Kurulu Yapıldı

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tamer Saka, yeni dönemde de görevine devam ediyor.


Hizmet İhracatında Tarihi Rekor

Hizmet İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, 2019 yılında hizmet ihracatının 53.7 milyar dolar gelir getirebilmesinin, tüm üye sektörlerde başlatılan hedefli ve kararlı bir çalışmanın ve Ticaret Bakanlığı’nın destekleyici yaklaşımının sonucu olduğunu belirtti.


Digilogue’Un Katkılarıyla Hazırlanan Sónar+D İlk İsimlerini Açıkladı! İnteraktif Enstalasyonlardan Sanatçı Konuşmalarına 70 Farklı Etkinlikle Dolu Bir Program

%100 Music katkılarıyla düzenlenen Sónar İstanbul 5-7 Mart tarihlerinde gerçekleşecek.


Etiketler: yüzde, KPMG, Türkiye, 2019, finansal

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.