24 Temmuz 2019 Çarşamba 10:50

GÜNDEM

Şirketiniz Büyüyor Mu Yoksa Dağılıyor Mu

Şirketler, odaklanarak büyüme yerine dağınık büyümeyi tercih ederek başarısız oluyor.

Şirketiniz Büyüyor Mu Yoksa Dağılıyor Mu
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Şirketler, büyüyoruz derken dağılmadıklarına emin olmalı…

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu gelişmiş ekonomilere bakıldığında holdinglerin büyüme stratejisinin belli bir alana odaklanarak büyüme yerine çok daha dağınık bir yapı içinde olduğu görülüyor.

Bir şirket yapısının uzun vadede başarılı olması için; ARGE, inovasyon, iyi bir İK yönetimi, katma değer yaratmaya önem verme; odaklanma, istikrar, tüketici davranışlarını iyi takip ederek doğru analizler yapabilme ve sürdürülebilir finansal yönetim gibi pek çok yetkinliğin bir arada bulunması gerekiyor. Büyümenin temelini oluşturan bu kriterler, şirketlerin uzun vadeli büyümelerinin temeli oluşturan atacakları sonraki adımlara dayanak olması anlamında en değerli yetkinliklerdir.

Ülkemizde holding büyüme stratejilerinin uzun vadeli olmak yerine mevcut konjonktürlerin getirdiği fırsatlardan maksimum düzeyde faydalanma üzerine inşa edilmiş durumda olduğunu belirten Dinamo Danışmanlık Kurucu Ortağı, Kamu Özel Ortaklığı (PPP) ve Proje Finansmanı Uzmanı Fatih Kuran, "1992 yılından bu yana proje ve yatırım finansmanı ile ilgili çalışmalar yapan bir kişi olarak Yap İşlet Devret enerji yatırımları, tekstil, perakende zincirleri, AVM, otel, farklı sektörlerde PPP (Kamu Özel Ortaklığı) projeleri ve son dönemde de yenilenebilir enerji yatırımları ile devam eden bir trendi gözlemleme imkânım oldu. Gelişmekte olan ekonomilerde ülkenin gelişim potansiyeline paralel yeni fırsatların görece çok daha fazla olması holdinglerin yatırımlarındaki bu dağınık yapının önemli nedenlerinden biri durumunda" dedi.

Doğru Süreç Yönetimi ve Deneyim Önemli

Girişimcilerin karşılarına çıkan fırsatlardan faydalanmak istemesinin doğal bir durum olduğuna değinen Fatih Kuran, konuyla ilgili şunları söyledi: "Tespitlerim yapılan hataların daha ziyade süreç yönetimi ile ilgili olduğu yönünde. Ürün çeşitlendirmek isteyip kendilerine yeni bir alana girmek durumunda kalan şirketler bu süreci layıkıyla yönetemiyorlar. Bunun sonucu olarak da dağılıyorlar. Çok sevdiğim ‘Çıraklığını yapmadığınız işin ustası olamazsınız’ sözünde çok güzel ifade edildiği gibi mevcut bilgi ve deneyimleri yeni iş alanında yeterli olmayan şirketler özellikle işletme ve gelir yaratma konularında sınıfta kalmaktalar. Sektörlerindeki geçmiş deneyimleri ve başarılarının kendilerine sağlamış olduğu, çoğu zaman içi dolu olmayan, öz güvenle her işin altından tek başıma kalkarım inancı çoğu zaman başarı yerine başarısızlık getirmektedir. Konfor alanlarını teşkil eden ve başarılı oldukları alanın dışında yatırım yapacak olan şirketlerin mutlaka bu yeni alanda hangi ilave deneyim ve yetkinliklerin gerekli olduğunu çok iyi etüd etmesi gerekir. Belli boşlukların, belirsizliklerin ve bunlara bağlı ihtiyaçların olması neredeyse kaçınılmaz bir durumdur. Bu ihtiyaçlar bünyeye yeni uzmanların katılması ve/veya danışmanlık alınmak sureti ile giderilmelidir."

İlginizi Çekebilir

Yaşamak İçin Yaşatmak Zorundayız

Birleşmiş Milletler tarafından 5 Haziran’da kutlanan Dünya Çevre Günü kapsamında TEMA Vakfı, herkesi bugün insanlığın kendi yarattığı iki büyük sorun olan iklim değişikliği ve biyolojik çeşitlilik kaybına karşı doğa için harekete geçmeye çağırdı. 2020 yılında ‘Doğa Zamanı’ sloganı ve biyolojik çeşitlilik temasıyla kutlanan Dünya Çevre Günü’nde TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, doğa tahribatları ve iklim değişikliği sebepleriyle yüz binlerce türün neslinin tehlikede olduğunu belirterek tüm insanlığı kaybolmakta olan yaşamları korumak için sorumluluk almaya davet etti.


Gefco, Romanya'daki Diş Hekimlerine Ve İşletmelere Koruyucu Ekipman Gönderiyor

Bu maskelerden 1 milyonu piyasada satışa sunulacak. Geriye kalan 250.000 maske ve koruyucu gözlükse diş klinikleri ve laboratuvarlarına dağıtılacak. GEFCO, saatlik güncellemeler, yönetmelikler hakkında güncel bilgiler ve hızlandırılmış mali ve gümrük prosedürleri gerektiren bu özel, acil sevkiyatları organize edebilen tek tedarikçi oldu.


Normalleşme Sürecinde Zam Yok, İndirim Var

NORMALLEŞME SÜRECİNDE


Çalışanların Yüzde 90’I İşyerlerinde Hijyen Önlemlerinin Ciddi Oranda Artacağı Görüşünde

Avansas İşyerlerindeki Covid-19 Etkisini Araştırdı


Samsung Ve Google, Galaxy Z Flip Kullanıcılarına Yenilikçi Deneyimler Sunmaya Devam Ediyor!

Samsung ve Google, Galaxy Z Flip'in yenilikçi tasarımına uygun yepyeni kullanıcı deneyimi sunmaya yönelik ortak çalışmalarında yeni bir aşamaya ulaştı. Galaxy Z Flip’in Esnek Kullanım modu için optimize edilmiş YouTube uygulaması, Galaxy Z Flip kullanıcılarının görüntü boyutları ne olursa olsun izledikleri videoları ekranın üst yarısına sığacak şekilde ayarlayarak rahatça izlenmesini sağlıyor. Samsung ve Google'ın Galaxy Z Flip cihazlarda daha iyi bir Android deneyimi sunmasını sağlayan en son yenilikler bununla da sınırlı değil. İşte o yenilikler…


Etiketler: yeni, olması, büyüme, yerine, daha

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.