2 Aralık 2019 Pazartesi 10:31

GÜNDEM

Şirketler Sürdürülebilirliği Büyümenin İtici Gücü Olarak Görüyor Basın Büleni

HSBC Grubu’nun ‘Navigator: Şimdi, Gelecek ve Nasıl’ Raporu’na göre; sürdürülebilirlik dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de giderek daha fazla şirket tarafından büyümenin itici gücü olarak görülüyor. Buna karşın, dünya genelindeki eğilimle paralel olarak Türkiye’de de sürdürülebilirlik performansını ölçümleyen şirketlerin sayısı az.

x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

HSBC Grubu’nun hazırladığı ‘Navigator: Şimdi, Gelecek ve Nasıl’ Raporu, iş dünyası liderlerinin kısa ve orta vadede iş görünümü ve sürdürülebilirlik ilgili görüş ve beklentilerini ortaya koyuyor. Türkiye’nin de dahil olduğu 35 ülkeden 9 bin 100’den fazla şirketin katılımıyla Ağustos ve Eylül 2019’da gerçekleştirilen anket sonucu oluşturulan rapora göre; sürdürülebilirlik dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de giderek daha fazla şirket tarafından büyümenin itici gücü olarak görülüyor. Diğer taraftan, dünya genelinde az sayıda şirketin çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) alanlarında performansın nasıl ölçümleneceğine ilişkin net standartlara sahip olduğu belirtiliyor.

ESG ölçümleme kriterleri eksik

Alanında dünyanın en kapsamlı araştırması olma özelliği taşıyan anketin sonuçlarına göre; dünya genelinde araştırmaya katılan şirketlerin %96’sı çevresel ve etik olarak daha sürdürülebilir hale gelme konusunda baskı hissediyor. Ancak şirketlerin %35’i değişimin finanse edilmesi ve %31’i değişimin hayata geçirilmesi için kaynak sağlanması gibi güçlüklerle karşı karşıya kalıyor. Diğer yandan şirketlerin dörtte birinden fazlası (%27) ESG alanında tutarlı ölçümleme yapılmasına imkan tanıyacak kriterlerin eksik olduğunu ve neye odaklanılmasını gerektiği konusunda emin olamadıklarını belirtiyor. Bununla birlikte rapor sonuçlarına göre; şirketlerin çevresel, sosyal ve yönetişim alanlarında belirledikleri göstergeler ile ölçümledikleri arasında kayda değer bir fark bulunuyor.

Sürdürülebilirlik performansını ölçümleyen şirketlerin sayısı az

Araştırmaya Türkiye’den katılan 200 şirket, sürdürülebilirlik inisiyatiflerini hayata geçirmelerinin arkasındaki en önemli faktörlerin satışlarını artırma hedefi ve itibar kazanımı olduğunu belirtiyor. Global olarak şirketlerin %32’si, Türkiye’de ise şirketlerin %43’ü gelecek beş yılda daha sürdürülebilir hale gelmede hükümetleri en önemli referans noktası olarak alıyor. Ancak buna karşın, dünya genelindeki trendle uyumlu olarak Türkiye’de de az sayıda şirket sürdürülebilirlik performansını ölçümlüyor. Raporda, bu durumun kısmi olarak ülkelerde sektörel bazda standartların net olmamasından ve şirketlerin neyin nasıl ölçümleneceği konusunda güçlük çekmesinden kaynaklandığı ifade ediliyor. Bununla birlikte araştırmaya Türkiye’den katılan şirketlerin yarısı Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin gerçekleştirilmesinde bir rolleri olduğunu düşünüyor.

Sürdürülebilir üretim için yatırım yapılacak

Rapora göre; araştırmaya katılan şirketlerin üçte biri gelecekte sürdürülebilir üretimi geliştirmek için beş yıl içerisinde teknoloji ve altyapıya daha fazla yatırım yapmayı planlıyor. Şirketlerin %31’i çalışan sağlığı, mutluluğu ve güvenliğini iyileştirmeye, %29’u ise atık üretimini azaltma ve enerji verimliliğini artırmaya odaklanacaklarını ifade ediyor.

HSBC Navigator: Şimdi, Gelecek ve Nasıl Raporu Hakkında

HSBC Grubu’nun hazırladığı Navigator raporu, 35 ülkeden 9 bin 131 iş dünyası lideriyle iş görünümü, ticaret faaliyetleri ve büyümeye ilişkin beklentileri ölçmek amacıyla yapılan küresel anket sonucu oluşturulmuştur. Anket, HSBC Grubu adına Kantar tarafından Ağustos ve Eylül 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. HSBC Grubu’nun Navigator raporu şirketlerin yeni fırsatlardan faydalanmalarına ve uluslararası ticaret görünümüne ilişkin bilgi sahibi olarak gelecek için bilinçli kararlar almalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Navigator: Şimdi, Gelecek ve Nasıl raporu anket görüşmeleri Arjantin, Avustralya, Bangladeş, Belçika, Brezilya, Kanada, Mısır, Fransa, Almanya, Yunanistan, Hong Kong, Hindistan, Endonezya, İrlanda, İtalya, Japonya, Çin, Malezya, Meksika, Hollanda, Polonya, Rusya, Suudi Arabistan, Singapur, Güney Afrika, Güney Kore, İspanya, İsveç, İsviçre, Tayland, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, ABD ve Vietnam’da gerçekleştirilmiştir. Ankete katılan şirketlerin yarısından fazlası (%55) yıllık olarak 5 milyon dolar ile 50 milyon dolar arasında satış yapan küçük ve orta ölçekli şirketlerden, %45’i ise daha büyük ölçekli şirketlerden oluşmaktadır.

HSBC Hakkında

Ülkemizde 1990 yılından bu yana faaliyet gösteren HSBC Türkiye; Kurumsal Bankacılık ve Yatırım Bankacılığı, Bireysel Bankacılık ve Birikim Yönetimi alanlarında hizmet sunmaktadır. HSBC Türkiye, şubeleri, telefon bankacılığı, ATM bankacılığı ve dijital bankacılık kanallarıyla müşterilerine finansal çözümler sunmaktadır. Merkezi Londra’da bulunan ve dünyanın en büyük bankacılık ve finans hizmetleri kuruluşlarından biri olan HSBC Grubu; bugün Avrupa, Asya-Pasifik bölgesi, Kuzey ve Güney Amerika, Ortadoğu ve Afrika olmak üzere 66 ülke ve bölgede yaklaşık 3 bin 800 ofisiyle hizmet vermektedir.

İlginizi Çekebilir

Nude’La Şimdi Aşk Zamanı

“Simple is Beautiful” (Yalın Güzeldir) felsefesini uluslararası tasarımcıların koleksiyonlarıyla buluşturan Şişecam’ın global tasarım markası Nude, “Sevgililer Günü”nü özel hediyelerle kutlamak isteyen çiftlere farklı alternatifler sunuyor.


Porland, Yepyeni Ürünleriyle Ambiente Fuarı’Nda Yerini Alacak

Porland, dünyanın önemli ticari fuarlarından olan


Eskişehirliler Cilt Analizi Yaptırdı...

Bioderma’nın ‘Atoderm Senin Şehrinde’ Roadshow projesinin üçüncü durağı


Skagen İle Stilinize Yeşil Dokunuş

Skagen’in yalın zarafetiyle göz alan modeli, ışıltılı taşlarla çevrelenen yeşil kadranıyla tasarımı huzur veren bir dokunuşla tamamlıyor.


Teknolojinin Kadın Liderleri Ödülleri’Ne Başvurular Başladı

Türkiye’de teknoloji alanında başarı hikâyeleri yaratan kadınları ortaya çıkarmak için Microsoft’un 2016 yılından beri hayata geçirdiği ‘Teknolojinin Kadın Liderleri’ yarışmasının 2020 yılı başvuruları başladı. Yarışmaya katılmak isteyen kadın girişimciler farklı kategorilerle 28 Şubat’a kadar internet sitesinden başvuru yapabilecek.


Etiketler: şirketlerin, HSBC, Türkiye, olarak, Grubu

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.