28 Haziran 2019 Cuma 09:36

GÜNDEM

Şirketlerde Sürdürülebilirlik Ağaç Dikme İle Sınırlı Kalmamalı

“İş Yaşamında Ertelenmeyecek Konular” toplantılarının ilki “Çalışma Yaşamı ve Sürdürülebilirlik” teması ile İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Açılış konuşmalarını yapan İstanbul Bilgi Üniversitesi Örgütsel Psikoloji Yüksek Lisans Program Koordinatörü Doç. Dr. İdil Işık ve Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Öğrenci Topluluğu Koordinatörü Doç. Dr. Çiğdem Vatansever iklim, sosyal ve kurumsal sürdürülebilirliğin iş yaşamından ayrı düşünülemeyeceğini belirtti.

x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

İstanbul Bilgi Üniversitesi Örgütsel Psikoloji Yüksek Lisans Programı ve Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Öğrenci Topluluğu iş birliği ile “İş Yaşamında Ertelemeyecek Konular” isimli toplantıların ilki “Çalışma Yaşamı ve Sürdürülebilirlik” başlığıyla gerçekleştirildi. İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü’nde düzenlenen toplantıda, işletme alanında görev yapan yönetici ve profesyonellerde küresel “ısıtma” ve iklim krizinin yaşama etkileri, kurumsal sürdürülebilirlik, insan kaynakları uygulamalarının kurumsal sürdürülebilirlik açısından rolü ve sosyal sürdürülebilirlik açısından engelli bireylerin istihdamı konuları ele alındı.

Toplantının açılış konuşmalarını yapan İstanbul Bilgi Üniversitesi Örgütsel Psikoloji Yüksek Lisans Program Koordinatörü Doç. Dr. İdil Işık ve Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Öğrenci Topluluğu Koordinatörü Doç. Dr. Çiğdem Vatansever, iş dünyası açısından ertelenemeyecek konular olarak sınıflandırdıkları iklim, sosyal ve kurumsal sürdürülebilirliğin şirketlere ve çalışma yaşamına etkisine ilişkin dünyada ve Türkiye’de yapılan tartışma ve araştırma sonuçlarının paylaşılmasının önemini vurguladılar. Işık ve Vatansever, iş dünyasının bu konulardan uzakta kalamayacağını belirtti.

Açık Radyo Genel Yayın Yönetmeni Ömer Madra, toplantıda “Ebedi Yok Oluş Mu Yoksa Mucize Kurtuluş Mu?” başlıklı konuşmasında küresel iklim kriziyle ilgili dünya çapında öğrenciler tarafından yürütülen iklim direnişi ve okul grevlerinin toplumsal muhalefet açısından önemine dikkat çekti.

WWF Türkiye’den Neyran Savaşman Akyıldız, WWF tarafından yürütülen “Yeşil Ofis” programının sonuçlarını paylaşarak, kişisel ve kurumsal sorumluluk alarak daha az tüketmenin başarılabildiği iş yaşamı örneklerinin çoğaltılabileceğini belirtti.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Konukçu, Trakya bölgesi tarım sektörünün iklim krizi ile ortaya çıkan ısınma ve olağan üstü hava olaylarından nasıl etkileneceğini tahmin etmeye yönelik çalışmalarında, iki farklı senaryo üzerinde çalıştıklarını, ısınmanınartmasıyla birlikte tarımsal üretimin ülke çapında farklı etkilere uğrayacağını ve Türkiye’nin tarımsal kendine yeterliliğinin ortadan kalkmış olması nedeniyle gıda sürdürülebilirliğinin önemli hale geleceğini ifade etti.

Mazars Denge CEO’su ve Sürdürülebilirlik Elçisi Dr. İzel Levi Coşkun, konuşmasında sürekli büyüme hedefleyen ekonomik yaklaşımların sınırları olan dünyada imkansızlaştığını, iş dünyasının süreklilikten sürdürülebilirlik bakış açısına geçmesi gerektiğini belirterek bu yaklaşımın start-up şirketlerde başarıyla uygulanabildiğini belirtti.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nden Doç. Dr. Çiğdem Vatansever, insan kaynakları yöneticilerini hedef alarak yaptıkları nitel araştırma çalışmalarında iş dünyasının çalışan odaklı geleceğinin iklim duyarlılığı kazanılmasını ve sürdürülebilirlik bakış aşçısının kazanılmasını takiben gerçekleşebileceğinin ortaya koyulduğunu belirtti. Ayrıca, Türkiye’de faaliyet gösteren en büyük şirketlerin sürdürülebilirlik raporlarını incelediklerini belirten Vatansever, bu raporlarda en fazla ele alınan sürdürülebilirlik konusunun yeni yeteneklerin şirketlere kazandırılmasıyla ilgili olduğunu, çevre duyarlılığı konularının çoğu şirkette ağaç dikme ve çevre düzenlemesi yapmaktan öteye gitmediğini, kuruluşların çalışanlarına yönelik sürdürülebilirlik eğitimleri verilebileceğini belirtti.

Doç. Dr. İdil Işık, sosyal sürdürülebilirlik açısından engelli çalışanların iş yaşamındaki durumlarının İstanbul Bilgi Üniversitesi Örgütsel Psikoloji Yüksek Lisans Programı öğrencileri tarafından yapılan araştırmalarla ortaya koyulduğunu, engelli bireylerin iş yaşamında sorunlarla karşılaştığını, insan kaynakları yönetimi açısından engelli çalışanların kurumlara kazanılabilmesi için yapılabilecek pek çok çalışma olduğunu belirtti.

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin ev sahipliğinde iklim, sosyal ve kurumsal sürdürülebilirlik ile insan kaynakları konularının ilk kez birlikte ve kapsamlı biçimde ele alındığı İş Yaşamında Ertelenemeyecek Konular toplantılarının her akademik dönemde farklı temalarla düzenlenerek kurumsallaşması hedefleniyor.

Detaylı Bilgi:

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hakkında:

İlginizi Çekebilir

Taklit Ürünler Kaos Yaratıyor…

Bu yıl 04- 05 Aralık tarihlerinde 19’uncusu düzenlenen Perakende Günleri, ikinci gününde de sektör takipçilerine ışık tutmayı sürdürüyor. Etkinliğin ikinci günü Şule Zeybek’in moderatörlüğündeki, ‘Başkanla 5 Dakika’ oturumlarıyla başladı.


E Bisiklette Türkiye İçin Büyük Fırsat!

Türkiye bisiklet sanayisinde büyük bir fırsatla karşı karşıya: E-bisiklet. Dünyada “pedal destekli elektrikli bisiklet” olarak da bilinen e-bisiklete yönelik talep çok hızlı artıyor. Türkiye neden e-bisiklette Avrupa ülkelerinin ana tedarikçilerinden biri olmasın? Turkishtime-Bisiklet Endüstrisi Derneği (BİSED) Ortak Akıl Toplantısında bu hedefe ulaşmak için yapılması gerekenler masaya yatırıldı, öncelikli görevler belirlendi…


Tema Vakfı Kampanyası İle 1 Milyon Gönüllüyü Hedefliyor

Bugüne kadar yaklaşık 850 bin gönüllünün desteğini alan TEMA Vakfı, 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü’nde başlattığı #GönlünüVer kampanyası ile 1 milyon gönüllüye ulaşmayı hedefliyor.


2020’De Hangi Siber Tehditler İle Karşılaşacağız

BITDEFENDER ANTİVİRÜS’TEN 2020 SİBER GÜVENLİK ÖNGÖRÜLERİ


Köprüler Antibiyotik Direnci Farkındalığı İçin Kırmızıya Büründü

Hasta ve Sağlık Çalışanı Güvenliği Platformu Hakkında


Etiketler: Üniversitesi, sürdürülebilirlik, iklim, İstanbul, Bilgi

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.