25 Nisan 2019 Perşembe 09:13

GÜNDEM

T.C Çevre Ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar Türkiye’De Her Yıl 35 Milyar Poşet Tüketiliyor

İstanbul Okan Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Çevre ve İklim Zirvesi’ne Çevre Yönetimi Genel Müdürü Muhammet Ecel,T.C Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, T.C Çevre ve Şehircilik Eski Bakanı Dr. Erdoğan Bayraktar ve TÜSİAD Genel Sekreter Yardımcısı Nurşen Numanoğlu katıldı. Moderatörlüğünü İstanbul Okan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ediz Hun’un yaptığı panelde çevre sorunları konuşuldu, iklim değişikliğinin getireceği problemler ve çözüm önerileri masaya yatırıldı.

T.C Çevre Ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar  Türkiye’De Her Yıl 35 Milyar Poşet Tüketiliyor
T.C Çevre Ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar  Türkiye’De Her Yıl 35 Milyar Poşet Tüketiliyor
T.C Çevre Ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar  Türkiye’De Her Yıl 35 Milyar Poşet Tüketiliyor
T.C Çevre Ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar  Türkiye’De Her Yıl 35 Milyar Poşet Tüketiliyor
T.C Çevre Ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar  Türkiye’De Her Yıl 35 Milyar Poşet Tüketiliyor
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

POŞET TÜKETİMİ YÜZDE 75 AZALDI

Prof. Dr. Birpınar Türkiye’nin Çevre ve İklim Politikaları başlıklı bir konuşma yaptı. Küresel bazda çevre hassasiyetinin yıllara göre gelişimini paylaşan Bakan Yardımcısı poşet kanunundan da söz etti: “Her yıl Türkiye’de 35 milyar poşet tüketiliyor. Geçen yıl ocak-şubat aylarında 5 büyük zincir markette tüketilen poşet miktarı 600 milyon adetti. Çıkardığımız poşet kanunu ile bu rakamı bu yıl Ocak-Şubat aylarında 150 milyon adete düşürdük. Poşet kullanımında yüzde 75’lik azalmayı millet olarak başardık.”

Prof. Dr. Birpınar İstanbul Boğazı’ndan geçen gemilerin miktarına da dikkat çekti: “Boğaz’dan geçen gemilerin adedi günde 200’e dayandı. Gemilerin boyları 350 metreye çıkmış durumda. 2014 verilerine göre Boğaz’dan geçen tehlikeli yakıt taşıyan gemilerin miktarı 140 milyon ton civarında. Buna mutlaka alternatif bir yolun üretilmesi gerekiyor” dedi.

İSTANBUL’UN HER GÜN ÜRETTİĞİ ÇÖP MİKTARI 22 BİN TON

Prof. Dr. Birpınar, bakanlık tarafından hayata geçirilen Sıfır Atık projesinin başarıyla sonuçlanması durumunda her yıl Türkiye ekonomisine 35 milyar TL’lik katkı sağlanacağını söyledi. Prof. Dr. Birpınar İstanbul’un her gün ürettiği çöp miktarının 22 bin tonu bulduğunu da aktardı.

Moderatörlüğünü İstanbul Okan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ediz Hun’un yaptığı panelde T.C Çevre ve Şehircilik Eski Bakanı Dr. Erdoğan Bayraktar “Kentsel Dönüşüm ve Çevre Politikaları” başlıklı konuşmasında kentsel dönüşümün desteklenmesi gerektiğini belirtti ve “İstanbul’daki 4,5 milyon birim konutun yarısı hala daha yenilenmemiştir, yenilenmesi gerekmektedir” tespitinde bulundu.

TÜSİAD Genel Sekreter Yardımcısı Nurşen Numanoğlu “Sürdürülebilirlik Politikaları ve İklim Değişikliği” başlıklı konuşmasında düşük karbonlu kalkınmanın unsurları hakkında bilgi aktardı. Ayrıca TÜSİAD’ın tüm çalışmalarında, sürdürülebilir kalkınma ve büyümeyi odağa almaya çalıştığını söyledi.

İlginizi Çekebilir

‘Fırat Tanış İle Gelin Tanış Olalım’ 27 Şubat Perşembe Trump Sahne'de

Oyuncu Fırat Tanış’ın tek kişilik türkülü seyirlik gösterisi ‘Gelin Tanış Olalım’, 27 Şubat Perşembe günü saat 20:30’da Trump Sahne’de tiyatroseverlerle buluşuyor.


Tv Haber Montaj Faırmont Quasar Istanbul’Da Caz Rüzgarı Esti

Fairmont Quasar Istanbul, dünyanın en prestijli müzik organizasyonlarından biri olan Montreux Caz Festivali’nin yükselen yıldızı Bobby Bazini’yi ağırladı.


Abdi İbrahim Sürdürülebilirlik Raporuna 3 Ödül

108 yıldır geleceği iyileştirmek için çalışan Abdi İbrahim, 2017-2018 dönemini kapsayan 4’ncü sürdürülebilirlik raporuyla, dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olan Vision Awards’da 3 ayrı kategoride ödüle layık görüldü.


Kozmetik Sektörüne 14 Şubat Etkisi

Her yıl perakende piyasasını önemli ölçüde hareketlendiren 14 Şubat Sevgililer Günü, bu yıl da cirolara doğrudan katkı sağladı. Bankalararası Kart Merkezi’nin açıkladığı verilere göre 7-14 Şubat haftasında, sağlık ürünleri-kozmetik sektöründe 934 milyon lira kartlı ödeme gerçekleştirildi. Ağırlıklı olarak parfüm, renkli kozmetik ve kişisel bakım ürünleri en çok tercih edilen ürünler arasında yer aldı.


Asansör Sektörü Kütahya’Da Buluşuyor

Türkiye’nin lider A tipi muayene kuruluşu RoyalCert, asansör sektöründeki sorunların ele alınması, iş birliğinin arttırılması, gelecek vizyonu oluşturulması ve kalite standartları konularının konuşulması amacıyla sektörü Kütahya’da buluşturmaya hazırlanıyor. 28 Şubat Cuma günü saat 14:00-17:00 arasında gerçekleştirilecek olan etkinliğe başta çevre iller olmak üzere tüm Türkiye’den sektör temsilcilerinin ve kamu temsilcilerinin katılması bekleniyor. Hilton Garden Inn Kütahya’da gerçekleşecek olan etkinlikte Kütahya Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin, Ticaret İl Müdürü İsmail Hakkı Uygun ve RoyalCert Teknik Koordinatörü Muzaffer Yaşar’ın katılımcılara hitap etmesi planlanıyor.


Etiketler: Prof, Birpınar, poşet, milyon, İstanbul

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.