10 Aralık 2019 Salı 10:38

MODA

Tabanlıoğlu Mimarlık Tersane İstanbul Projesi İle Waf 2019’Da Büyük Ödülü Aldı

World Architecture Festival– WAF (Dünya Mimarlık Festivali) buluşmalarının on ikincisi, 4– 6 Aralık 2019 tarihleri arasında geçen yıl da olduğu gibi yine Amsterdam’da gerçekleştirildi. Her zaman olduğu gibi mimarlık ve kent gündemi tartışmalarına ev sahipliği yapan WAF 2019, dünyanın önde gelen mimarlarını ve mimarlık ofislerini, konferans, sergiler ve ödül programı ile bir araya getirdi.

Tabanlıoğlu Mimarlık Tersane İstanbul Projesi İle Waf 2019’Da Büyük Ödülü Aldı
Tabanlıoğlu Mimarlık Tersane İstanbul Projesi İle Waf 2019’Da Büyük Ödülü Aldı
Tabanlıoğlu Mimarlık Tersane İstanbul Projesi İle Waf 2019’Da Büyük Ödülü Aldı
Tabanlıoğlu Mimarlık Tersane İstanbul Projesi İle Waf 2019’Da Büyük Ödülü Aldı
Tabanlıoğlu Mimarlık Tersane İstanbul Projesi İle Waf 2019’Da Büyük Ödülü Aldı
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Jüri ve izleyiciler ve karşısında yapılan canlı sunumlarla değerlendirilen, Tabanlioğlu Mimarlık imzasını taşıyan ‘Tersane İstanbul’, Festivalin ilk gününde WAF 2019 jürisi tarafından “Turizm Yatırımları / Leisure Led Development “ kategorisinde büyük ödüle layık görüldü.

‘Tersane İstanbul’ sahip olduğu güçlü tarihi bağlar, özel yapılar ve endüstriyel donanım ile yaklaşık 6 asırdır faaliyette olmasıyla dünyada benzeri bulunmayan Tersane-i Amire bünyesindeki Haliç, Camialtı ve Taşkızak tersanelerini de kapsıyor. Proje, karakter sahibi yapılı çevre öğelerini, bütünlüğünü, dokusunu oluşturan patinayı ve dolayısıyla yerin ruhunu koruyarak, yeniden işlev ve kentsel alan kazanma yaklaşımıyla geliştiriliyor.

Çevresel uyum ve kentsel iyileşme hedefleriyle, masterplan ölçeğinde ele alınan, mimari üretimin ana üç dalının - yeni yapı, restorasyon ve rekonstrüksüyon - eşzamanlı bir biçimde dahil olduğu proje, aynı zamanda malzemeden kamusal alan üretimine kadar geniş bir yelpazede, kent ölçeğinde bir geri-dönüşüm projesi olarak, sürdürülebilirlik meselesini de gündeme getiriyor.

Çok işlevli-karma kullanımlı, kentsel bir dönüşüm öngören Tersane İstanbul Projesi, kıyı alanının özelliklerine duyarlı yaklaşımıyla, topografik eşikler nedeniyle kapalı konumda olan sahil şeridinin kent yaşamına entegre edilmesine öncülük etmeyi amaçlıyor.

WAF2019 Jürisi karar notunda, endüstriyel yapılanmanın izinde gerçekleşen dönüşüm projesinin, kentsel kullanımına ve tarihsel bağlama dair mimari yaklaşımını takdir ederek, “Masterplan kararlarından, detay çözümlerine her ölçekte ikna edici ayrıntılar barındıran tasarım, yerin ruhunu kullanım ve malzeme tercihlerinde kullanırken gelecek kullanımları için esnek bir yapı sunuyor” değerlendirmesinde bulundu.

Melkan Gürsel “Kente, geçmişe, var olana ve izlere itinalı yaklaşımımızı, WAF 2019 jürisi de onayladı. Dönüşüm ile birlikte, sosyo-kültürel bağlamda Beyoğlu’ndan, Şişhane Meydanı’ndan başlayan, Kasımpaşa Meydanı ile devam eden akış, ayrıca Boğaz kıyısından başlayarak Haliç’e sirayet eden bir kültür su-yolu gelişimini sürdüren sahil şeridindeki kamusal kullanımla uyumlu bir yapılanma olacak” dedi.

Amsterdam’da gerçekleşen ödül programında, geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da Master Jüri olarak görev alan Murat Tabanlıoğlu projeyle ilgili olarak “Bu değerli alan için ana mimari yaklaşım, Haliç sahilinin yürünebilir bir kent kıyısı olması ve endüstriyel mirasın izlerini bugüne taşıyarak, yeniden İstanbul’un sevilen bir dinlenme ve buluşma noktası olarak değer kazanmasıdır” açıklamasında bulundu.

Şeni projelerin değerlendirildiği, kentsel ve mimari meselelerin tartışıldığı 2019 Dünya Mimarlık Festivali, 6 Aralık Cuma akşamı, tüm kategorilerde “Kazananların Kazananı”nın da ilan edildiği, Beurs van Berlage’daki Ödül Gala Yemeği ile sona erdi.

Tersane İstanbul hakkında

Tersane İstanbul, Haliç kıyısında 15. Yüzyıl’da kurulan “Tersane-i Âmire”ye ait 250 dönümlük Camialtı ve Taşkızak tersane bölgelerini değerlendiren bir projedir. Osmanlı İmparatorluğu’nun eğitimle ilgili, kültürel ve askeri amaçlarla kullandığı bölge, Tersane İstanbul Projesi’yle 600 yıllık tarihinde ilk kez halka açılıyor. Proje, döneminde dünyanın en iyi ve en büyük endüstriyel denizcilik merkezlerinden biri olan tersaneler bölgesinde, tarihi mirasa saygılı, hassas ve bilimsel mimari stratejilerle geçmişin izlerini geleceğe taşıyacak. Tersane İstanbul, farklı bir yaşam gustosu sunan apartları, rafine beğenilere hitap eden otel ve restoranları, teknoloji, moda ve tasarım gibi yaratıcı endüstrilere ayrılan ofisleri, ticari alanları, marinaları, müzeleri, kültür-sanat faaliyetleri ve küresel düzeydeki etkinlikleriyle şehrin gizli kalan parçasını dünya vitrinine çıkaracak. Değerli endüstriyel mirası kente kazandıran Tersane İstanbul’un vizyonu, İstanbul’un uluslararası marka değerine katkıda bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir

Btcturk’Te Üst Düzey Atama

Türkiye’nin ilk, dünyanın ise dördüncü kriptopara alım satım platformu BtcTurk, yenilik parolasıyla başladığı 2020 yılına alanında uzman isimleri bünyesine katarak büyümeye devam ediyor. BtcTurk Operasyon Direktörlüğü görevine Murat Tacer, Tezgahüstü ve Kurumsal İşlemler Müdürlüğü görevine ise Ozan Yeniçeri getirildi.


Yataş’Tan Sömestr Tatiline Özel Kampanya

Türkiye’nin uyku ürünlerinde kalite, konfor ve yeni teknoloji denince ilk akla gelen markası Yataş Bedding, sömestr tatiline özel kampanyasıyla çocuklarını mükemmel Yataş uykusuyla tanıştırmak isteyen ebeveynlere avantajlı fiyatlar sunuyor.


Eset Yarıyıl Tatilinde Çocuğunuzu Ekrandan Uzak Tutmanın Yolları

20 Ocak 2020


İş Bankası’Ndan Turizme Önemli Katkı Unionpay Kullanıcıları Ülkemizde Qr İle Ödeme Yapabilecek

Türkiye’de yurtdışı ödeme kabulünde en geniş ödeme ağına sahip olan İş Bankası32 bölgede, 16,5 milyondan fazla üye işyerinde kabul edilen UnionPay QR kod ile ödeme yöntemini Avrupa’da kabul eden ilk banka oldu.


İstanbullu, Kentin Geleceğine İki Yeni Yarışmayla Yön Verecek

İSTANBULLU, KENTİN GELECEĞİNE İKİ YENİ YARIŞMAYLA YÖN VERECEK


Etiketler: İstanbul, Tersane, endüstriyel, kentsel, mimari

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.