20 Mayıs 2019 Pazartesi 10:33

GÜNDEM

“Takastan Paraya, Agoradan Çarşıya, Bedestenden Avm'ye Alışveriş” Kitabı Okuyucuyla Buluştu…

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD), ülkemizdeki alışveriş kültürünün tarihsel gelişiminin derinlemesine ele alındığı “Takastan Paraya, Agoradan Çarşıya, Bedestenden AVM'ye ALIŞVERİŞ” kitabı ile alışveriş konusunu tarihsel bir süzgeçten geçirerek ele alıyor. Uzun süren ve titizlikle yapılan araştırmalar sonunda hazırlanan eserin geniş çevrelerce kaynak bir kitap olarak kullanılması hedefleniyor.

“Takastan Paraya, Agoradan Çarşıya, Bedestenden Avm'ye Alışveriş” Kitabı Okuyucuyla Buluştu…
“Takastan Paraya, Agoradan Çarşıya, Bedestenden Avm'ye Alışveriş” Kitabı Okuyucuyla Buluştu…
“Takastan Paraya, Agoradan Çarşıya, Bedestenden Avm'ye Alışveriş” Kitabı Okuyucuyla Buluştu…
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği’nin liderliğinde perakende sektörünün önde gelen markalarının katkılarıyla hazırlanan Takastan Paraya, Agoradan Çarşıya, Bedestenden AVM’ye ALIŞVERİŞ kitabı, Türk perakende sektörünü geçmişten günümüze ele alıyor. Zengin içeriğiyle AVM endüstrisinin büyümesini, bu sürece yakından tanıklık etmiş ve yön vermiş kıymetli isimlerin katkılarıyla gözler önüne seren kitap, AVM’lerle perakende markalarının nasıl birlikte büyüdüğünü, ekonomiye nasıl birlikte değer kattıklarını göstermesi açısından çok kıymetli bir kaynak niteliğini taşıyor.

AYD Başkanı Hulusi Belgü’nün “Hepimizin hayatında belli bir yeri olan alışveriş konusunu tarihsel bir süzgeçten geçirerek ela almaya çalıştık. Bu kitap, zaman içinde ticaretin geçirdiği aşamaları ana hatlarıyla özetlerken artık sosyal hayatımızda önemli bir yer kaplayan alışveriş merkezlerinin doğuşunu ve gelişimini aktarıyor. En önemlisi de son otuz yılda Türkiye perakende sektörü ve AVM endüstrisinin birlikte büyümesini, bu sürece yakından tanıklık etmiş ve yön vermiş kıymetli isimlerin katkılarıyla gözler önüne seriyoruz. Bugün hayatımızın odağında yer alan, hem ticaretin hem de sosyal yaşamın ayrılmaz parçası haline gelen AVM’lerin geçirdiği değişim ve dönüşümden herkesin öğreneceği bir şeyler olacağına yürekten inanıyoruz” sunuşuyla başlayan kitap, tüm yönleriyle “alışveriş” kavramını tarihsel bir perspektifle irdeliyor.

AYD’den perakende sektörüne armağan…

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli istihdamını ve ekonomisini oluşturan AVM’lerin 1980’lerden tüketici ve perakendecilerin ihtiyaçları doğrultusunda şekillenerek nasıl geliştiğinin anlatıldığı kitapta, AVM’lerin yarattığı mekânsal devrim vesosyal hayatın birçok unsurunu bir araya gelmesi de ele alınan konuların başında geliyor.AYD’nin perakende sektörüne armağanı olan kitap, ilerleyen dönemde AVM’lerimizin aynı zamanda ekonomik, kültürel ve sosyal kalkınmaya sunacağı katkıyla da yenilikçi, sürdürülebilir ve bütüncül bir perakende sistemine ön ayak olacak, örnek model teşkil edecek.

Alışverişin tarihsel yolculuğunu anlatan kitap…

A’dan Z’ye Türkiye’nin alışveriş tarihine odaklanan kitap, eski ilan sayfalarını kılavuz edinerek, o günlerin lisanına, sesine, soluğuna sâdık kalmaya, serüvenine ortak olmaya çalışıyor. Araştırma ve metin sürecinin yazar İzzeddin Çalışlar tarafından yapıldığı Takastan Paraya, Agoradan Çarşıya,Bedestenden AVM’ye ALIŞVERİŞ kitabı için yüzlerce kaynak taraması yapıldı. Perakende sektörüne yön veren marka ve yöneticilerin de katkıda bulunduğu kitap için 30’un üzerinde kişiyle mulakat gerçekleştirilen kitap, okuyucusunu ilk alışverişten yola çıkarak, takasla yapılan ticaretten, eski marka yüzlerine, Osmanlının ticaret anlayışından “alışveriş merkezi” kavramına kadar uzun bir yolculuğa çıkarıyor. AYD’nin “alışveriş” kavramını ele alarak sektöre kazandırdığı bir baş ucu eseri olan Takastan Paraya, Agoradan Çarşıya, Bedestenden AVM’ye ALIŞVERİŞ kitabı, ülkemize ve perakende sektörüneolan inancın en önemli sembollerinden biri olarak tarihteki yerini alıyor. Binlerce yıldır bu topraklarda yaşamış insanların alışverişe nasıl yön verdiğini tarihsel bir bakış açısıyla ela alan kitap, insanların paranın oldmadığı dönemde bile alışveriş yapıtığına ışık tutuyor.

Şu anda AYD’den temin edilebilen kitap kısa süre sonra dijital platformlarda satışa sunulacak.

Kitap sipariş için:

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği

Büyükdere Cad. Veko Giz Plaza, No:20 A Blok

Maslak 34396 İstanbul

İlgili Kişi: Gönül Kement

İlginizi Çekebilir

Karadeniz’Deki Çernobil Mağdurlarına Dava Yolu

Doğu Karadeniz başta olmak üzere Karadeniz bölgesinin Çernobil faciasının etkisi altında kaldığını ancak bu gerçeğin halktan yıllarca saklandığını belirten Av. Remzi Kazmaz, Karadeniz’deki Çernobil mağdurlarına ve yakınlarına tazminat ödenmesi için hukuk mücadelesi başlattı.


Vodafone 41. İstanbul Maratonu Yardımseverlikte De Rekora Koşacak

Türkiye’nin en geniş katılımlı kitlesel spor etkinliği olmasının yanı sıra Türkiye’nin en büyük yardımseverlik koşusu da olan Vodafone İstanbul Maratonu’nda bu yıl da bağış rekoru bekleniyor. ‘İstanbul Senin, Durma Koş!’ sloganı 3 Kasım’da 41. kez start alacak maratonda, sivil toplum kuruluşlarıher yıl olduğu gibi bu yıl da katılımcıları yardımseverlik adına koşmaya çağırıyor. 15 milyon TL rekor bağış beklenen koşuda hem kurumlar hem de sporcular bağış toplamak için yarışacak.


Prontoplus’Tan Yeni Ürün Plusprivate

Sevdiklerinizle doya doya gezin diye…


Geleneksel Atasay Altın Çadır Günleri, Çağla Şıkel'in Katılımıyla 10'Uncu Kez Başladı

Atasay'ın bu yıl onuncusunu düzenlediği geleneksel Altın ve Pırlanta Çadır Günleri, ünlü manken ve sunucu Çağla Şikel’in de katılımıyla İstanbul Yenibosna'daki merkez çadırda başladı.


Erken Menopoz, Hastalık Değildir

Yaşam biçimi erken menopoza sürüklüyor!


Etiketler: kitap, perakende, alışveriş, nasıl, tarihsel

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.