6 Ağustos 2019 Salı 10:44

GÜNDEM

Taraftarlar Sosyal Medyada Formaları Konuştu!

Adbaint, The Brand Age Dergisi ile birlikte hazırladığı raporda, futbolun kutsallaştırılan objelerinden biri olan formalar ve tanıtım filmleri hakkında taraftarların sosyal medyadaki konuşmalarını analiz etti.

Taraftarlar Sosyal Medyada Formaları Konuştu!
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Spor ve siyaset ülke gündeminin temel lokomotifleri. İşte, okulda ya da sokakta günlük sohbetlerimizin içerisinde mutlaka spor dallarından biriyle ilgili diyaloglar yer alıyor. Genellikle en çok konuşulan spor dalı da futbol oluyor. Sezonun bitmesi, futbolseverlerin konuşmalarını azaltmadığı gibi transfer dönemi ve yeni sezon formaları gibi farklı heyecanları gündemine katıyor. Taraftarlar yıl boyunca gerek tribünde gerekse evinde ekranı karşısında giyerek takımına vereceği desteğin totemi olan formaları heyecanla bekliyor. Her taraftar kendi takımına ait yeni formaların lansman tarihini adeta iple çekiyor. Kulüpler de sporun ‘’gönül bağı’’ faydasını kullanarak taraftarları duygulandıran tanıtım filmleri hazırlıyor ve sosyal medya hesaplarından ailesinin milyonlarca ferdi ile paylaşıyor.

Sosyal CRM ve veri analizi şirketi Adbaint, The Brand Age Dergisi ile birlikte 17-21 Temmuz aralığını baz alarak hazırladığı raporda, forma tanıtımlarını gerçekleştiren üç spor kulübü Beşiktaş, Fenerbahçe ve Trabzonspor’un lansman filmlerinin sosyal medyada bulduğu yankıyı analiz etti.

17 Temmuz itibari ile Beşiktaş, 18 Temmuz’da Fenerbahçe, 19 Temmuz’da ise Trabzonspor hazırladıkları filmler eşliğinde formalarını görücüye çıkardı. Beşiktaş #bizimyolumuzbaşka diyerek Beşiktaşlılık değerlerini vurguladı, Fenerbahçe tribünlerinin emektar taraftarı İhsan Teyze ve kaptan Emre Belözoğlu’nu kamera karşısına geçirdi, Trabzonspor ise çocukluktan gelen takım aşkını yerel değerlerle birleştirerek sadece yerli değil, yabancı taraftarları da duygulandırdı. Öyle ki İspanyol yıldız Gerard Pique ve FC Barcelona resmi Twitter hesaplarından Trabzonspor’un tanıtım filmini paylaşarak beğenilerini ve övgülerini dile getirdi. Trabzonspor’un yarattığı bu duygusal etki hem sporun dili ve sınırları olmadığını hem de bir pazarlama tabiri olan yerelleştirmenin önemini tekrar vurguladı. Macron’un sponsor olduğu keşan motifli formanın tanıtım filmine ait potansiyel görüntülenme sayısı, taraftar sayısı daha çok olan Beşiktaş ve Fenerbahçe’nin filmlerini açık ara farkla geride bırakarak 851 milyonun üzerine çıktı.

Konuşulma HacmiTrabzonspor: %89Fenerbahçe: %6

Beşiktaş: %5

Potansiyel GörüntülenmeTrabzonspor: 851 milyon

Beşiktaş: 37 milyon

Fenerbahçe: 16 milyon

Taraftarlar Sponsorlara Tepkili

Markalar çeşitli sponsorluklarla kulüplere maddi destek sağlayarak taraftarların gönül bağını kendi markaları için avantaja çevirmeyi planlıyor, forma sponsorları da öyle. Ancak forma sponsoru markalar, Fenerbahçe Kulüp Başkanı Ali Koç’un, organize ettikleri forma lansmanında da ifade ettiği gibi ‘’global katı kurallar’’dan dolayı tasarımlarını sınırlandırarak taraftarların tepkisini topluyor. Alman menşeili dünya devi Adidas, uzun bir süredir Beşiktaş ve Fenerbahçe’nin resmi forma sponsoru. Raporda, tanıtım filmleri hakkında yapılan konuşmalar analiz edildiğinde Adidas’ın Bayern Munich, Alman Milli Takımı gibi belli kulüpler ve takımlar dışında özgün forma tasarımlarına izin vermemesinin futbolseverleri epey kızdırdığı görülüyor. Öyle ki negatif içeriklerin azımsanamayacak bir kısmı marka ile anlaşmanın bitirilmesi ve daha iyi forma tasarımlarına sahip diğer spor devleri ile anlaşılması önerilerini içeriyor.

Macron’un Trabzonspor’a özel tasarladığı formanın da etkisiyle, reklam filmi hakkında en çok olumlu yorum alan kulüp yüzde 41 ile Trabzonspor oluyor. Trabzonspor’u yüzde 32 ile Fenerbahçe, yüzde 29 ile Beşiktaş takip ediyor. Olumsuz içeriklere göz atıldığında yüzde 7 ile Trabzonspor en az oranda negatif konuşulan lansmanı yaparken bordo mavilileri yüzde 21 ile Beşiktaş, yüzde 31 ile Fenerbahçe takip ediyor.

İçerik AnaliziTrabzonspor: %41 olumlu, %7 olumsuz, %52 nötr

Fenerbahçe:%32 olumlu, %31 olumsuz, %37 nötr

Beşiktaş: %29 olumlu, %21 olumsuz, %50 nötr

Lansmanların Adresi: TwitterTrabzonspor ve Beşiktaş’ın tanıtım filmleri hakkında yapılan konuşulmaların yüzde 55 üzerinde oranla Twitter’da, Fenerbahçe’nin ise yüzde 61 ile Facebook’ta olduğu görülüyor. Her üç spor kulübü için de Twitter’ın ardından en çok paylaşım yapılan diğer mecralar haber siteleri, YouTube ve Instagram gibi diğer platformlar oluyor.

Beşiktaş’a Influencer, Fenerbahçe’ye Emre, Trabzonspor’a Pique EtkisiBeşiktaş’ın tanıtım filmi hakkında yapılan paylaşımlarda taraftarların en sık kullandığı kelimeler analiz edildiğinde influencer Reynmen (Yusuf Aktaş), güzel, kartal gibi kelimelerin öne çıktığı görülüyor.

Fenerbahçe’nin tanıtım filmi hakkında yapılan paylaşımlarda güzel, iyi, çubuklu, beğendim gibi kelimeler en çok kullanılan kelimeler olarak öne çıkıyor.

Trabzonspor forma tanıtım filmi hakkında yapılan paylaşımlarda ise güzel, Keşan, Pique, Abdülkadir gibi kelimeler en çok kullanılanlar arasında yer alıyor.

-Analizlerde yer alan ''nötr'' oranlar, olumlu-olumsuz bir yargı belirtmeyen yorum, haber ve PR içeriklerdir.

-Analiz kapsamında 17-22 Temmuz 2019 aralığındaki dönem baz alınmıştır.

Reklamcılık, Pazarlama ve Marka Yönetimi konularında güncel ve trend içerikleri okuyucularıyla buluşturan The Brand Age, Ağustos sayısında yer alan birbirinden keyifli röportajlar ve haber konuları ile raflarda. Aynı zamanda tüm içeriklere Turkcell Dergilik ve Türk Telekom e-dergi’den de ücretsiz ulaşabilirsiniz.

Elif Tütüncü

The Brand Age Dergisi

İlginizi Çekebilir

Başkan Ramazan Şimşek Bayramın İlk Gününü Vatandaşlarla Geçirdi

Gölbaşı Belediye Başkanı Şimşek 65 yaş üstü vatandaşlar ile bir araya geldi…


Başkan İmamoğlu, 2,5 Yıldır Durmuş Metro Hattında İncelemelerde Bulundu

BAŞKAN İMAMOĞLU, 2,5 YILDIR DURMUŞ METRO HATTINDA İNCELEMELERDE BULUNDU


Toastmasters Türkiye Kurumsal Zirvesi 2020’Ye Geri Sayım Başladı

TOASTMASTERS TÜRKİYE KURUMSAL ZİRVESİ 2020’YE


Türkiye’Nin Oyun Ve Gençlik Festivali Chapter, Evinize Geliyor!

Her yıl Multiplayer organizasyonuyla 5binden fazla katılımcı ile gerçekleşen Türkiye’nin oyun ve gençlik festivali Chapter, dokuzuncusu ile 29-30-31 Mayıs’ta evlerinizin en rahat köşesinde yapılacak. Sosyal medya mecralarının festival alanları olarak kullanılacağı Chapter 2020’de, popüler fenomenler, eğlenceli içerikler ve katılımcı turnuvaları izleyiciler ile buluşacak.


Tarım Ve Gıdada Sürdürülebilirlik Ana Hedef Olacak

Türk gıda ve tarımının geleceği masaya yatırıldı. Türkiye'nin tarım ürünleri ihracatına yıllık 5 milyar dolarlık katkı sağlayan Egeli tarım ihracatçıları, Covid-19 salgını sonrasında tarım sektörünün gündeminin sürdürülebilirlik olması gerektiğini dile getirdiler.


Etiketler: Fenerbahçe, Trabzonspor, Beşiktaş, gibi, tanıtım

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.