17 Mayıs 2017 Çarşamba 13:16

SANAT

Tasarım Parkı 7.yılında sanatçıları ağırlıyor

Tasarım Parkı 7.yılında sanatçıları ağırlıyor
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34VOLT


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com
TASARIM PARKI 7.YILINDA SANATÇILARI AĞIRLIYOR

Tasarım dünyasına ve farklı disiplinlere ev sahipliği yapan Tasarım Parkı, 10 Haziran 2017 tarihine kadar devam edecek olan ‘Sanatçılar Park Etti / Artists Parked’ isimli sergisi ile farklı disiplinlerden sanatçıları bir araya getiriyor.

17 Mayıs 2017, İstanbul;

Tasarım Parkı’nın farklı disiplinleri ve yaratıcı kimlikleri bir araya getirmek amacıyla başlattığı sanat etkinlikleri kapsamında düzenlenen ‘Artists Parked / Sanatçılar Park Etti Sergisi’, kapılarını ziyaretçilere açtı. Birbirinden değerli isimlerin eserlerinin yer aldığı sergi, 10 Haziran 2017 tarihine kadar görülebilecek.

Bu yıl yedinci yılını geride bırakan Tasarım Parkı’nın, ‘tasarım’ bayrağından ilham alan, daha çok sanat/yaratıcılık/tasarım ekseninde bir seçkinin yapıldığı sergisinde yer alan on sanatçı; enstalasyondan, duvar heykellerine, cam ayakkabılardan, aynalara, resim ve heykel dışında farklı disiplinlerden örneklerle Yoğurtçu Parkı’nın baharla tazelenen yeşilliğine karşı izleyiciye çeşitli yaratıcı fikirler sunacak.

Ziyaretçiler; Arden Oluk, Begüm Yıldırım, Cem Onat, Fiffiletters, Ioka Dana, Nesren Jake, Neşe Çoğal, Rizal Ismed, Tamar Arapoğlu ve Tan Taşpolatoğlu’nun eserlerini yakından inceleme fırsatı yakalayacak.

‘Artists Parked’ isimli sergide yer alan sanatçıların, Yemyeşil Yoğurtçu Parkı’na yüzünü çevirmiş Tasarım Parkı’na park ettiklerini dile getiren Tasarım Parkı Kurucusu, tasarımcı ve iç mimar Nursema Öztürk, “Son yıllarda dünyanın yaşadığı olaylar, küresel olarak da bir duraklama dönemini getirdi. Birey veya toplum olarak, yaşadığımız duygu çatışmaları, anlam verememe, neden bulamama hissinin yarattığı boşlukta süzülürcesine takılı kaldık. Takılı kalma hali, ne zaman geçecek, bizi kim kurtaracak diye beklerken bu bekleme süresinin de git gide uzadığını fark ettik. Özellikle yaratıcı sektörler yaşadığı sancı içinde tam anlamıyla ‘’Park‘’ etmeye başladı. Park etmek; durmak anlamının dışında aslında sonraki hareketi oluşturur. Park eden her şey elbet hareket edecektir. Bu belli bir amaç için harekete geçiştir. Kimi zaman sevgiliyi bekler bir amaç, kimi zaman toplantının bitmesini, kimi zamansa manzaraya karşı ‘’park ‘’ eder ve gider. Konuşmak, bir arada olmak, Kadıköy ilk tarihi parkının karşısında ruhunu hissetmek ve zamanı geldiğinde hareket etmek üzere… “ dedi.

Sanatçılar sergi için ne diyor?

Begüm Yıldırım; “Bu sergide yer aldığım için çok mutluyum. Tasarım Parkı’nın da çok güzel bir atmosferi var. Sergide dört eserim bulunuyor. Cam üzerine çalışıyorum. Protez mantığında objenin bedenle ilişkisi üzerine çalışmalar yapıyorum ve objenin bedenle ilişkisi arasındaki otoriteyi sorguluyorum. Yani beden mi bize hükmediyor yoksa objeler mi bize hükmediyor. Bedenin varoluşunu ve yok oluşunu irdeliyorum.”

Tamar Arapoğlu; “Serginin ana teması sanatçılar park etti. Bu bir süreç, daha iyiye geçiş için bir bekleme süreci. Benim vermek istediğim mesaj ile serginin mesajı aslında bir şekilde çakışıyor. Sergide yer alan evlerim, gecekondu olarak adlandırılan yapılar. Gecekondu; herkesin toplumda ittiği, görmek istemediği yapılar ama bana göre o tarz bir yaşam süren insanlar daha iyi bir yere geçmek için oradalar. Kendilerine bir kimlik arıyorlar ama bunu elindeki olanaksızlıklardan dolayı ifade edemiyorlar. Dolaysıyla bu onların geçiş süreci. Hiçbirinde insan yok ama her evin bir kimliği, profili var. Ve bana göre onlarda bir bekleme sürecindeler…”

Tan Taşpolatoğlu; “Sergiye yoğun bir ilgi olduğu için çok sevindim. İnşallah devamı gelecektir. Eserlerimde kent ve bireyi duygusal ve katmansal olarak sorguluyorum. Hormonlarımızın bize verdiği duyguların renklerini araştırıyorum. Kentlerle ilgili resimlerimde; bize dayatılan renkli gözlüklerle baktığımız şeker gibi duran şehirlerin ama aslında içleri boş ve beton olduğunu ve bunları bize nasıl gösterdiklerini çizmeye çalışıyorum.”

İlginizi Çekebilir

Yüzlerce Liseli Fikirleriyle Yarıştı

Üsküdar Üniversitesi ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile düzenlenen 5. Bilim ve Fikir Festivali’nde liseli gençler ilginç fikirleri ve projeleriyle yarıştı. Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, festivale ilginin her yıl giderek arttığını görmekten mutlu olduğunu belirterek “Milli Eğitim Müdürlüğü önemli destek verdi, sahip çıktı. Okul müdürlerimiz rehber öğretmenler festivale sahip çıktı ve öğrencilerde proje heyecanı oluştu” dedi


Ica Ücretsiz Göz Taraması İle “Güvenli Sürüşe” Destek Oluyor

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu’nu inşa eden ve işleten IC İçtaş İnşaat -Astaldi konsorsiyumu ICA, sürüş güvenliğinde önemli bir etken olan göz sağlığının korunmasına yönelik olarak Avrupa Göz Hastanesi ile işbirliğine imza attı. Bu işbirliği kapsamında sürücüler, Kuzey Çevre Otoyolu üzerinde bulunan Bi Mola Işıklar tesisinde 24 Nisan Salı ve Bi Mola Ömerli tesisinde ise 25 Nisan Çarşamba günü göz taramalarını ücretsiz olarak yaptırabilecek.


Radore, Hizmet Verdiği 44 Stk’Nın Dijital Dönüşümüne Katkı Sağlarken, Sosyal Girişimleri De Destekleyerek Ekosistemin Büyümesine Katkıda Bulunuyor

İstanbul’un merkezindeki veri merkezi Radore, daha yaşanılabilir bir dünya için Sivil Toplum Kuruluşlarının dijital dönüşüme duyduğu ihtiyacı ve başarılı olabilmeleri için gereken ekonomik değeri ortaya koyuyor.


Sırtüstü Yatmak Bel Ağrısı Sebebi

İstatistiklere göre toplumda çok yaygın görülen ve hemen hemen herkesin hayatının herhangi bir döneminde yaşadığı sağlık sorunlarının başında bel ve sırt ağrıları geliyor. Özellikle son yıllarda bel ve sırt bölgelerinde görülen ağrılardaki artışın en önemli nedeninin hareketsiz yaşam tarzı ve kilo artışı olduğunu vurgulayan Anadolu Sağlık Merkezi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Semih Akı, “Bunun sonucu olarak bel ve sırt kasları zayıflayarak bel bölgesine binen yük artıyor. Bel ve sırt ağrısından korunmak, tedaviden çok daha kolay” dedi.


Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği Türkiye İmsad Olarak, 24 Haziran Günü Yapılacak Seçimlerin Milletimiz İçin Hayırlı Olmasını Diliyoruz.

Sadece ekonominin lokomotifi, istihdamın sünger sektörü olarak değil, dış ticarette de ciddi iş hacmine sahip bir sektörün çatı kuruluşu olarak, seçim tartışmaları nedeniyle yaşanan belirsizliklerin son bulmasını çok önemsiyoruz. Seçim ortamının kısa sürecek olması ve yılın ikinci yarısının üretim odaklı bir anlayışla kazanılma fırsatı sektörümüzü ayrıca memnun etmektedir.


Etiketler: Parkı, Tasarım, için, bize, farklı

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.