13 Nisan 2018 Cuma 09:41

BİLİM TEKNOLOJİ

Tbd, Avrupa’Nın Bilişimde Lider Ülkelerini Türkiye’De Buluşturuyor

TBD, AVRUPA’NIN BİLİŞİMDE LİDER ÜLKELERİNİ TÜRKİYE’DE BULUŞTURUYOR

Tbd, Avrupa’Nın Bilişimde Lider Ülkelerini Türkiye’De Buluşturuyor
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

TÜRKİYE BİLİŞİM DERNEĞİ (TBD) GENEL BAŞKANI RAHMİ AKTEPE:

“BİLİŞİMDE AVRUPA PAZARINDA ÜRETİCİ VE İHRACATÇI OLMALIYIZ”

Türkiye Bilişim Derneği (TBD), Avrupa dijital tek pazarında Türkiye’nin de söz sahibi olması için önemli bir adım attı. Avrupa bilişim politikalarını belirleyen ve Avrupa’nın bilişimde en büyük sivil toplum kuruluşu olan Avrupa Mesleki Bilişim Dernekleri Konseyi (CEPIS), TBD’nin girişimiyle 60’ncı yıl toplantısını Türkiye’de düzenliyor. “CEPIS 60th Council Meeting” isimli Konsey Toplantısı, Çırağan Sarayı’nda 32 Avrupa ülkesinin katılımıyla 14 Nisan’da gerçekleştirilecek.

Son yıllarda bilişim sektöründe Türkiye’nin dünya ölçeğinde bir atılım gerçekleştirdiğinin altını çizen TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe, “Türkiye, kamu kurum ve kuruluşları, STK’ları, firmaları ile bilişim sektöründe büyük bir yol kaydetti. Bilişimde sadece ithalatçı değil ihracatçı ülke olma yolunda ilerleyen Türkiye için Avrupa dijital pazarına yön veren bir kuruluşun üyesi olmak ve önemli bir toplantısına ev sahipliği yapmak çok önemli bir kazanım. Türkiye’nin bilişim sektörüne 47 yıldır yön veren bir STK olarak, ülkemizin Avrupa pazarında üretici ve ihracatçı olması için mücadelemize devam edeceğiz. Birlikteliğimiz ve Türkiye’yi tercih ettikleri için ayrıca CEPIS Başkanı Byron Nicolaides’e teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

ŞİRKETLERİMİZİN AVRUPA’DA PAZAR PAYINI ARTIRMASI İÇİN ÖNEMLİ

Aktepe, CEPIS Genel Kurulu’nun Türkiye’de düzenlenmesine ilişkin şu bilgileri verdi:

Avrupa dijital pazarından yer almamız için AB kriterlerini yerine getirmemiz gerekiyor. Türk şirketlerinin Avrupa pazarında korunması, pazar payını artırması ve bilişimde uygulanacak cezalardan haberdar olması için ülkemizin CEPIS ile işbirliği önem arz ediyor. TBD olarak bilişimin, toplumsal gelişime katkısının farkındayız. Bu nedenle bir yandan bilişim profesyonellerinin yetkinliğini artırmayı amaçlarken, diğer yandan da toplumun tüm kesimlerinde sayısal okuryazarlığı arttırmaya ve bölgeler arası uçurumu daraltmaya yönelik faaliyetlerimizi yürütüyoruz. CEPIS tarafından yürütülen “Dijital Yetenekler ve Meslekler Koalisyonu” insiyatifini (Digital Skills and Jobs Coalition) ve “Avrupa E-Yetkinlik Çerçevesi” (European e-Competence Framework) çalışmalarını yakından takip ediyoruz. Uluslararası işbirliğinin ve bilgi paylaşımının çok önemli olduğunu biliyoruz. CEPIS’i Türkiye’de ağırlamaktan ve CEPIS sayesinde Avrupa ile ilişkilerimizi geliştiriyor olmaktan mutluluk duyuyoruz.”

TBD İLE AVRUPA BİLİŞİM SEKTÖRÜNÜN GELECEĞİNİ KONUŞACAĞIZ

CEPIS Başkanı Byron Nicolaides, bilişimde dünyanın ilk sivil toplum örgütlerinden biri olan TBD’nin tüm STK’lar arasında üyeleri ve bilişim etkinliklerindeki katılımcı sayısı açısından Avrupa lideri olduğunu dile getirdi. Nicolaides, “Türkiye’de olmaktan ve önemli bir etkinliğimizi Türkiye’de gerçekleştirmekten mutluluk duyuyoruz. TBD ile Türkiye’nin Avrupa bilişim pazarında olması ve Avrupa’nın bilişimdeki geleceği için istişarelerde bulunacağız” ifadelerini kullandı.

AVRUPA BİLİŞİM DÜNYASI İÇİN TÜRKİYE’NİN ÖNEMİNİ ORTAYA KOYUYOR

CEPIS Başkan Yardımcılığı görevini yapmış ve TBD temsilcisi olarak Türkiye’yi bilişimde Avrupa’da temsil eden Dr. R. Erdem Erkul ise “Türkiye’nin dijital olgunluk seviyesine ulaşması için mücadele veren TBD olarak, Türkiye’nin Avrupa dijital pazarında yer alması içinde uzun yıllardır mücadele ediyoruz. Geçmiş dönemlerde Başkan yardımcılığını da gerçekleştirdiğim CEPIS’in Genel Kurulu’nu ülkemizde gerçekleştirmesi Avrupa bilişim dünyası için Türkiye’nin önemini bir daha ortaya koydu” dedi.

CEPIS, AVRUPA DİJİTAL TEK PAZARIN YÖNÜNÜ BELİRLİYOR

Merkezi Brüksel’de bulunan CEPIS, 1989 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Avrupa genelinde ulusal bilişim dernek temsilcilerinin üye olduğu CEPIS’in temel amacı, Avrupa’da bilgi toplumumun gelişimini teşvik etmek olarak özetleniyor. Konsey, sayısal ortamdaki hukuk ve güvenlik konularının yanı sıra çeşitli sertifikasyon programları ile “dijital Avrupa”yı oluşturmayı hedefliyor.

Avrupa’nın 32 ülkesinden 450 binden fazla üyesi olan CEPIS’e TBD 2002 yılında üyesi oldu. Avrupa Birliği’nin oluşturmaya çalıştığı dijital tek pazarın yönünü de belirleyecek olan CEPIS, Avrupa Bilgisayar Yetkinlik Sertifikası (European Computer Driving License – ECDL) ve Avrupa Bilişim Uzmanları Sertifikası (European Certification of Informatics Professionals – EUCIP) programlarından da sorumlu.

İlginizi Çekebilir

Gökhan Pars’Tan ‘’Eyvallah’’!

GÖKHAN PARS’TAN ‘’EYVALLAH’’


Blockchain Türkiye Platformu İlk Meyvelerini Verdi

Blockchain teknolojisinin Türkiye’de yaygınlaşması, faydalarının araştırılması ve kullanımının artırılması amacıyla 2018 Haziran’ında Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) liderliğinde kurulan Blockchain Türkiye Platformu (BCTR) çatısı altında dört ana çalışma grubu yer alıyor. Finans, Bankacılık ve Sigortacılık Çalışma Grubu tarafından hazırlanan “Dijital Kimlik”, Üretim, Lojistik ve Ulaşım Çalışma Grubu tarafından hazırlanan “Tedarikçi Tanıma Platformu”, Hukuk, Düzenlemeler ve Kamu İlişkileri Grubu tarafından hazırlanan “Dünyada Blokzinciri Regülasyonları ve Uygulama Örnekleri Karşılaştırma” raporları yayımlanarak kamuoyu ile paylaşıldı.


Açık Alanlarda Çalışanlar Dikkat! Verileriniz Tehlikede!

Günümüzde birçok insan, ofis masraflarını ortadan kaldırdığı için yeni nesil kahvecileri sıklıkla çalışma alanı olarak kullanmaya başladı. Bu alanlarda çalışmak keyifli ve ekonomik gözükse de süreç içinde ortaya çıkan güvenlik problemi akıllardaki en büyük soru işareti.


Denizbank, ‘Mobil Tır’I İle Sağlık, Yetiştiricilik Ve Finans Eğitimlerini Üreticinin Ayağına Götürüyor

DenizBank, milli mesele olarak ele aldığı tarımın gelişimine Türkiye’nin dört yanında destek sunma vizyonu doğrultusunda çalışmalarına devam ediyor.


Hilton İstanbul Bomonti’Nin Executive Chef’İ Alexis Atlamazoğlu Oldu

İstanbul’un yükselen değeri Bomonti’de yer alan Hilton İstanbul Bomonti, 2001 yılından bu yana Dünya çapında Hilton’a bağlı otellerin mutfaklarında çeşitli görevlerde bulunan deneyimli şef Alexis Atlamazoğlu’nu ekibine kattı. Atlamazoğlu, 1 Nisan’da Hilton İstanbul Bomonti’de Executive Chef olarak göreve başladı.


Etiketler: Avrupa, Türkiye, CEPIS, için, bilişim

Yorum Yazın

420
×
 

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.