9 Mayıs 2019 Perşembe 10:34

MODA

Tekstil Modası İçin Yılda 30 Milyar Metrekare Baskı Yapılıyor!

165 milyar dolarlık dev sektör

Tekstil Modası İçin Yılda 30 Milyar Metrekare Baskı Yapılıyor!
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Global baskı federasyonu FESPA’ya göre moda endüstrisindeki hızlı gelişmelerle birlikte tekstil baskısı sektörü de dönüşüyor. 165 milyar dolarlık tekstil pazarında dünyada yılda 30 milyar metrekarenin üzerinde tekstil baskısı yapılıyor. Dünya nüfusu artmaya devam ettikçe baskı sektörünün de bu alanda büyümesi bekleniyor

Moda endüstrisi farklı sektörleri de harekete geçiriyor. Bu sektörlerin başında ise baskı sektörü geliyor. Global baskı federasyonu FESPA’ya göre moda endüstrisindeki hızlı gelişmelerle birlikte tekstil baskısı sektörü de dönüşüyor. 165 milyar dolarlık tekstil pazarında dünyada yılda 30 milyar metrekarenin üzerinde tekstil baskısı yapılıyor. Dünya nüfusu artmaya devam ettikçe baskı sektörünün de büyümesi bekleniyor.

Tekstil baskısının tarihçesine bakıldığında, sarf malzemeleri ve enerji sarfiyatının yüksek olduğu, tahta bloklar vasıtasıyla renklerin kumaş üzerine aktarıldığı dönemlerden dijital teknolojilerle maksimum verimliliğe ulaşıldığı bir döneme giriliyor. Hızla gelişen bu teknolojiler, özel iç mekan tasarımlarına ve kıyafetlere sahip olmamıza olanak sağlıyor ve işletmeler için yeni kazanç fırsatları yaratıyor.

Nüfus arttıkça büyüyen sektör

FESPA’nın araştırmasına göre 165 milyar dolar hacmindeki tekstil pazarı büyümeye devam ediyor. Her yıl küresel bazda 30 milyar metrekarenin üzerinde tekstil baskısı gerçekleşiyor. Dünya nüfusu artmaya devam ettikçe ve gelirler arttıkça tekstil sektöründe iş fırsatları da çoğalıyor. Dijital baskı ve renklendirme teknolojileri tekstil dünyasını ciddi şekilde yeniden yapılandırmaya başladı. Çünkü konvansiyonel tekstil üretim teknikleri ciddi anlamda kaynak tüketimine neden oluyordu.

Pazarın yüzde 60’ı EFI’de

2018 yılında Berlin’de gerçekleştirilen FESPA fuarında tekstil bölümü en çok ilgi çeken alandı. Dijital baskı sektörünün önemli markalarından EFI, uzun yıllar bu alana göz kulak oldu. Birkaç yıl önce Reggiani'yi satın alarak artık doğrudan hazır giyim ve konfeksiyon pazarının %60'ından fazlasına sahip hale geldi. Bunun yaklaşık %60'ı iç mekân tekstil (mobilyalar), giysiler ve endüstriyel tekstil baskısı oluşturuyor.

Enerji ve su tasarrufu

FESPA 2018’de EFI, yeni geliştirdiği tekstil pigment teknolojisinin lansmanını gerçekleştirdi. Bu yeni teknoloji polimerizasyon özelliğine sahip. Bu sayede daha az su ve enerji sarfiyatı ile daha hızlı baskı elde edebiliyor. EFI bu yeni teknolojinin çok çeşitli elyaf kumaşlar üzerinde de uygulanabildiğini ve baskılı kumaşların yıkama işlemine gerek kalmadığını belirtiyor.

Tekstil pazarının gelişmeye devam etmesiyle sektörde daha fazla benzer teknolojik yeniliklerin yaşanması bekleniyor. HP ve Mimaki’nin de tekstil baskısı konusunda geleceğe yönelik hazırlık ve beklentileri bulunuyor. Moda’daki hızlı gelişmeler dijital baskı üreticileri açısından geleneksel baskıdan uzak yepyeni iş fırsatları yaratıyor…

FESPA Eurasia hakkında:

Global baskı federasyonu FESPA ve ARED (Açıkhava Reklamcıları Derneği) ortaklığıyla kurulan FESPA Eurasia, ilk fuarını 2013 yılında gerçekleştirdi. 2013 yılından bu yana toplam 6 fuar gerçekleştiren FESPA Eurasia, en son 2018 yılında İstanbul Fuar Merkezi’nde 8624 ziyaretçiyi ağırladı. FESPA Eurasia 2019 ise 5-8 Aralık tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde ‘Potansiyelini Keşfet’ sloganıyla baskı dünyasını bir araya getirecek.

İlker Pehlivan

t. 0535 747 30 12

Serkan Filiz

İlginizi Çekebilir

Egd Duyuru ''Ekonomi Basını Başarı Ödülleri'' Yarışması Müracaatları İçin Son Ek Süre Son Gün 27 Mayıs 2020

Ekonomi Basını Başarı Ödülleri ile ilgili yönetmelik ektedir. İnternet kategorisinde verdiğimiz ödülün bu yıl geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz arkadaşımız Jurnal.net sahibi Sinan Sayrugaç anısına verilmesine karar vermiştir.


D Vitamini Eksikliği Ms’İn Seyrini Bozuyor

Dünya MS Günü


Raymond Weil “Freelancer Calibre Rw1212 Green” İle İkonik Şıklık

İsviçre lüks saatçiliğin köklü markası Raymond Weil, Freelancer Calibre RW1212 Koleksiyonuna eklediği göz alıcı yeşil kadran tasarımlı yeni modelini saat severlerin beğenisine sundu.


Pandemide Nefes Aldıracak 19 Eşsiz Rota

OGM pandemi sonrası ekoturizme odaklandı


Ramazan Ayında Alışverişin İlk Tercihi Bakkallar Olmadı

Ramazan ayı boyunca (24 Nisan – 23 Mayıs) bakkal ve marketlerden yapılan alışverişte düşüş yaşandı. Her yıl ramazan döneminde yapılan alışveriş sepetinde ön sıralarda olan tahin, pekmez, helva gibi ürünler bu kez sepete girmedi. 24 Nisan – 23 Mayıs tarihleri arasında temel gıda alışverişlerinde de düşüş yaşandı. Trendbox verilerine göre, koronavirüs önlemleri çerçevesinde evlerde kalmaya başladığımız mart ayı boyunca bakkal ve marketlerden yapılan stok alışveriş ile tüketiciler temel gıda ihtiyaçlarını karşıladı. Ramazan ayı boyunca da bakkal ve marketlerden yapılan alışverişin önceliği atıştırmalıklar oldu. 24 Nisan – 23 Mayıs tarihleri arasında en çok gazlı içecekler satın alındı.


Etiketler: tekstil, baskı, FESPA, baskısı, milyar

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.