3 Haziran 2019 Pazartesi 11:27

MODA

Tencel™ İle Çevre Dostu Kıyafetler!

Tencel™ İle Çevre Dostu Kıyafetler!
Tencel™ İle Çevre Dostu Kıyafetler!
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Her yıl üretilen kıyafetlerin yaklaşık %80’inin çöpe gittiği dünyamızda, doğaya saygılı ve sürdürülebilir üretim, tüketicilerin her zamankinden daha fazla ilgisini çekiyor. Hem üreticilerin hem de tüketicilerin sorumluluk alması gereken bu süreçte, çevre konusunda farkındalığı artan kişiler yiyeceklerini, kullandıkları tüm malzemeleri ve giysilerini de özenle seçiyor. Tüketicilerin bu taleplerine daha fazla dikkat eden ve sürdürülebilir dünyaya katkı sunmak isteyen şirket ve markalar da, çevre dostu üretime yöneliyor. Bu alanda öncü çalışmalar gerçekleştiren şirketlerden biri de Lenzing Grubu. Sürdürülebilirlik gözetilen ormanlık alanlardan elde ettiği ağaç ham maddesi ile botanik kökenli elyaflar üreten Lenzing; üretim aşamasında kullanılan suyun yüzde 99’una varan kısmını geri kazanıyor. Lenzing yetkilileri, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla şirketin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Miray Demirer Acar: Çevre dostu modayı benimseyen tüketicilere fayda sağlıyoruz

Kıyafet seçimlerinde çevreye duyarlı seçimler yapmak isteyen ancak ne yapmaları gerektiği konusunda kendilerine yol gösterilmesini bekleyen bir grup tüketici olduğunu belirten Miray Demirer Acar, “’Make It Feel Right’ adı altında tüketiciyi bilinçlendirmeyi hedefleyen bir platform yarattık. Web sitesine giren tüketiciler, kıyafetlerinde hangi içeriğin iyi veya kötü olduğu kararını kendileri verebilecek. Aynı zamanda dünya üzerinde sürdürülebilir modayı benimseyen birçok kanaat önderi ve tasarımcının da görüşlerine bu platformdan ulaşabilecekler. Çevreyi korumak ve gelecek nesillere yaşanabilecek bir dünya bırakabilmek için her kişinin ufak bir adımı yeterli. Bazen içeriğine bakarak tercih ettiğiniz bir kıyafet buna vesile olabilir” diye konuştu.

Doğada çözünür, gübreleşebilir özelliğe sahip TENCEL™ botanik kökenli elyaf

“TENCEL™ elyafları doğal bir ham madde olan ağaçtan elde edildiği için doğaya tekrar karışabiliyor ve gübreleşebiliyor. Yani doğadan aldığımızı tekrar doğaya döndürüyoruz. Bunu yaparken de sürdürülebilir üretim prosesleri ile kullandığımız su ve kimyasalları geri dönüştürerek çevreye duyarlı bir yol izlemeye gayret ediyoruz” şeklinde sözlerini sürdüren Acar, tüketicilerin artık seçtikleri kıyafetlerin nerede, nasıl yapıldığına kadar tüm detaylara hakim olmak istediklerini ve sosyal medyada büyük ilgi gören #whomademyclothes kampanyasının tekstil sektöründe hemen herkesi duyarlılığa çağırdığından bahsetti. Acar ayrıca, üründeki elyafı tespit ederek tam şeffaflık ve izlenebilirliği sağlamak amacıyla geliştirdikleri teknolojileri ileriye taşımak amacıyla Hong Kong merkezli teknoloji şirketi TextileGenesis™ platformuna katıldıklarını ifade etti.

Hale Saraçoğlu: “Bitmiş ürünün içindeki elyafı tanıyabiliyoruz!”

Lenzing Türkiye İş Geliştirme ve Pazarlama Departmanı Müdürü Hale Saraçoğlu ise viskon tedariğinde şeffaflığın önemine vurgu yaparak, “Bir elyafın üretim şekli ya da ham maddesinin nereden geldiği konusunda bilgi verebilmek için, önce o firmanın kendi elyafını mamul içerisinde tanıyabilmesi gerekir. Böylece tam takip edilebilirlik sağlanabilir. Biz de 2017 sonbaharında lanse ettiğimiz LENZING™ ECOVERO™ viskon elyafımızda bunu yaptık. Elyafı iplik, kumaş ve bitmiş mamul halindeyken tanıyabiliyor ve sertifikalandırabiliyoruz. Elyafımızın ham maddesi olan ağacı da, yalnızca sertifikalı ve sürdürülebilirlik gözetilen ormanlık alanlardan tedarik ediyoruz” şeklinde konuştu.

Üretimde kullanılan suyun yüzde 99’a varan geri kazanım!

Lenzing’in dünya elyaf üretiminin yüzde 6,2’sini oluşturan botanik kökenli elyaf ürettiğinin altını çizen Saraçoğlu, “Elyaf pazarının yaklaşık yüzde 64’ünü petrol bazlı sentetik elyaflar oluşturuyor, bunu pamuk takip ediyor. Botanik kökenli elyaf grubu ise yüzde 6,2’lik bir bölümü kapsıyor ve biz de Lenzing olarak bu grupta yer alan viskon, modal ve lyocell elyaflarını üretiyoruz. Viskon üretimi eğer gerekli önlemler alınmazsa ve dikkat edilmezse çevreye olumsuz etkileri olabilecek bir üretim şeklidir. Biz Lenzing olarak tüm elyaflarımızda çevreye duyarlı bir üretim süreci gözetiyoruz. Son olarak, Lenzing ECOVERO™ Viskon elyaflarımız Avrupa Birliği tarafından EU Ecolabel ile sertifikalandırıldı. EU Ecolabel, çevresel mükemmelliği benimseyen bir sertifika ve Avrupa Birliği tarafından çok yüksek çevre standartlarını gözeten firmalara veriliyor. Lenzing ECOVERO™ aynı zamanda, dünyada elyaf sektöründe bu sertifikaya layık görülen ilk ve tek marka. Lenzing ECOVERO™ Viskon elyaf üretimimizde jenerik viskona göre yüzde 50 daha az gaz emisyonu ve su tüketimi sağlıyoruz. Kapalı döngü olarak gerçekleşen TENCEL™ Lyocell elyafın üretiminde ise su ve çözücü maddenin geri kazanımı yüzde 99’u buluyor” açıklamasında bulundu.

Miray Demirer Acar

Pazarlama & Markalama Müdürü, Türkiye & Orta Doğu & Afrika

Lenzing Elyaf A.Ş.

Akat Mah. Ebulula Mardin Cad.

Maya Meridien Plaza No:16

Akatlar/Beşiktaş, İstanbul

Büşra Girer

Lenzing Grubu Hakkında

Lenzing Grubu yenilenebilir ağaç ham maddesinden çevreye duyarlı özel elyaflar üretmektedir. İnovasyon lideri olarak global tekstil ve nonwoven üreticilerinin iş ortağı olan Lenzing, çok sayıda yeni teknolojik gelişimin öncülüğünü yapmaktadır.

Lenzing Grubunun yüksek kaliteli elyafları, şık kadın giyimden farklı denim türlerine ve yüksek performans spor giyime kadar çok farklı tekstil uygulamalarına temel teşkil etmektedir. İstikrarlı yüksek kalitesi, doğada çözünürlüğü ve gübreleşebilir olma özelliği ile Lenzing elyafları hijyen ve tarım ürünlerinde kullanıma da çok elverişlidir.

Lenzing Grubunun iş modeli geleneksel bir elyaf üreticisinin çok ötesindedir. Müşteri ve iş ortakları ile birlikte Lenzing, değer zinciri boyunca yenilikçi ürünler geliştirerek tüketicilere katma değer yaratmaktadır. Her türlü ham maddenin verimli bir şekilde kullanılmasını ve işlenmesini hedefleyen Lenzing, tekstil sektörünün kapalı döngü bir ekonomiye yönlenmesine yardımcı olacak çözümler sunmaktadır.

Lenzing Grubu 2018 Yılı Rakamları:

Gelirler: 2,18 milyar EUR

Üretim kapasitesi: 1.034.000 ton

Çalışan sayısı: 6.839

TENCEL™, VEOCEL™, LENZING™, REFIBRA™, ECOVERO™, LENZING MODAL™, LENZING VISCOSE™, MICROMODAL™ ve PROMODAL™ Lenzing AG'nin ticari markalarıdır.

İlginizi Çekebilir

Jason Derulo Regnum Carya Sahnesinde

Müziğin dünyaca ünlü isimlerini ağırlayarak yılın en çok konuşulan konserlerine imza atan Regnum Live in Concert, bu yaz da nefes kesen performanslara ev sahipliği yapıyor. 10 Temmuz akşamı Regnum Carya sahnesinde müziğin dahi çocuğu Jason Derulo yer alacak.


Hearthstone'un Yeni Güncellemesi Yepyeni Kartlarla Geliyor

24.06.2019 – Hearthstone sınırlarını genişlettikçe ve yeni oyuncular tavernaya giriş yaptıkça geliştirici ekip de eski kart ve oyun mekaniklerinin üzerinden bir kez daha geçerek, oyuna getirilen yeniliklerin sağlam temeller üzerine oturduğundan emin olmak için çalışıyor. Bugün yayınlanan blog yazısında geliştiriciler, mevcut sınıfların temellerini oluşturan düşünce yapısını anlayabilmemiz ve önümüzdeki günlerde hem sınıflara hem de bazı kartlara getirilecek değişiklikleri daha iyi kavrayabilmemiz adına detaylı bilgiler veriyor.


“Uluslararası Deniz Hukuku Yaz Akademisi” Başlıyor

“Deniz Hukuku Kapsamlı Bir Şekilde Kadir Has Üniversitesi’nde Ele Alınacak”


Twitter'da Kadınlar Dünya Kupası'nı Nasıl Takip Edersiniz

FIFA Kadınlar Dünya Kupası, dünyanın en yetenekli kadın futbolcularını, global seyircisiyle ekranda buluşturuyor.


Sürdürülebilirlik Ve Entegre Raporlama Daha İyi Bir Geleceğin Yol Haritası

SKD Türkiye üyesi 25 şirketin sürdürülebilirlik ve entegre raporların analizine yer veren Reporting Matters raporun ikincisi TSKB ev sahipliğinde tanıtıldı. Reporting Matters metodolojisi ile finansal olmayan raporların kalitesinin ve etkisinin artırılması hedefleniyor.


Etiketler: Lenzing, yüzde, elyaf, üretim, çevreye

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.