24 Temmuz 2019 Çarşamba 11:45

GÜNDEM

Tersine Beyin Göçünde İlk Adres Boğaziçi Üniversitesi

24 Temmuz 2019

Tersine Beyin Göçünde İlk Adres   Boğaziçi Üniversitesi
Tersine Beyin Göçünde İlk Adres   Boğaziçi Üniversitesi
x

Aşağıdaki kodu kopyalayıp sitenize ekleyebilirsiniz


Video Boyutunu otomatik algıla (Mobil Uyumlu) :    X 


Video otomatik başlasın

34volt » 34Volt


Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Türkiye’ye yurtdışından gelen bilim insanları için bir çekim merkezi olan Boğaziçi Üniversitesi’nin güçlü akademik kadrosuna,TÜBİTAK 2232 Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı kapsamında 15 akademisyen daha katılıyor.

TÜBİTAK 2232 Uluslararası Lider Araştırmacı Programı ile Türkiye’ye en çok akademisyen çeken kurum 15 araştırmacıyla Boğaziçi Üniversitesi oldu.

Yapay zeka, robotik, yenilenebilir enerji, biyomedikal, fizik, jeodezi, makina mühendisliği, matematik, kimya mühendisliği ve bilişsel bilim gibi alanlarda öncü araştırmalara imza atan araştırmacıları bünyesine katan Boğaziçi Üniversitesi Türkiye’ye gelmeyi hedefleyen akademisyenler için çekim merkezi olmayı sürdürüyor.

Son iki yıl içinde yurtdışı seçkin kurumlardan Türkiye’ye gelerek Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyen ve araştırmacı olarak göreve başlayan bilim insanlarının sayısı son katılımlarla 52’ye ulaştı.

TÜBİTAK 2232 programının dışında 2018 yılında yurtdışından Harvard, University of Chicago, Purdue, Oxford gibi önemli kurumlarda doktoralarını tamamlamış ve öncü araştırma projelerine başlamış 18 genç akademisyen Boğaziçi Üniversitesi kadrolarına katılırken, 2019 yılında 19 yeni akademisyenin daha kadro işlemleri tamamlanmak üzere.

TÜBİTAK 2232 programı ile MIT, Stanford University, Princeton University, Utrecht University, Georgia Institute of Technology, Uppsala, University of Virginia, University of Illinois at Urbana Champaign, Universitat Politecnica de Catalunya, Berlin School of Mind and Brain, Lund University gibi uluslararası saygınlığı bulunan üniversitelerin yanısıra, Max Planck Institute ve CERN gibi merkezlerden de birçok araştırmacı bundan böyle çalışmalarına Boğaziçi Üniversitesi’nde devam etme kararı alarak, İstanbul’a yerleşiyor.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan “TÜBİTAK Lider Araştırmacılar programına başvurarak yurtdışından gelerek aramıza katılacak çok değerli araştırmacılar bulunuyor. Hem sayısal olarak en fazla tercih edilen üniversite olmamız hem de öğretim üyesi sayımıza göre oransal olarak en yüksek sayıda araştırmacıyı buraya çekiyor olmamız Boğaziçi Üniversitesi’nin oluşturduğu araştırma ve çalışma ortamı ile ilgili. Ayrıca bölümlerimiz için açtığımız herbir kadroya 60-70 civarı başvuru alıyoruz. Doktoralarını tamamlayarak ülkeye dönen genç akademisyenler Türkiye’nin bilim alanında güçlenmesi yönünde çalışmalarını Boğaziçi Üniversitesi çatısı altında sürdürüyor” dedi.

Yeni katılımlarla birlikte sayısı 450’ye ulaşan akademisyen ile Boğaziçi Üniversitesi araştırmada öncülüğünü sürdürmeyi hedefliyor.

İlginizi Çekebilir

Aırbus’In Yeni Nakliye Uçağı Belugaxl’İn Motoru Rolls Royce Trent 700

Rolls-Royce Trent 700 motoru, yeni Airbus BelugaXL nakliye uçağının motor sertifikasını aldı. Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) tarafından verilen sertifika, yaklaşık 25 yıldır Trent motor ailesinin önde gelen bir üyesi olan Trent 700 açısından yeni bir dönüm noktası oldu.


Emaar Black Weekend Süresince 6.Ooo Kişi 3 Gün Boyunca Harcadığının %70’İni Geri Alacak!

EMAAR BLACK WEEKEND BAŞLIYOR!


Lg Oled Tv’Lere Nvıdıa G Sync Güncellemesi Geliyor

LG Electronics Hakkında:


Şekerbank’Tan Mazot Alımlarında Çiftçilere Özel “Şimdi Al, Hasatta Öde” Kampanyası

Şekerbank “Hasat Kart” sahipleri, Opet ve Sunpet istasyonlarından 6 ay vadeli, sıfır faizli mazot alabilecek…


Ttyd Bahçeşehir Üniversitesi Turizm Sektörü İçin Güçlerini Birleştiriyor

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) ve Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) turizm sektöründe nitelikli istihdamı artırmak için güçlerini birleştirdi. Turizm sektörünün vizyoner kuruluşu TTYD, BAU işbirliği kapsamında bugünün liderlerini geleceğin liderleri ile buluşturarak yeni fikirlerin geliştirilip sektöre kazandırılmasını sağlayacak.


Etiketler: Boğaziçi, Üniversitesi, University, Türkiye, akademisyen

Yorumlar 0 adetYorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.